Димитър Иванов, един от авторите за проекта за подпомагане на масовото гласуване на българите в чужбина на парламентарните избори на 5 октомври (за този проект вече информирахме читателите – вж. тук ), в интервю за Националното радио.
При оптимално изпълнение на проекта се очаква между 200 хиляди и 350 хиляди българи зад граница, над половината от които в страните – членки на ЕС, да могат безпроблемно да упражнят правото си на глас.
Димитър Иванов е завършил Лесотехническия университет в София и Швейцарския федерален технологичен институт. Член е на Временните Обществени съвети на българите в чужбина. Живее във Винтентур, Швейцария.
Иванов казва в ефира на БНР, че една от основните пречки българските гласоподаватели зад граница да дадат своя глас за бъдещето на България е физическата. В рамките на сегашния Изборен кодекс, който беше подобрен и изменен, се е останало пак в една система, в която физически трябва да се упражни гласуването. Което означава, че потенциално един милион български гласоподаватели, пръснати в десетки страни и стотици населени места по света, трябва да се придвижат физически до изборните секции.
Изборната активност на българските граждани в чужбина зависи пряко от разстоянието до изборните секции и от времето, необходимо за гласуване – казва още Димитър Иванов. Ако разстоянията са големи и/или трябва да се чака с часове на опашки пред секциите, естествено тази активност намалява значително.
Но тези съображения не са влезли в Изборния кодекс, а топката всъщност е била прехвърлена към българските общности по места, които трябва два месеца преди изборите да се организират, да подават заявления за гласуване, и то в рамките на две до три седмици. А българската диаспора е много разпръсната, информацията често недостига или не стига навреме, и затова имаме толкова малко секции – между 200 и 300 в последните години, откакто се организират български избори в чужбина. При реална нужда, според него, от минимум 2000 секции в чужбина.
Целите на проекта са: да се отворят достатъчно на брой избирателни секции в чужбина; тези секции да бъдат разположено оптимално географски и да са на лесно достъпни места; както и българите от населени места по света, където има големи емигрантски общности, да бъдат информирани навреме и по същество за партиите и техните предизборни платформи.
Какво казва още Димитър Иванов в това интервю може да се чуе в записа по-долу. (Кликнете с мишката върху триъгълничето вляво).
.
.
Във втория запис, приложен в тази публикация, може да се чуе мнението на проф. Емилия Друмева за изборите в чужбина. Проф. Друмева също е била потърсена за мнение от Националното радио.
.
.
Какво казва проф. Друмева преди време на дискусия в парламента, свързана с член 65 от българската Конституция, който забранява на граждани с двойно гражданство да бъдат избирани за народни представители, може да се разбере тук – Друмева v/s Каркасон или за нивото на българския конституционализъм
Още по темата за изборите в чужбина може да научите тук: Парламентарни избори ’2014 (сборна тема)
.
Линк към страницата на Временните Обществени съвети на българите в чужбина – www.GlobalBulgaria.Org