Тази публикация съдържа изказване на проф. Лъчезар Аврамов*, член на Обществения съвет към министъра на образованието и науката, направено на заседание на Комисия по образованието и науката към Народното събрание на 11 ноември т.г. Тема на това заседание е обсъждане за законопроекта за държавния бюджет на Р. България за 2016 г. Публикацията включва и становище на проф. Аврамов, изпратено до членовете на същата парламентарна комисия ден преди това, на 10 ноември.
В своето изказване на заседанието проф. Аврамов подчертава пред народните представители:
„Аз като учен наблюдавам едно ритуално самоубийство на държавата, каквото и да означава това, ритуално самоубийство, при това дълго и болезнено. Ние източваме младата си кръв, източваме я с решение на парламента, на правителството. Източваме я. Ние се намираме не в демографска криза и не в демографска катастрофа, а в национална катастрофа, защото изтеклите еднопосочно мозъци, селекционирани, са много повече от тези, които са убити по време на световните войни в миналия век. Само че тогава младите жени са оставали тук и са създавали поколение. А сега всички вкупом, след като ги обучим и ги направим добри специалисти, и колкото по-добри специалисти са, толкова по-бързо напускат.
Този бюджет ще ни доведе само до това. И понеже аз нямам право дълго време да отнемам вашето внимание, искам само да ви обърна внимание, че една от причините, че самият бюджет е правен в нарушение на всичко в България, в нарушение на законите на страната.“
А в своето становище, изпратено на комисията преди нейното заседание, проф. Аврамов казва:
„В бюджетната процедура за 2016 г., в частта й, отнасяща се до образование и наука, са извършени многобройни нарушения на законови и административни норми:
– Систематично и многократно е нарушаван „Закона за насърчаване на научните изследвания”:
актуализираният текст на Националната стратегия за научни изследвания не е приет от Народното събрание;
министърът на образованието и науката не е внесъл за одобряване от Министерския съвет годишен доклад за състоянието и развитието на научните изследвания;
не е извършен годишен анализ на състоянието на научните изследвания и на международното научно сътрудничество;
не е разработена програма за следващата година, включваща целите, мерките, финансовите инструменти и средствата за осъществяването им
– Нарушени са правилата на бюджетната процедура, определени с Решение № 62 на Министерски съвет от 30 януари 2015 г.“
Следват пълните текстове на изказването на проф. Аврамов на заседанието на парламентарната комисия по образованието и науката, направено на 11.11.2015 г., и на неговото становище, изпратено до същата тази комисия на 10.11.2015 г.
Извадка от стенограма от споменатото заседание на Комисията по образованието и науката към НС. По т. 1 от дневния ред на това заседание е разгледан законопроект за държавния бюджет на Р. България за 2016 г., № 502-01-86, внесен от Министерския съвет на 30.10.2015 г. Цялата стенограма може да се види тук.
1. Разглеждане на законопроект за държавния бюджет на Република България за 2016 г., № 502-01-86, внесен от Министерския съвет на 30.10.2015 г. – първо гласуване.
Заседанието бе открито в 15,05 ч. и председателствано от госпожа Милена Дамянова – председател на комисията.
* * *
ПРЕДС. МИЛЕНА ДАМЯНОВА:
Професор Аврамов поиска думата, заповядайте.
ПРОФ. ЛЪЧЕЗАР АВРАМОВ: Уважаема госпожо председател, уважаеми господин министър, дами и господа народни представители, вие сте творците на бюджета, аз съм представител на потребителите на бюджета. За да не се връщаме преди 2007 г., която всъщност е рубеж, не само че социализмът свърши, но ние декларирахме принадлежността си към една цивилизационна концепция, която издига обществото на знанието като основна цел. Оттогава аз присъствам на почти всички заседания при приемане на бюджета за наука и образование в Народното събрание, и винаги основният мотив е, че той е недостатъчен, всички разбираме, че е недостатъчен, само че той е недостатъчен поради финансовите възможности на държавата. А финансовите възможности на държавата са такива, защото вашите предшественици и вие приемате такива бюджети. Това е спирала, която няма да се разкъса и догодина, която влиза в бюджетните прогнози, ние ще се пързаляме надолу по тази пързалка и ще слушаме едни и същи неща, и ще бъде един и същ резултатът. Аз като учен наблюдавам едно ритуално самоубийство на държавата, каквото и да означава това, ритуално самоубийство, при това дълго и болезнено. Ние източваме младата си кръв, източваме я с решение на парламента, на правителството. Източваме я. Ние се намираме не в демографска криза и не в демографска катастрофа, а в национална катастрофа, защото изтеклите еднопосочно мозъци, селекционирани, са много повече от тези, които са убити по време на световните войни в миналия век. Само че тогава младите жени са оставали тук и са създавали поколение. А сега всички вкупом, след като ги обучим и ги направим добри специалисти, и колкото по-добри специалисти са, толкова по-бързо напускат.
Този бюджет ще ни доведе само до това. И понеже аз нямам право дълго време да отнемам вашето внимание, искам само да ви обърна внимание, че една от причините, че самият бюджет е правен в нарушение на всичко в България, в нарушение на законите на страната. Ако беше спазен Закона за насърчаване на научните изследвания и беше спазено това да има правилник, да бъде направен анализ на резултатите от миналата година, министърът да направи два месеца преди приключване на бюджетната процедура доклада, който е длъжен да направи по закон, който трябва да съдържа годишен анализ за състоянието на научните изследвания и на международното научно сътрудничество, и трябва да съдържа програма за следващата година, включваща целите, мерките, финансовите инструменти и средствата за осъществяването им.
Уважаеми дами и господа, нарушени са правилата за бюджетната процедура, нарушение на Решение 62 на Министерския съвет от тази година, нарушени са препоръките на Съвета на Европейския съюз относно националната програма за реформи на Република България и становището на съвета относно ковергентната програма на Република България. Нарушени са разработените политики, свързани с ангажиментите и управленската програма на това правителство и сметките от Националната програма за реформа на Република България, актуализация 2015. И накрая, напълно са пренебрегнати препоръките от доклада на Международния експертен панел по линия на Хоризонт 2020.
Моето становище е, че в случай, че този законопроект превърнете в закон в частта му за образование и наука, и бъде приет в предложения вид, това ще има пряко негативно действие върху бъдещето развитие на държавата, с оглед продължаване на падането на нейната конкурентоспособност по всички международни критерии, и за мен това е заплаха за националната сигурност. Благодаря ви.
–––––––––––––––––––––––––––––––––
Становище относно законопроект за държавния бюджет на Р. България за 2016 г., в частта му за образование и наука, изпратено от проф. д.ф.н. Лъчезар Аврамов до членовете на парламентарната комисия по образованието и науката.
СТАНОВИЩЕ
на проф. Лъчезар Аврамов, д.ф.н.,
член на Обществения съвет към министъра на образованието и науката
ОТНОСНО: Разглеждане на законопроект за държавния бюджет на Република България за 2016 г., № 502-01-86, внесен от Министерски съвет на 30.10.2015 г. – първо гласуване.
В основния стратегически документ на национално ниво – „Национална програма за реформи”, приет с Протокол 8.1 на Министерски съвет от 01 март 2007 г. и актуализиран ежегодно, вкл. през м. април 2015 г., е формулирана Национална цел 2 – „Инвестиции в НИРД в размер на 1.5% от БВП”. Според прогнозните индикатори за НИРД на програмата, за 2016 г. се предвиждат публични разходи в размер 0.66 % от БВП. При размер на БВП 82 164 млн. лева, за НИРД трябва да бъдат осигурени 542,28 млн. лева.
В бюджетната процедура за 2016 г., в частта й, отнасяща се до образование и наука, са извършени многобройни нарушения на законови и административни норми:
– Систематично и многократно е нарушаван „Закона за насърчаване на научните изследвания”:
актуализираният текст на Националната стратегия за научни изследвания не е приет от Народното събрание;
министърът на образованието и науката не е внесъл за одобряване от Министерския съвет годишен доклад за състоянието и развитието на научните изследвания;
не е извършен годишен анализ на състоянието на научните изследвания и на международното научно сътрудничество;
не е разработена програма за следващата година, включваща целите, мерките, финансовите инструменти и средствата за осъществяването им
– Нарушени са правилата на бюджетната процедура, определени с Решение № 62 на Министерски съвет от 30 януари 2015 г.
– Нарушени са препоръките на Съвета на Европейския съюз, относно Националната програма за реформи на Република България и становището на Съвета относно конвергентната програма на Република България (2015-2018 г.)
– Нарушени са разработените политики, свързани с ангажиментите от управленската програма на правителството и с мерките от Националната програма за реформи на Република България – актуализация 2015 г., в изпълнение на стратегия „Европа 2020” за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж.
– Напълно са пренебрегнати препоръките в Доклада на международния експертен панел по линия на механизма за подкрепа на научните политики на Европейската комисия и България в рамките на „Horizon 2020 Policy Support Facility”, 2015 г.
В случай, че законопроектът за държавния бюджет на Република България за 2016 г. в частта му за образование и наука бъде приет в предложения вид, ще има пряко негативно влияние върху дългосрочното развитие на страната, ще задълбочи процесите на намаляваща конкурентоспособност в международен план и, според мен, представлява заплаха за националната сигурност в най-прекия смисъл на понятието.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
* Проф. д.ф.н. Лъчезар Аврамов е завършил Физика в СУ “Св. Климент Охридски” със специализация по Квантова електроника. Защитил е дисертация по специалност “Биофизика” в Московския държавен университет по лазерни методи за изследване на биологични обекти и дисертация за „доктор на физическите науки” в БАН – „Ново поколение лазерни биомедицински системи”. От 30 години той работи в Института по електроника на БАН в областта на изследванията на взаимодействието на светлината и лазерното излъчване с човешкото тяло на молекулно, органно и системно ниво. Създател е на ново за страната научно направление „Биомедицинска фотоника“, характеризирано в световната литература като „революция на интерфейса между наука и технология“. Проф. Аврамов е ръководител на колектив, който разработва, произвежда и внедрява модерна лазерна медицинска апаратура и методи за приложението й в областта на онкологията, урологията, офталмологията и хирургията. Той е единственият учен от Източна Европа, номиниран за наградата „Decartes“ (Декарт), за изключително високи научни постижения на ЕС (2004 г.). Автор е на над 100 научни публикации и ръководител на десетки национални и международни договори, включително по Рамковите програми на ЕС.
.
Все още специалистите не зачитат, че сега държавата функционира при подведено правителство да работи в обстановка на сгрешена парична система.
При условия на тази всекиму вредна грешка държавата е с подсигурен крах, тъй като правителството колкото по-добре работи да осигури обществено икономическо развитие, толкова по-силен потенциал за кризи се развива.
Пример: Ако не се допускаше тази слабост, държавата нямаше да има сегашни дългове.
Истината е, за обществен просперитет е необходима подобрявана парична система.