Вчера в зала „Изток“ на Народното събрание тържествено бе открита XI Годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). На откриването, освен членовете на Управителния съвет на АБУЧ и десетките делегати – български учители от разни краища на света, присъстваха министърът на образованието Красимир Вълчев, депутати от 44-ия парламент, евродепутатът Светослав Малинов, зам.-министърът на външните работи Юрий Щерк, националният омбудсман Мая Манолова, западно- и средноевропейският митрополит Антоний, председателят на ДАБЧ Петър Харалампиев, председателят на СБУ Янка Такева, представител на вицепрезидента Илияна Йотова, университетски преподаватели в СУ „Св. Климент Охридски“, ПУ „Паисий Хилендарски“ и др., представители на издателства, журналисти.
XI Годишна конференция на АБУЧ се провежда под надслов „Българският език – духовен мост за национално единение“ и е под патронажа на вицепрезидента Йотова и Народното събрание.
Откриването започна с изпълнение на „Многая лета“ от мъжки хор „Боили“ към ПУ „Паисий Хилендарски“, последвана от народна песен, изпълнена от Джонатан Атанасов, ученик от българското училище в Палма де Майорка.
Митрополит Антоний, чиято епархия е в много добро сътрудничество с АБУЧ, благослови труда и усилията на учителите от българските съботно-неделни училища в чужбина. Той засегна важното значение на просветното дело сред сънародниците, живеещи зад граница, и апостолската роля на учителите, тези „сеячи на словото“, които работят за запазването на българския език сред децата, които растат далеч от родината.
В словото си при откриването на конференцията д-р Ирина Ботева-Владикова, председател на АБУЧ, отбеляза големия напредък на Асоциацията, която обединява вече близо 400 български училища по света и 35 000 ученици. Д-р Владикова разказа за трудностите, преодолени благодарение на отдадеността на каузата на българските учители зад граница, в сътрудничество с държавни институции, с Българската православна църква, с други организации. И подчерта, че обстоятелствата днес са много различни от тези преди 20-30 години, че живеем в един различен и много по-мобилен свят, което отправя нови предизвикателства и нови задачи за решаване.
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев засегна също в словото си впечатляващите успехи на АБУЧ. Той подчерта, че подкрепата на държавата е „само щипка“ в общите огромни усилия на учителите ни зад граница. Министър Вълчев поздрави учителите и родителите, които полагат големи усилия да мотивират децата да посещават български училища в почивните си дни, за да получат знания за родния си език, история и култура.
Евродепутът Светослав Малинов, който подкрепи от самото начало петицията на АБУЧ в Европарламента, подчерта по време на конференцията, че тази петиция е позната в ЕП като петицията за т.нар. малки езици в Европейския съюз, защото засяга общ проблем за страните членки, не само българския език, заради който в крайна сметка бе направена. Но това, че тази петиция е именно българска и е тръгнала именно от АБУЧ, няма да бъде забравено като заслуга в европейските институции.
Боянка Иванова, директор на БУ „Джон Атанасов“ в Чикаго, изнесе от името на УС на АБУЧ доклад за мястото на българския език в образователната система на САЩ. Съдържанието на този доклад може да се види ТУК.
Янка Такева, председател на СБУ, подчерта в приветствените си думи към участниците в конференцията, че зала „Изток“ на Народното събрание отдавна не е била толкова оживена и вдъхновена, колкото в този ден, когато се откри XI Годишна конференция на АБУЧ. И залата наистина беше оживена и вдъхновена, изпълнена с толкова много апостоли на българското образование зад граница, прелетели някои стотици, а други хиляди километри, за да се съберат в България.
В края на първия ден от конференцията депутатът проф. Иво Христов каза, че много хора в България са отчаяни и омерзени, и че страната има нужда от тази вече една трета част от своя народ, който е напуснал нейните предели.
Запазването на българския език сред нашите деца зад граница е голямата кауза на АБУЧ още от нейното основаване и в името на тази кауза са положени много усилия и е извървян много път. Съхраняването на езика е и част от стратегия за завръщане на поне част от младото поколение в Родината, част от една надежда и вяра в смисъла на делото, което извършват нашите учители в чужбина.
Конференцията на АБУЧ продължава днес и утре с работни семинари в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.
.
Мили колеги,изпращам ВИ цялата си обич и пожелания за здраве,сили и нови победи!Много съжалявам,че тази година не бях сред Вас,но духом винаги съм и ще бъда в редиците на АБУЧ!Възхищавам се на всички български учители по церетелия свят,които въпреки трудностите сеят семето на българския дух! Прекланям се пред апостолската дейност на УС на АБУЧ и себеотдаването на българската кауза!
Отшумяха дните на конференцията и сега сте на заслужена почивка сред своите близки!Съберете сили за още по-високите върхове,които Ви очакват през новата учебна година!
С много обич и преклонение Надя Георгиева
Публикацията е допълнена.
Мъжкият хор се казва Боили и е на ФИФ към ПУ с ръководител Юлиян Одажиян.