С около 50% се увеличава броят на кандидатстващите в чужди университети, съобщава вестник „Сега“.
Само за 2 месеца – от май до юли, 2948 ученици, които тази година са завършили гимназия, са легализирали дипломите си в министерството на образованието, за да кандидатстват в чужбина.
Най-популярните специалности са икономика, право, психология, архитектура, мода и дизайн, компютърни технологии.
Сред най-предпочитаните образователни дестинации за българите е Великобритания. Тази година желаещите да учат на Острова нараства с 56.3% спрямо м.г.
Към 30 юни кандидатите от България, подали документи за висши училища във Великобритания, са били 1651, докато м.г. броят им е бил 1056, сочат данните на UCAS – организацията, която централизирано се занимава с кандидатите за висше образование във Великобритания.
След влизането в ЕС таксите за българи на Острова значително намаляха. Преди 2007 г. нашите студенти плащаха между 9000 и 12 000 лири, а сега таксите рядко надхвърлят 3000 лири.
Освен това студентите ни имат още една привилегия – могат да теглят нисколихвени заеми от британската агенция.
Освен към Великобритания голям е интересът и към Дания и Холандия, които през последните години провеждат целенасочена политика за привличане на чуждестранни студенти с изгодни условия за прием, посочват от посредническата компания IPR Consulting.
Според консултантите кандидатите се насочват към Дания заради безплатното образование. Холандия е предпочитана, тъй като е държава с традиции в практически насоченото образование.
Най-много сънародници обаче се обучават в Германия – около 12 500. Втората по численост група е в американските университети – около 3500 българи.
По данни на Евростат в ЕС учат 22 800 българи. Броят им се е увеличил двойно за последните 8 години – през 2001 г. те са били 10 800.
Кафене.нет