Интервю на Емил Димитров, бивш директор на Агенция „Митници“ за „Хоризонт“
Водещ: „Светът е всичко това, което ти се предлага, докато животът е просто малкото, което успяваме да си откраднем от него“. Емил Димитров-Ревизоро. Това е от твоя книга, нали така?
Емил Димитров: Да.
Водещ: „Аз си взех от него само едно – елементарното желание на нормалния човек да не мълчи, да не търпи и да прави онова, която смята за правилно.“
Емил Димитров: Има и още едно изречение, само ако позволите. „Истината винаги излиза наяве, но когато никой вече няма нужда от нея.“
Водещ: Да, спомням си го това изречение и за съжаление, е вярно.
Емил Димитров: Радвам се, че поне вие сте прочели тази книга, защото много хора я ползват като учебник. Хубава е. Минало е.
Водещ: Добре. Да започнем с корупцията, което, едва ли има някой наивник сред политиците или сред нас, аз винаги разграничавам политици и други, които да си мисли, че корупцията може да бъде изкоренена, да бъде свършено с нея. Хайде да говорим и с имена даже!
Емил Димитров: Ами много е трудно наистина, но…
Водещ: Поне с прякори – Цайса, Марадоната. И премиерът говори така. Шперплата.
Емил Димитров: Е да, те говорят. Ами може би трябва да обсъдим защо се наложи тази цяла смяна. Години наред икономиката ни беше във възход – и световната, както и нашата. Петролът се вдигаше, енергогоривата. Едно е на 20 долара барел да начислиш ДДС, едно е върху 160. И затова дълги години парите стигаха. Т.е. колкото и да се крадеше в митниците и по другите отсечки…
Водещ: А се крадеше.
Емил Димитров: … в бюджета влизаха пари. И парите стигаха. Но при сегашната ситуация…
Водещ: И за партиите стигаха и за хората…
Емил Димитров: За всички имаше. В момента сме в криза – и световна криза и у нас криза. И изведнъж всичките проблеми, които бяха натрупани с годините в приходната администрация, най-вече в митницата, сега излязоха с голяма сила. Това е едната причина, нали – парите не стигат, която е много основна и много важна. А втората причина, за да се случат сега тези начало на промени някакви може би, защото все още няма реални промени, започва се, но е началото.
Това е мнозинството българи, които със своя вот преди един месец, казаха: „Не искаме корупция. Искаме по-малко да се краде, искаме нещо да се направи”. И те решиха, че тези, които до момента са управлявали, не ги задоволяват и дадоха вота, гласа си, доверието си на ново парламентарно мнозинство. И то беше избрано точно това да свърши. Ако то не ги направи…
Водещ: И едно от първите неща на новите управляващи е борба срещу корупцията в митниците.
Емил Димитров: Ами самата смяна е знакова. Но има един проблем. ако няма да се прави нищо в тази област, то тогава можеше да си остане старото мнозинство. Така че аз съм убеден, че тези стъпки ще бъдат направени. Зависи до каква степен – дали напълно, дали частично, но това е вече политическото решение. Защото, разбирате ли, ако нищо не се прави, то можеше спокойно старото мнозинство да си остане на власт и то да не прави нищо. Така че този проблем, който е, хората трябва сега да се уверят, че наистина има борба с корупцията…
Водещ: Как да се уверят хората, че…
Емил Димитров: А няма подмяна само на имена и на практика.
Водещ: Ето, тези дни министърът на финансите – вицепремиерът Симеон Дянков и ген. Ваньо Танов, надявам се да се чуем, ако не днес то следващите предавания, с ген. Танов, започнаха едни по-внимателни обстойни проверки, обикалят страната.
Емил Димитров: Вижте, с проверките малко е по-сложен въпросът. Искам да ви кажа, че в последните дни се получи един малко лош знак за системата.
Водещ: Защо?
Емил Димитров: И ще ви кажа защо. Първо, България вече няма тези граници, които преди ги имахме. Не можеш да отидеш на Дунав мост и да кажеш: „Хванах в един рейс контрабанда“. Не за друго, тя наистина е контрабанда, но тя не е пусната там, а е пусната на Капитан Андреево.
По същия начин можеше под Айфеловата кула, на Берлин или в Лондон на „Трафалгар“ да заловим рейс с някакви стоки, търговски количества в товарния отсек. Не трябваше да са виновни французи, немци или… Виновна е турската граница и нашия контрол, който, ние сме външна граница на ЕС, го е допуснал. Това е по-малкият проблем. Другият е, че 70% от приходите идват от енергоносители. Т.е. на всеки 100 лв. 70 лв. в бюджета влизат от енергоносители. А от тези куфарни търговци…
Водещ: Енергогорива, така ли?
Емил Димитров: Те са общо. Нека да бъдат енергогорива. Но на всеки 100 – 70. А тези куфарни търговци носят 1-2 стотинки в бюджета. Нека да станат 10 стотинки, нека да стана левче, но през това време ресурсът, който отделяш….
Водещ: Това за краставиците и доматите ли?
Емил Димитров: Ами разбира се. Този ресурс, който отделяш натам, да не пропуснеш някой танкер. Т.е. ако трябва да се ходи някъде, трябва да се ходи на нефтопристанището, да се види замерната станция как мери. Това е бензиноколонката на държавата. Ако някой ще прави ефективен контрол, трябва да види точно тези 30% контрабандни горива, които дават огромните приходи в бюджета, огромното ДДС.
Първо, да подпомогне лоялните, честните търговци на светло, големите вериги и, второ, да спре финансирането на тия хора, които с по 1-2 бензиностанции, с по 1-2 цистерни работят. Затова казвам, че беше малко лош знак, че го отведоха на вътрешна митница човекът. То и граница там, а също и на Кулата. А то всъщност Златарево е външната граница, Капитан Андреево. И другият лош знак беше хората, които се бяха наредили около него. Имаше хора, които възпираха…
Водещ: Познавате ли ги?
Емил Димитров: Е, разбира се, че ги познавам.
Водещ: Имат ли прякори?
Емил Димитров: Имат прякори, но… Ето, ще ви кажа. Единият от тях изпълнява длъжността на секретар във ведомството. Някакъв секретар е във ведомството там, координатор. Но той възпираше малко мобилните групи. Даже катастрофира с един от джиповете, „Чероки“-тата. И изведнъж сега казва как той, нали, ще увеличи двойно и тройно мобилните групи. Малко не звучи…
Другият беше уволнен от правителството на СДС навремето за големи контрабанди и неприключени вносове на спирт и на горива в Благоевградски окръг. Изведнъж те двамата се явяват и застават зад министъра. Министърът не ги познава. Той дори не знае кои са до него.
Но и аз съм сигурен, че той, дори и в Америка да се снимаш с президента е въпрос на чест, ама да застанеш до Корлеоне Вито, нали, да си сложиш снимка с него някак си не звучи добре. за системата е лош знак. Ето, тези хора щом са се намърдали до него, не се знае как ще го подведат и нататък. А иначе стъпките са правилни. Това е посоката. Трябва да се изкоренява – шефове на РМД-та, и заместник-директори. Но има един основен проблем.
Водещ: Кой?
Емил Димитров: Не може да оставиш вълка в кошарата, защото те са си вълци, повечето от тези хора, спрямо останалите колеги, не може да оставиш вълка в кошарата за цяла зима, само защото си обещал да яде по едно агне седмично. Не, той ще изяде всички агнета, както всеки път. И не може вълка да го прекръстиш на куче и пак да го оставиш да ти пази стадото. Както виждам, с някои размествания, уж ще ги уволни, ама ще ги преместим малко по-надолу… Значи, те или пречат или не пречат.
Водещ: За вълка в кошарата ясно, въпреки че аз не знам, може да има такъв прякор понякога.
Емил Димитров: Не, нямам предвид тях.
Водещ: Има Пингвина, например. Добре.
Емил Димитров: Ами Пингвина не е уволнен и до ден-днешен. Бил болнични, бил на курс по език, бил на това, бил на онова. Не е уволнен и до ден-днешен.
Водещ: Цайса е уволнен обаче, нали? Цайса уволнен ли е?
Емил Димитров: Цайса не знам. Чу се нещо, че ще има. Ще видим на 17-и какво ще стане.
Водещ: Добре. Тези чиновници от Агенция „Митници” наистина ли са отклонявали по 3 млрд. лв. годишно, повече?
Емил Димитров: Отклоняване е малко…
Водещ: Меко казано, да, като….
Емил Димитров: Да. Едва ли не те са пътували с едни камиони парите и някои си е взел един камион или е отклонил цял. Всъщност организацията, която е, не се работи достатъчно ефективно, за да може максимална част от тия 3 млрд., нека е един от тях, нека половин от тях, нека 1,5 млрд. от тях да се съберат, това ще бъде прекрасно.
Водещ: Премиерът поиска от митниците, от ген. Танов, 500 млн. заради кризата. Възможни ли са…
Емил Димитров: Няма да има проблем. Митницата е толкова зле, че дори малко да затегне режима, ще ги събере тези 500 млн. Проблемът е, че тя е малко трудно ведомство. Решения, които взимаш днес, мерки, които взимаш днес, те се проявяват след шест месеца.
И ти тогава разбираш правилни ли са, не са ли, трябва още да се засилят или трябва да се променят, или просто са грешни. Значи, всичките неща ги има. Кадровият ресурс също е огромен проблем. заобиколен е с хора, които едва ли ще провеждат неговата политика.
Водещ: Ами виж, ясно е, че някои от тях ще бъдат уволнени. Ето, заместниците на ген. Танов, поне двама от тях, няма да бъдат повече.
Емил Димитров: Е двама, а третият е оставен на един от най-важните постове – митническите режими и процедури. Всички стоки, които влизат в България…
Водещ: За третия не се знае ще остане ли, няма ли.
Емил Димитров: Не се знае… Вижте, на 5 юли беше създадено това мнозинство.
Водещ: Не, на 5 юли бяха изборите.
Емил Димитров: На 5 юли бяха изборите. Е тогава е мнозинството. И до 5 юли трябва да приключи мандатът им след четири години. Т.е. имаме четири години мандат.
Водещ: Е искате да кажете, че е изтекло време, а все още…
Емил Димитров: Исках да кажа, че когато паднеш в една дупка, както съвсем наскоро се изрази нашият премиер, зависи от това дали си вътре в нея, или си отстрани и ти изглежда голяма или малка. Аз също смятам, че 40 дни, в зависимост от това дали сме в условия на криза, или сме в безметежен четиригодишен мандат, също са различно време.
За едни са много малко, за други са много. Но аз смятам, че първите крачки трябваше да бъдат направени. Засега са правилни, между другото, крачките, но трябва по-голяма решителност и кадри.
Водещ: Мобилните групи как ги виждате? И „Краун Ейджънтс” да продължат ли, или…
Емил Димитров: „Краун Ейджънтс“, ще почна отзад напред, сме дали толкова много пари за тях, че ако не ги накараме да си изкарат мандата докрай, ако не ги накараме да направят всичко, за което сме платили, независимо с какъв резултат, просто ще са пропилени пари. Ние сме го платили. Ние сме длъжни да си получим това, което сме платили.
Водещ: Така че да си останат.
Емил Димитров: Ами то си има договор. Няма нужда да го прекратяваме и то само девет месеца преди финала му. Що се отнася до мобилните групи, те са нещо много интересно. Т.е. аз ги създадох първия път с меморандум с Бойко Борисов, който беше главен секретар на МВР. И те тръгнаха 10 мобилни групи тогава. После станаха по наркотрафика, по търговската контрабанда и оперативен център – такива, които ходят да проверяват по места и т.н.
Тези групи бяха създадени септември месец 2001 година. Те бяха общо 17 накрая към новата година. Но след това бяха закрити март месец, за да могат следващия септември отново да бъдат открити, вече от „Краун Ейджънтс“. Разбирате ли? Едно и също нещо се закрива и после се открива наново. Всеки път откриваме топлата вода и Америка на картата.
Сега за трети път се оказва, че мобилни групи, вече не по две, а по четири, не знам колко ще бъдат на Кулата и Златарево. Това също е погрешно. И ще ви кажа защо. То може би ще даде моментни резултати. На Кулата и изобщо там в този регион ние имаме около 100 души митничари. Ако приемем, че четири мобилни групи или две мобилни групи с четири човека в тях ще свършат работата на тези 100, то за какво са ни те?
Обратното – ако се окаже, че, нали, още четири души е било достатъчно, за да се реши целият проблем, защо не сме ги назначили толкова време? Реално в момента тези мобилни групи само се оповестяват като някаква нова мярка.
Те ще дадат някакъв ефект, но за мен е малко обидно, че ние ги ползваме вече не като групи, които ще се занимават с предварителен, текущ, последващ контрол или ще ходят по наркотрафика, търговската контрабанда, а те ще се занимават – те са таксиметрова служба в момента. Сложили са в тях един милион хора от различни ведомства и някой трябва за сметка на бюджета и с бензина на митницата да ги развежда нагоре-надолу…
Водещ: Важно е и да се спре течът на информация. Нали е много важно това?
Емил Димитров: Ама теча мобилните групи ли ще го спрат? Те ще затворят границата…
Водещ: Едни малки разследващи групи се създават изглежда, от по трима експерти от МВР, митниците и НАП.
Емил Димитров: Значи, аз съм създал мобилните групи…
Водещ: Те не бяха от трима експерти, нали?
Емил Димитров: Никога няма да оспоря необходимостта да ги има. Проблемът е как да се ползват. Но да се ползват за това да разкарват нагоре-долу чужди на ведомството хора, и да изхарчиш ресурс, финансов, и материална база, просто малко е в повече, разбирате ли?
Водещ: Ще се справи ли генерал Танов? Казват, че е изпитан боец, но пък…
Емил Димитров: Разбира се. Аз го познавам. Ние сме правили в Русе акция и то точно срещу корумпирани митничари. За една нощ там двайсет и колко човека бяха отстранени. И затова аз казвам – не е нужно и необходимо постоянно да се доказват престъпления. Това са други органи. Когато види, че даден човек не провежда неговата политика, натоварен е с негативи, преценява, че не може да му бъде полезен, да го освободи. Няма нужда да се занимава с други неща.
Водещ: Добре. Освобождаването на Цайса, Марадоната, Шперплата и други, т.н., тем подобни прякори, е добро начало, нали така? Ама има ли гаранция, че…
Емил Димитров: А директорите на РМД-тата?
Водещ: Има ли гаранция, че няма да се появи, и то бързо някой същия, с друг прякор?
Емил Димитров: Това е големият проблем, който след два месеца може да възникне. Да, сменихте няколко знакови фигури, ама дали сменихте системата? Прекратихте, може би, един-два канала, увеличени са приходите…
Между другото, при такива акции приходите винаги леко намаляват, защото хората се стъписват и ъндърграундът започва да търси заобиколни пътища. И затова има известен спад. Това не трябва да се тълкува като провал на решенията или на мерките. Но ето, назначавате нови хора. А колко време те ще издържат на натиска?
Водещ: Не знам колко е натискът.
Емил Димитров: Ами ето, ще ви кажа. Ако сте инспектор и заловите 24 кг хероин, ще получите максимум 600 лв. премия, която ще бъде обложена към заплатата, разбира се, защото тя е лепната за дохода. Ъндърграундът ще ви даде 500 хил., за да го пропуснете.
И когато имаме хора, които с години са го правили, много трудно те сега с това „Абе хайде взимай си тия 400 лв. заплата и продължавай да работиш за системата“, ще се съгласят. Не, те са вълци. Те трябва да бъдат отстранени от стадото. Но натискът е огромен върху системата. И когато, дори и смениш кадрите, те ще продължават да ги натискат тези хора. Затова проблемите ще…
Водещ: Сега, основните контрабандни канали са свързани с тези масовите акцизни стоки. Както казахте вие, горива, петрол, цигари, алкохол.
Емил Димитров: Така е.
Водещ: Е, донякъде захар, меса, плодове, зеленчуци. Разбирам, че напоследък се говори и има някаква нова схема с необичайна за контрабанда стока, като чрез нея се източвал ДДС в огромни размери. Имате ли представа коя е тая стока?
Емил Димитров: С всяка една стока, с която се извършва префактуриране в чужбина може да се…
Водещ: Това е нова схема с необичайна стока. Така разбирам аз.
Емил Димитров: Аз не съм чул да има нова схема в последните 15 години.
Водещ: Спецполицаите не коментират, за да не се попречи на разследването сега.
Емил Димитров: Две години ДАНС, която всъщност не е нова служба – тя беше новосъздадена, но в нея се вляха стари институции, хората само си смениха картите, две години ДАНС не можа да разкрие един канал. Чета тези дни по вестниците, че Цайса уж бил получил за изборите, не бил получил… Т.е. пак една такава… Едни хора, ние знаехме, ама не действахме. Ние чухме, много добре сме информирани, ама нищо не сме свършили.
Значи нека един път да бъде заловена една схема, после да не се окаже, че е за 200 хил. На нас ни трябва нещо от 20 млн. нагоре, за да кажем, че наистина сме направили нещо. Затова казвам, вместо да се обикалят тези пунктове и да се гледат куфарните търговци и да превръщаме митничарите в джебчии, нали, да ровят по джобовете на хората, нека да се съсредоточим върху това, което пълни 70-80% от бюджета.
Водещ: Горивата.
Емил Димитров: И вие споменахте – цигари, алкохол, рискови акцизни… Защото не може потреблението на алкохол да е паднало четири пъти в България. Няма такъв момент. Просто няма.
Водещ: Не е типично за българина.
Емил Димитров: Да. Бандеролите са продавани четири пъти по-малко и от това ние направихме генерален извод. Между другото, асоциациите, хората, на които това им е хлябът, които с това се препитават, неколкократно през последните години казаха: горивата – към 30% е контрабандата, алкохолът: 50% е контрабандата, цигарите – към 35 вече стана. Ами ето, да се съсредоточат в тези неща. Защото ресурсът…
Водещ: Разбрах.
Емил Димитров: Вие можете да го пуснете и китайските контейнери да ги брои верижка по верижка. Но това означава, че през това време този ресурс ще пропусне да свърши нещо много по-голямо, по-значимо. Успоредно с това, подмяна на ръководството и за съжаление, проблем – новите, които ще бъдат назначени, дали ще удържат на натиска и дали няма да се опита системата да го саботира човекът, което е голям проблем за него.
Водещ: Вероятно. Всяко действие има противодействие.
Емил Димитров: Винаги така се е получавало.
Водещ: Приходите от митниците са паднали с 25% за първите седем месеца.
Емил Димитров: Нормално е, когато няма внос, да падат. Нормално е, когато горивата намалеят, стойността им, ДДС-то върху тях да намалее. Ако си вземал върху 100 долара 20 долара отгоре ДДС, върху 20 долара ще вземеш 4 долара ДДС. Между 20 и 4 пет пъти, ето, намалява.
Водещ: Вярно ли е, сега аз да попитам, че Ревизоро навремето, бидейки в стихията си, е искал, какво, един хеликоптер, няколко хеликоптера?
Емил Димитров: О, не, не.
Водещ: Не, сериозно питам.
Емил Димитров: Ще ви разкажа, защото…
Водещ: Но кратичко, че има и други.
Емил Димитров: Не, не, аз сериозно ще ви отговоря, защото, как да кажа, някои ваши колеги години наред си връзваха хонорара с подобни неща. Няма лошо. Истината е следната: 2001 година МВР трябваше да закупи два патрулни катера, които в близка и далечна зона, в Черно море, разположени на две места успоредно с радарите, с пунктовете за визуално наблюдение.
Те следят за трафика, транзитния, който преминава покрай морето. Защото се случваше отклонени кораби излизат на брега, разтоварват стоката бързо или претоварват в други гемии.
И тогава трябваше да се вземе решението в следващите две години да се закупят тези два катера, а в следващите години да се закупят хеликоптери, морски обаче, за морската авиация, които да обслужват също граничния контрол. И тогава имаше съвещание, на което аз трябваше да присъствам, да преценя дали не биха могли да ни бъдат полезни на нас.
И аз казах: „Господа, мен този проблем изобщо не ме интересува, защото аз се намирам само в акваторията на рейд корабите, които са, входяща контрола, ревизия. Не ме вълнува това, което ще става в морето чак в такава степен. Когато го заловите, ще го обмитим. Но аз имам проблем в момента с три малки катерчета на Дунава, които не мога да ползвам, защото нямам гориво за тях“.
Водещ: Хеликоптерите били катерчета.
Емил Димитров: Не, не. И казах: „Тези катери са ми подарени от ООН преди много години. Но аз в момента ги имам, но не мога да ги ползвам, защото нямам гориво за тях. Да не стане, вие като купите сега тия фрегати, като купите тия катери, като си купите хеликоптери, после да се окаже, че ще ви седят денонощно на земята, защото по никакъв начин не могат да излетят, нито нищо?“.
Тогава казах: „Той е против нашите хеликоптери, той е против нашите кораби“. Не. Казах да се разпростираме според чергата, но аз тогава дадох съгласието си да бъдат закупени.
Водещ: Добре. Разбрах. Пишете ли книга?
Емил Димитров: Но ако съм имал хеликоптери, защо пък никой не ме видя как съм летял с тях и как съм правил, какви беше, там проверки по това? Има такива неща. Те са малко част от…
Водещ: Разбрах. Книга пишете ли?
Емил Димитров: Не. Аз съм написал три книги. Достатъчно е.
Водещ: Ще се върнете ли като Ревизоро пак?
Емил Димитров: Аз мисля, че достатъчно съм дал на държавата.
Водещ: Винаги може още.
Емил Димитров: Трябва да има първо предложение, а такова не е съществувало никога…
Водещ: Покана. Предложение. Засега няма, така ли?
Емил Димитров: Второ, трябва да има някакво сериозно предизвикателство.
Водещ: Е, предизвикателство има. Предложение няма, така ли?
Емил Димитров: Веднага ви казвам. Всички българи са съгласни да стана министър-председател и шеф на националния отбор по футбол.
Водещ: Или министри.
Емил Димитров: А същата логика, всички държавни служители, още повече от приходните агенции, с радост биха станали директори на Агенция „Митници” и мечтаят, може би, това да им се случи.
Водещ: Не.
Емил Димитров: Не, не, казвам го сериозно. Значи, всички биха желали да бъдат шеф.
Водещ: Покана нямате?
Емил Димитров: Вижте, аз вече съм бил такъв.
Водещ: Покана нямате сега?
Емил Димитров: Това, което се е случило на тях, те мечтаят… На 5-6 човека в България се е случило, аз съм един от тях. За мен не е толкова голямо предизвикателство.
Водещ: Но покана нямате?
Емил Димитров: Нямам. Не съм имал, не съм водил разговор по никакъв начин с никого.
Водещ: Благодаря. Пак ще се чуваме. Емил Димитров-Ревизоро.
Емил Димитров: Всичко добро.
Източник:
bnr.bg