Фактът, че раждането на Европейската цивилизация е станало на Балканите се знае от почти всички. Но мястото, на което това се е случило, се оказа, не това, което си мислехме че е. Две хилядолетия, преди появата на Древногръцката цивилизация, по земите на днешна България, Румъния, Украйна и Молдова, съществувала силно развита цивилизация, от която е покълнала културата на съвременна Европа.
Официално това бе доказано на 17 ноември, по време на откритата, археологическа изложба, в сградата на Института за изучаване на история на древния свят, към Университета в Ню Йорк.
Експозицията, която американските учени представиха на широката публика, бе посветена на изгубения свят на старата Европа, който е процъфтявал край Дунавската равнина – 5000-3500 г. преди новата ера.
Жителите на Ню Йорк, ще имат възможността в продължение на 5 месеца да се запознаят, не само с античните скулптури, тотеми, керамика и предмети от битта, на предците ни от древността, но и да видят, част от най-старото златно съкровище в света, което бе открито във Варненския Некропол и докарано, специално за събитието от музея на град Варна.
“Като страната, от която е генералният директор на ЮНЕСКО, България е решена да не щади усилия, за развитието на международното сътрудничество по опазването на нашето общо културно наследство” заяви българският посланик в ООН, г-н Райко Райчев, който зедно със своите колеги от световната организация, посланиците на Румъния, г-жа Симона Мискулеску и на Молдова, г-н Александру Чуйба, присъствува на нейното официално откриване в Манхатън.