Проф. Йордан Детев: Където и да живеем, ние носим гените на нашия български народ и неговата култура
На 14 Ноември, 2009 г. българското училище в Чикаго “Джон Атанасов” беше домакин на първия български фестивал на археологическото и историческото документално кино. Професор Йордан Детев – преподавател по виртуална култура в Софийския университет „Св. Кл. Охридски“ и по мултимедийна постпродукция в Академията по изкуствата в Пловдив, не само представи филмите на фестивала, а в продължение на няколко часа изнесе истински открит урок по българско наследство.
Най-напред беше показан филмът на Йордан Детев и Николай Шаранков за античния театър в Пловдив. Това е първият български исторически филм представил цялостна виртуална реконструкция – дело на Николай Колев, на единствения реставриран и функциониращ античен обект у нас. Учениците се пренесоха във втори век след Христос, когато е изграден театърът в тогавашния Филипопулис – главният град на римската провинция Тракия. Проследиха историята на театъра по времето, когато изпълнява важна роля в живота на града до времето, когато потъва в забрава в продължение на векове, за да бъде преоткрит през 60-те години на XX век и по-късно реставриран.
Преспа – откъснато късче от рая
Филмът “Преспа – сълзите на Бога” разказа за величието и трагедията на българския цар Самуил; за Преспанското езеро и земите около него.
“Откъснато от рая кътче” – това е езерото Преспа – един от малкото непокътнати природни феномени, криещо тайните на един от най-великите и трагични български царе – цар Самуил. Езерото е уникален природен феномен и биорезерват, а в скалите около него са построени едни от най старите християнски храмове със запазена и до днес скална иконопис. Там е най-старият скален християнски манастир от 13 век, църквата с чудотворната икона на Дева Мария построена през 1373 г. със съвършена пропорция на строителните материали; църквата “Св. Петър”, към която водят 176 стръмни каменни стъпала.
Къде е най-старото съкровище в света?
“Където и да отидем, ние носим гените на нашия български народ, неговата култура.” – отбеляза проф. Йордан Детев. Неговите изследвания на българското наследство го водят 7 000 години назад във времето, когато по българските земи е живял онзи достолепен цар-жрец, чиито останки са намерени край Варна. Филмът за най-старото съкровище в света е посветен на този неизвестен владетел, погребан в пурпурна роба, окичен с близо два килограма златни предмети. С помощта на модерните технологии професор Детев реконструира образа на този митичен цар, за да застане той днес пред нас в цялото си величие.
Показани бяха още филмите “Геоморфология на Родопите”, “Могилната култура в Тракия”, “Боговете наоколо и отвъд”, “Средновековните крепости”.
Как се е бразувала природата, как са изглеждали първите хора, как са започнали да се заселват по българските земи и да градят своята култра – това са част от темите на представените във филмите на Първия български фестивал на археологическо и историческо документално кино – Чикаго 2009. Училище “Джон Атанасов” от своя страна показа изследователския филм “Емигрантство – орисия или съдба на българина” – дело на творчески колектив от училище “Джон Атанасов” и Мария Илиева – Mutzuna.
Учениците от българското училище “Джон Атанасов” в Чикаго получиха един обширен урок по българско наследство, бяха готови да задават въпроси и да дискутират видяното или както отбеляза проф. Детев: “Оказа се, че сме готови за един научен диспут”.
Автор: Жана Кобиларова