Обвинителните актове срещу двама бивши министри и разследването на шестима магистрати са сред най-силните аргументи на страната ни, че тече усилена борба с корупцията.
САЩ предлагат допълнителна експертна помощ на България в борбата с корупцията. Това стана ясно след срещата снощи между американския държавен секретар Хилари Клинтън и министъра на външните работи Румяна Желева, предаде пратеник на БНР. Освен приветствие за българския принос в Афганистан, бе съобщено още, че след седмица американският пратеник по енергийните въпроси ще пристигне у нас с конкретни предложения за съдействие и в сферата на енергетиката. Българската страна се надява на инвеститори от САЩ в проекта за изграждане на АЕЦ „Белене“.
Министър Румяна Желева е представила списък с конкретни действия на новото правителство за борба с корупцията, като са били посочени обвинителните актове срещу двама министри на земеделието и отбраната от предишното правителство до съдебните производства до други двама – сваления депутатски имунитет на бившия премиер Станишев и разследванията срещу шестима магистрати. Американската страна е предложила и експертна помощ в съдебната реформа. „Приветствах българските усилия за изкореняване на корупцията да се търси отговорност на всеки и да се прекрати без ненаказаността на държавните служители“, заяви Клинтън. Американският държавен секретар се ангажира лично с подкрепа на българските усилия за влизане в американската програма за безвизово пътуване. Тя обаче ясно даде да се разбере, че въпросът не може да се политизира и за никого няма привилегии.
Все още страната ни няма паспорти с биометрични данни, а процентът на отказаните визи е много над 3%. Затова е нужна законодателна програма на този праг с гласуване в Камарата на представителите и Сената, което изисква силно лобиране сред конгресмените.
По визовия въпрос българската делегация в американската столица проведе среща с влиятелния републикански сенатор Ричард Лугар, зам.- председател на Комисията по външна политика в Сената. Днес предстоят разговори с конгресмена Робърт Уекслър – председател на подкомисията за Европа и на комисията по правосъдие, както и с Елизабет Шерууд-Рандал – специален помощник на президента на САЩ по европейските въпроси.
На въпрос на БНР дали САЩ ще поискат увеличаване на българското военно присъствие в Афганистан, държавният секретар отговори, че се обсъжда какви са възможностите за приноса на България както във военната, така и в цивилната сфера. По време на визитата на българския външен министър стана ясно, че се подготвя среща между президента Барак Обама и премиера Бойко Борисов може би още преди края на тази година.
Източник: FrogNews.com
Желева в САЩ: Не сме източник на сериозен имиграционен поток
В рамките на работното си посещение в САЩ министърът на външните работи Румяна Желева e разговаряла с посланик Ричард Морнингстар, специален представител на Държавния департамент по енергийните въпроси в региона на Евразия, и Джонатан Елкайнд, главен зам.- помощник секретар по политика и международни въпроси в Департамента по енергетика, информират от Министерството на външните работи.
Обсъдени са били енергийните проекти на територията на България, възможностите за разширяване на българо-американското сътрудничество в тази сфера, както и свързването на газопреносните системи на страните от региона.
Министър Желева е посочила, че страната ни разполага с потенциал да допринесе за общата енергийна сигурност на Европа, за което съществен принос ще има изграждането на планираните трансгранични енергийни инфраструктури, преминаващи през територията на България. В този контекст, от особено значение за страната ни ще бъде увеличаването на американските инвестиции в енергийните проекти в България.
Приоритетен за нас е проектът „Набуко“,
който представлява добро решение за диверсификация на източниците на енергия.
Посланик Морнингстар е приветствал усилията на българското правителство в посока към по-голяма енергийна независимост. Той заявил, че американски компании проявяват значим интерес към инвестирането в енергийния сектор.
Търсенето на пресечни точки на интересите на страните производители, потребители и транзитьори, обаче, трябва да става в условията на пълна прозрачност и конкурентноспособна среда с ясни правила.
Посланик Морнингстар подчертал още, че регионалното сътрудничество играе ключова роля за реализирането на проектите.
На среща със сенатор Ричард Лугър, зам.- председател на Комисията по външна политика на Сената на САЩ, министър Желева е отделила специално внимание на
включването на България в Програмата за безвизови пътувания на САЩ.
Тя е подчертала, че България не представлява източник на сериозен имиграционен поток.
Страната ни работи активно за изпълнение на критериите за включване в Програмата, част от които е очакваното издаване на паспорти с биометрични данни.
Сенатор Лугър, съобщава българското външно министерство, се ангажирал да работи както със своите колеги в Конгреса, така и с американската администрация за включването на България в Програмата.
Обсъдени били и въпроси на енергийната сигурност, която има както регионално, така и глобално измерение. Двете страни са на едно мнение – енергийните въпроси са в основата на сигурността и е необходимо да се работи за диверсификация на източниците и начините за доставка на енергийни ресурси.
И на тази среща е била откроена ролята на газопровода „Набуко“, чрез който би могло да се доставя за Европа и природен газ от Ирак.
Вести.бг