Само преди десетилетие блекбери означаваше на английски само къпина, зеленото беше само цвят, а риалити предаване имаше само по MTV, и то в промеждутък между музикалните клипове, предаде Асошиейтед прес. Освен политическите и социални събития, които разтърсиха света, през изминаващото десетилетие имаше постепенни промени в начина на живот, които хората не усетиха кога точно настъпиха – точно като да гледаш как расте дете.
Ето какво промени живота ни след началото на хилядолетието, дадено по азбучен ред на латиница:
Летищата
Преди човек не трябваше да си събува обувките, за да се качи на самолет и можеше да си вземе шише с нещо за пиене на борда. Политическият терор промени това.
Алтернативната медицина
От акупунктурата през билковите добавки до алтернативни методи за лечение на рак, алтернативната медицина става все по-преобладаваща.
Клуб на пенсионерите
Някои звезди навършиха 50 години – Мадона, Принс, покойният Майкъл Джексън, Елън де Дженерис, а други дори 60 години – Брус Спрингстийн, Мерил Стрийп.
Възрастта
Никой вече не изглежда на годините си. Дрехите за 50-годишни жени вече са като за 18-годишни. 20-годишните приличат на тийнейджъри. С дълга коса вече можеш да видиш човек на всяка възраст.
Блог
Всички сякаш поддържат блог. Как ли сме прекарвали времето си преди блоговете. В киберпространството има над 100 милиона блога.
Блекбери
Любима джаджа на корпоративни шефове и заети майки. Версията за смартфон, излязла през 2002 г., вече се използва от над 28 милиона души.
Кабелна телевизия
24-часовите новини направиха вечерните новинарски емисии старомодни. На наградите „Еми“ вече властват кабелни сериали. Дори Опра Уинфри създава кабелна телевизия.
Фотоапаратите
Помните ли как ходехме във фотостудио, за да ни проявят филма? Не? Вече дори бабите имат цифрови фотоапарати и изпращат снимки по имейла или ги качват във форуми в интернет. Знаменитостите. Клюкарските списания създадоха мания по знаменитостите и всекидневните подробности за живота им.
Мобилните телефони
Повече от 85 процента от американците вече имат мобилни телефони. За мнозина те дори изместиха стационарните апарати. Сериалът „Агнешко“: Новият сериал „Агнешко“ е за явление, което се утвърди през изминаващото десетилетие – много жени имат връзка с по-млади мъже. Танците: Танците никога не са били демоде, но през това десетилетие се появиха танцови конкурси като „Значи си мислиш, че можеш да танцуваш“ и „Да танцуваш със звезда“.
Срещите
Интернет измести предишните начини за запознанства. Фейсбук: Можете ли да повярвате, че тази социална мрежа някога е била само за студенти в Харвард? Сега в нея потъва времето на над 300 милиона вманиачени потребители по света. Има и нова форма на социален етикет: кого да поканиш за приятел във Фейсбук.
Мазнини
Това е десетилетието, в което мазнините станаха обществен враг. Ню Йорк забрани трансмазнините, а Алабама въведе данък за държавните служители с наднормено тегло. Зелени продукти: като се започне от електрическите крушки, през пазарските торбички до автомобилите – всичко е подчинено на идеята за екологичност. Децата вече започнаха да казват на родителите си да ходят на пазар с мрежи.
Гугъл
Това е десетилетието, през което Гугъл стана част от мисленето ни. Всичко проверяваме в Гугъл. Джи Пи Ес. Вече не можем да се загубим или поне е трудно с вездесъщия Джи Пи Ес. Човек обаче трябва да внимава какво пише. Едно семейство пътува напразно 600 км, защото вместо Капри написа Карпи.
Информационно претоварване
Интернет доведе до информационно претоварване практически за всичко. Информацията е толкова достъпна, но дали е точна? Според някои това е част от по-мащабно явление, което е: Незабавно удовлетворяване. Да можеш да получиш всичко, което търсиш веднага. Някои го наричат темата на десетилетието.
Айподът
Символ на дигиталното време. Звучи невероятно, че той съществува само от 2001 г.
Мюзикъли
Те са популярни отдавна, но през това десетилетие завзеха киноиндустрията, като се започна с „Мулен руж“ и „Чикаго“. За децата „Дисни“ пусна „Училищен мюзикъл“.
Биохрани
Търсят ги все повече хора и те се превърнаха в голяма индустрия. Елегантност през бременността. Елегантни дрехи вече подчертават растящия корем.
Риалити предавания
Хората се пристрастиха към риалити телевизията.
Рецесионен шик
В трудните времена модата стана по-строга, с доста черно.
Ретро шик
Ако човек забрави тютюнопушенето, расизма, сексизма и хомофобията, началото на 60-те години на миналия век, показано в сериала „Момчетата от Медисън авеню“ изглежда много привлекателно. Елегантните мъже от сериала върнаха модата на вратовръзките.
Старбъкс
Казват, че тези кафенета са навсякъде. Милиони хора вече започват деня си в тях.
Татуировките
Започва съвсем невинно – с пеперудка на рамото или някакъв символ на бицепса. След това добавяш йероглиф, накрая ръката се покрива с татуировки. Почитатели на татуировките са както момичетата, така и майките им.
Есемесите
През това десетилетие хората започнаха да пишат думите с по-малко букви, дори и с една.
Телевизионните екрани
Те стават все по-големи и по-плоски и холовете ни вече заприличват на прожекционни зали. В същото време мнозина гледат филми и клипове на възможно най-малкия екран – на Айпода.
Тийнейджърската култура
Тийнейджърите, особено момичетата, станаха икономическа сила. Те купуват всичко – от дрехи, през електронни устройства до музика и концертни билети.
Ботушите Ъгс
Малко удобни обувки са пораждали такава треска. Тези ботуши са навсякъде, независимо от климата. В Лос Анджелис ги носят дори с шорти.
WII
В морето от все по-съвършени видеоигри тази обикновена конзола стана хитът на десетилетието. Тя хареса дори на тези, които не играят видеоигри, започна да се използва за видеофитнес и е тема на разговор дори сред старците.
Уикипедия
Благодат за мързеливите ученици. Интернет енциклопедията се попълва и поддържа от потребителите.
Йога
Мадона, Гуинет и кой ли още не въведоха тази мода. Вече дори бабите играят йога.
YouTube
Този сайт за размяна на видеоклипове се появи през 2005 г. През 2008 г. в него се включиха дори кандидатите за избори.
В списъка са още компютърните приложения, секстингът, майстор-готвачите, пластмасовите саба, просташките филми, кулинарията, вманиачеността за безопасността на децата, консултациите за живота, Туитър.
actualno.com