Документ на Министерството на правосъдието развълнува сънародниците ни в Чикаго
Българските емигранти тук си препращат по имейлите следното становище, подписано от заместник-министъра на правосъдието Жанета Петрова през октомври 2009 година:
Оригиналът на документа може да бъде видян на уеб страницата на Главна дирекция «Гражданска регистрация и административно обслужване» (линк)
Според текста (не особено понятен за незавършил юридическо образование читател) българите, придобили с натурализация американско гражданство преди 2003 г., губят българското си гражданство.
Лишаването от гражданство произтичало съответствие с чл. 1 от Договор между България и САЩ, влязал в сила от 1924 г., който урежда двойното гражданство, в който пише:
„Българските граждани, които са или ще бъдат натурализирани на територията на Съединените щати ще бъдат считани от България като изгубили предишната си националност и като граждани на Съединените щати. (Не се отнася за придобиване на поданство от жени посредством брак).“
Оригиналът на договора от 1924 г. може да бъде видян тук(линк)
Опитахме се да разберем от къде са тръгнали корените на безпокойството сред емигрантите и от непроверени източници научихме, че най-вероятно от някаква грешка в Благоевградско, където чиновник неправилно е разтълкувал писмото. При днешната скорост на Интернет случаят е достигнал до сънародниците ни във Вашингон, които са задали този въпрос на г-жа Румяна Желева при неотдавнашното й посещение там. Тя е обещала да им отговори официално, но вероятно заради новото си назначение, отговорът й се бави. Това е причината безпокойството да се увеличава.
За нас остава загадка, как нашите сънародници (включително и някои от редакцията на Eurochicago.com) могат да бъдат лишени от гражданство, след като в действащата Конституцията на Република България от 1991 г. изрично е записано, че български гражданин по рождение, не може да бъде лишен от българско гражданство (Чл. 25. (3)). А конституцията е върховен закон и другите закони не могат да й противоречат.
Ето какво пише в нея по въпроса:
ОСНОВНИ ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ГРАЖДАНИТЕ
Чл. 25.
(1) Български гражданин е всеки, на когото поне единият родител е български гражданин или който е роден на територията на Република България, ако не придобива друго гражданство по произход. Българско гражданство може да се придобие и по натурализация.
(2) Лицата от български произход придобиват българско гражданство по облекчен ред.
(3) Български гражданин по рождение не може да бъде лишен от българско гражданство.
(4) (Изм. ДВ, бр. 18 от 2005 г.) Гражданин на Република България не може да бъде предаден на друга държава или на международен съд за целите на наказателно преследване, освен ако това е предвидено в международен договор, ратифициран, обнародван и влязъл в сила за Република България.
(5) Българските граждани, пребиваващи в чужбина, са под закрилата на Република България.
(6) Условията и редът за придобиване, запазване и загубване на българското гражданство се определят със закон.
А ето и какво пише в специалния Закон за Българското гражданство:
ЗАГУБВАНЕ НА БЪЛГАРСКО ГРАЖДАНСТВО
Раздел I.
Освобождаване от българско гражданство
Чл. 20. Български гражданин, който постоянно живее в чужбина, може да поиска освобождаване от българско гражданство, ако е придобил чуждо гражданство или ако има данни за открита процедура за придобиване на чуждо гражданство.
Чл. 21. (1) Освобождаването на родителите от българско гражданство освобождава от българско гражданство и ненавършилите 14-годишна възраст техни деца само ако е направено искане и за тях. За освобождаване на децата от 14- до 18-годишна възраст се изисква и тяхното съгласие.
(2) Когато само единият от родителите е подал молба за освобождаване от българско гражданство, децата могат да бъдат освободени при условията на ал. 1 само ако и другият родител е дал съгласието си. Съгласието на родителя не се изисква, когато той е лишен от родителски права.
Раздел III.
Лишаване от българско гражданство
Чл. 24. Лице, което е придобило българско гражданство по натурализация, може да бъде лишено от него, ако е осъдено с влязла в сила присъда за тежко престъпление против републиката, при условие че се намира в чужбина и не остава без гражданство.
Чл. 25. Лишаването от гражданство на единия съпруг не променя гражданството на другия съпруг и на децата.
От конституцията разбираме, че тя защитава нашите права от посегателство и от чиновнически грешки. Всеки български гражданин, който не е извършил изключително тежко престъпление може да спи спокойно – гражданството му е гарантирано, независимо от мнението на някои зам. министри.
Прав си, Бонго!!!
До Венета: думата съпруг е от мъжки род. Като кажат „двамата съпрузи“ пак ли го възприемаш като гей-двойка? Или имаш по-добро предложение с „двамата съпруги“?
Ех, Венето, как откога! Гейове, лизбийки – крачиме в крак с времето. Видя ли сега какви са тълкуванията на закона ни по случая Желева?
Лишаване от българско гражданство
Чл. 25. Лишаването от гражданство на единия съпруг не променя гражданството на другия съпруг и на децата.
Hahahha! Prochetohte li kakvo pishe po-nagore?
единия съпруг другия съпруг (и на децата)
Yavno v Balgariya predvizdat legaliziraneto na \"Gay Marriages\"
Ot koga schitat, che semeistvoto se sastoi ot dvama sapruzi???
Pressrelease na „Гласуване без Граници“
http://www.facebook.com/profile.php?v=feed&story_fbid=298201321280&id=1174991425#/group.php?gid=212803200303&ref=ts
_________________
Глобалният свят, в който живеем е реалност, от която не можем да избягаме. Вероятно до една четвърт от българските студенти учат в чужбина, а една пета от населението на страната (около 1,5 млн) временно или постоянно пребивава извън България. Необходимостта от приобщаването на тези хора към политическия живот на страната едва ли има нужда да се обосновава. На последните избори избирателната активност извън БГ нарастна двойно в Турция и над четири пъти в останалата част от света, а желанието за гласуване, вероятно осем пъти.
Гласуване без граници предлага:
1) Насърчаване на гласуването в чужбина и гарантиране на честни избори. Предлагаме при организиране на изборния процес извън граница, държавата да гарантира реално участие на представители на различни политически сили във всеки СИК и поощряване на участието на наблюдатели от НПО.
2) Еднакво пасивно и активно избирателно право на българските граждани с двойно гражданство – да избират и да бъдат избирани.
3) Електронно дистанционно гласуване в неконтролирана среда (по интернет), подобно по технология и сигурност на интернет банкирането.
4) Окрупняване на МИР съгласно Европейските Райони за Планиране до осем Регионални Многомандатни Избирателни Района (РМИР), включително един извън пределите на България, със запазване на сегашните МИР.
5) Пропорционална избирателна система с преференциален елемент с нисък праг. Разпределяне на мандатите в РМИР според избирателната активност. Избирателите гласуват както и досега с листи по МИР, които се използват за определяне на избраните депутати (персонализиране на мандата).
Основни предимства на предложените подобрения на избирателната система са:
* запазване на автентичността на вота на избирателите;
* отчитане на вота на всички валидни гласове;
* премахване на изкривяванията на сегашната система, водещи до изборни абсурди;
* поощряват се местните кампании;
* стимулиране на избирателната активност;
* утвърждаване в избирателя на чуство за справедливост и смисъл от гласуването.
Очакваме предложените изменения да повишат не само количеството на избирателите, но и тяхно качество.
Опитах се да прочета договора от 1924г. и възникна следният въпрос: Думите \"гражданство и \"националност\" еднакво значение ли имат?????
Защото аз разбирам че там става дума за регулиране на \"националността\". Може би граша. Нека някой да го изтълкува правилно.
Да, съгласен съм с „К“, българското гражданство няма да бъде изгубено. Реагирах остро, тъй като съм определено пристрастен към темата, а и от горчив опит знам как служители от българската държавна администрация тълкуват понякога такива текстове. Все пак, когато са формулирани въпросните документи, е трябвало те да бъдат накратко коментирани и категорично да се заяви какво следва /и какво не следва!/ от тяхното съдържание. Когато ги прочетем ВНИМАТЕЛНО, именно внимателно, се създава впечатление за нещо предрешено – така го е възприел безспорно ерудиран човек като г-н Чобанов
http://www.mediapool.bg/show/?storyid=159720&srcpos=17
Поздрави на всички!
Нашите сънародници не са и няма да изгубят гражданството си (освен ако изрично не пожелаят да се освободят от него)! След като тази междуведомствена кореспонденция е вече в обръщениe моля, прочетете ВНИМАТЕЛНО текста. По своя характер този договор е бил за избягване на двойното гражданство. С неговото изтичане, двойното гражданство е допустимо и се толерира и от двете страни, България и САЩ.
Ето как нашите сънародници могат да бъдат лишени от гражданство, след като в Конституцията приета през 1991 г. изрично е записано, че български гражданин по рождение не може да бъде лишен от българско гражданство (Чл. 25. (3))
Отговорът на загадката е пак Конституцията:
Чл. 5.
…
(4) Международните договори, ратифицирани по конституционен ред, обнародвани и влезли в сила за Република България, са част от вътрешното право на страната. Те имат предимство пред тези норми на вътрешното законодателство, които им противоречат.
Ратифицираният от България международен договор със САЩ от 1924 г. важи с приоритет над чл. 25, ал. 3 от Конституцията за неотнемаемост на българско гражданство, придобито по рождение.
Българите в САЩ, както и всички наши сънародници по света, не могат да бъдат третирани по този начин! Настоявам хората, допуснали това обидно решение, да си понесат последствията. Подкрепям напълно вашите възражения и протести!
Пламен Павлов