Ахмед Доган реши да използва Седмата национална конференция на Движението за права и свободи (ДПС), за да обяви, че е решил да се оттегли от лидерския пост.
Пред близо 700-те изненадани делегати в НДК той заяви: „Идва време за раздяла на родителя с рожбата си. Знам, че не сте готови за този неизбежен акт. Но това трябва да се случи. Дали сега, или след година, няма особено значение…“
Идеята за ДПС била заела 25 години от живота на Доган, той не съжалява за това, но като лидер бил се превърнал в политически гръмоотвод на всичко негативни явления и процеси в страната.
Според председателя на ДПС през последните две години основната тенденция била той да е виновен за целия преход.
Доган твърди, че „хората, които са продали и разграбили държавата, искат да си измият ръцете с ДПС и с неговия лидер“.
По-късно, помолен да коментира думите на шефа си, зам.- председателят на ДПС Лютви Местан отказа с думите: „Мислех си, че ще ме питате за посланията. Няма нищо драматично“.
И добави: „Мисля, че е крайно време да се прозре максимата, че има реални и формални лидери. Когато един реален лидер не просто е в крак с времето си, а успява да дава изпреварващи модели на политика, той не губи своята актуалност и г-н Доган може да ви струва едно от изключенията в българския политически живот, но Европа дава свидетелство и за други лидери, които са били десетилетия начело на своите партии“.
В доклада си Доган постави проблема за идентичността на партията. Тя не е била замислена като лидерска, но това се е случило.
„Участието ни във властта доведе до критично намаляване на имунната система на ДПС“, каза председателят.
Наред с негативния ефект, Доган отчете, че участието във властта е дало големи възможности в обслужването на голяма част от електората в съответните региони. Понякога позитивният политически опит също създава сериозни проблеми, защото много бързо се превръща в инерционен момент, който има силата на традиция и статукво, отбеляза Доган.
Той посочи нуждата от реформа в партията, когато е участвала дори един мандат във властта, тъй като в противен случай щяла да изостане от динамиката на общите процеси в страната.
В България няма работещо гражданско общество, следователно преходът не е завършил, заяви в доклада Доган. Отчетът му обхвана политическите събития от последните осем години.
Много пъти съм си задавал въпроса как щеше да протече преходът към демокрация и пазарна икономика, ако нямаше ДПС, или най малкото, ако още в самото начало на 90-те години бяхме се включили в СДС, каза Доган. Той и досега нямал еднозначен отговор на тези въпроси и „вероятно така ще бъде и след 20 години“.
„Но съм сигурен в едно, ако това беше станало, днес ДПС нямаше да провежда седмата си национална конференция като трета политическа сила по време на целя преход“, подчерта Доган.
Според него разиграването на етническата карта винаги е било от основните политически козове по време на целия преходен етап.
Преди включването ни в ЕС и НАТО етническата карта беше завоалирана и туширана, поради голямата заслуга на ДПС за мирния преход и националното капитализиране на българския етнически модел за пред НАТО и ЕС, каза Доган.
Според него „ДПС е субект на отговорност, като политически балансьор“. Ахмед Доган видя и политическа вина на ДПС.
Движението се било „позатворило в своята либерална ценностна система и предимно съдействаше и наблюдаваше, без да бъде достатъчно активно, за да поеме политическа отговорност за изхода на битката между „модела Жан“ на левицата (1994-199) и „модела Иван“ на десницата (1997-2001).
„Те още тогава сполучливо бяха определени като две лица на едно и също явление: „Вся власть советом !“, каза лидерът на ДПС.
Според него кабинетът Сакскобургготски бил направил каквото можел. „Очакванията на обществото бяха едва ли не да заживеем поне с параметрите на средноевропейския стандарт. Но тези очаквания не бяха реалистични, дори бяха и деструктивни за развитието на гражданското общество и държавата“, посочи Доган.
И допълни, че постигнатото било респектиращо от гледна точка на стартовата база на правителството през 2001 г.
Според Ахмед Доган „по всички общоизвестни политически критерии кабинетът Станишев е успешен, а по икономически показатели е най-успешното правителство на прехода“.
Приветствие към конференцията поднесе председателят на БСП и бивш министър-председател Сергей Станишев, който благодари за оказаната от ДПС подкрепа при управлението на ръководеното от него правителство.
Освен Станишев, гости на конференцията са омбудсманът Гиньо Ганев, зам.- председателят на КНСБ Пламен Димитров, главният мюфтия Мустафа Хаджи, Греъм Уотсън – доскорошен председател на Алианса на либералите и демократите в Европа (АЛДЕ) и дипломати.
Източник: VESTI.bg