Върховният съд на САЩ премахна ограниченията върху размера на даренията, с които частни корпорации могат да финансират предизборни кампании, предаде ДПА.
Агенцията отбелязва, че това създава предпоставки за вълна от спонсорирани от компании предизборни клипове преди предстоящите тази година избори за Конгрес.
Съдът отмени две свои решения от 1990 г. и 2003 г., които поставяха таван на паричната подкрепа от крупни бизнесмени за кандидати на федералните и местни избори. То може да предизвика съществени промени в разпределението на силите в американската политическа система.
Според представители във Вашингтон решението на съда дава възможност на крупните бизнесмени да оказват влияние върху изборния процес в свой интерес.
Решението бе прието с пет гласа „за“ и четири „против“. Според Върховния съд ограниченията противоречат на американската конституция, която гарантира свободата на словото.
Съгласно решението отсега нататък частният бизнес има право да финансира реклами, които открито подкрепят определен политик.
Правителството може да регулира корпоративната политическа реч, но не може да забранява тази реч напълно, заяви съдия Антъни Кенеди от името на съдебния състав. По думите му „не съществуват никакви основания властите да ограничават разходите на корпорациите за финансиране на федерални предизборни кампании“.
Съдия Джон Пол Стивънс, който бе против решението, предупреди, че то „може да урони порядъчността на избираемите длъжностни лица в страната“.
Съдът отмени и ограничения от 2002 г., които не позволяваха на компании, профсъюзи и неправителствени организации да финансират политически кампании 30 дни преди избори.
Законодателството бе преразгледано по искане на консервативната неправителствена организация „Ситизънс юнайтед“, автор на документален филм, критикуващ Хилари Клинтън.
Филмът трябваше да бъде показан по кабелна телевизия по време на президентската кампания през 2008 г., когато Клинтън бе кандидат на Демократическата партия. Федералната избирателна комисия обаче забрани излъчването му с мотива, че филмът е политическа реклама – дейност, с която „Ситизънс юнайтед“ като юридическо лице няма право да се занимава.
Източник: БТА