Продадохте ли фирмата си, г-жо Желева? Това настояваха да узнаят евродепутатите повече, отколкото идеята й за борба с хуманитарните кризи при изслушването на българския кандидат за еврокомисар Румяна Желева в ЕП.
Едва започнало, изслушването създаде прецедент и Желева е първият кандидат-комисар, от когото бе поискано да изясни проблем около евентуален конфликт на интереси още преди да е направила встъпителното си изявление.
По-рано през деня от БСП съобщиха, че са открили конфликт на интереси при Желева, тъй като през 2007 г., когато е избрана за евродепутат от ГЕРБ, тя е била и управител на търговското дружество „Глобал консулт“.
Това е противоречие на Закона за избор на членове на Европарламента, тъй като те нямат право да извършват едновременно с това друга дейност.
Справка в търговския регистър (BRRA.bg) показва, че до 22 април 2009 г. Румяна Русева Желева е била едноличен собственик и управител на фирма „Глобал Консулт“. На тази дата тя е продала дяловете си в дружеството, които са на обща стойност 5000 лв. (минималния капитал за ООД по това време), на Ивета Колева и Светослав Донев.
Тогава е сменено и името на компанията – сега тя се казва „Ауто Спа“.
Холандският депутат от Партията на европейските социалисти Тайс Берман попита Желева конкретно защо не е обявила в декларацията си за конфликта на интереси, че е запазила фирмената си дейност и след като е била избрана за евродепутат, което е в противоречие със законодателството.
От групата на Зелените веднага също поискаха информация по темата, а германският депутат Франческа Келер попита Желева дали смята, че е достатъчно прозрачна.
Желева се защити, като заяви, че няма какво да крие, декларирала е каквото е трябвало, когато е трябвало и това може да бъде проверено. Освен това, заяви тя, в България действат финансови институции, които биха ме санкционирали, ако имаше такова нарушение.
Този отговор обаче не беше задоволителен и въпросът отново бе повдигнат от евродепутатът от Зелените Джудит Саргентини.
Желева обясни, че е очаквала въпроса и е приготвила голямо досие с официални документи на български и на английски език, с което евродепутатите биха могли да се запознаят.
Изпитването очевидно я изнерви и тя няколко пъти премина на български. Дори предложи сама да заведе всеки желаещ в България, за да проверят регистрите и дори да се запознае със съпруга й.
От обясненията на Желева стана ясно, че по времето, когато е избрана за евродепутат, въпросната фирма не е извършвала никаква дейност, а цялата дискусия около възможният конфликт на интереси е провокирана от писмо, изпратено от българския евродепутат Антония Първанова до ЕК, заяви Желева.
Тогава изслушването излезе от установените рамки и думата беше дадена на Първанова, която присъстваше в залата в качеството си на зам.-председател на група на Алианса на либералите и демократите за Европа и евродепутат от НДСВ.
Това, което казва Желева, просто не е вярно. В документите, които предоставя, се казва, че е работила за фирмата до 2007 г., когато всъщност е била нейн управител до 2009 г., което в България е противозаконно, заяви Първанова. Фирмата не е била продадена, а само преименувана и Желева все още държи 60% от нея, заяви евродепутатът.
Дискусията за евентуалният конфликт на интереси отне около час от иначе тричасовото изслушване.
След неколкократно повторение на едни и същи въпроси и отговори председателстващата заседанието Ева Жули се съгласи с Желева, че целта на събирането е друга, а именно – да се оценят познанията й по ресора, за който кандидатства – международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакция при кризи.
Имало ли е или не конфликт на интереси ще проверява междупартийна група в парламента. Тя ще поиска от Европейската комисия всички документи за бизнес интересите на Желева и ще ги анализира.
Това решение нанася тежък удар върху нейната кандидатура, пише ДПА.
Първите коментари на евродепутатите от комисията, изслушала Румяна Желева, са, че представянето й е било крайно незадоволително
„Тази вечер няма да изпратим писмо с препоръка до председателя на парламента Йежи Бузек за одобрението на Желева. Все още очакваме изяснения от нея, защото отговорите й бяха незавоволителни“, коментира Тайс Берман.
Според Джудит Саргентини представянето на Желева не било достойно за еврокомисар и българското правителство би трябвало да номинира друг за поста.
Други депутати от комисията са окачествили представянето й като „недоброто“ заради неубедителни, общи отговори по въпроси, свързани с професионалните качества и годност като комисар.
БТА цитира участник в изслушването, според когото „по въпросите, по които трябваше да говори, мога да кажа, че голяма част от евродепутатите в комисията изслушаха много трудно и мъчително нейните обяснения по задаваните въпроси“.
Междувременно парламентарният лидер на ЕНП Жозеф Дол заяви, че продължава да има доверие в Желева.
В. „Дневник“ пък цитира депутата от ЕНП Михаел Галер, според когото партията продължава да стои зад кандидатурата на българката. „Изслушването протече в отровна атмосфера, която не беше благоприятна за Желева. В крайна сметка обаче тя изрази достатъчно готовност да изчисти подозренията, беше взела със себе си и огромна папка с документи. Обнадежден съм, че ще бъде одобрена“, е казал Галер.
След изслушването Румяна Желева даде кратка пресконференция, на която отбеляза, че за нея то е било „демократично упражнение от висока класа“, че е уверена в положителния резултат и че ако бъде утвърдена за комисар, ще има много възможности да работи заедно с Европейския парламент по въпросите на хуманитарната помощ и реагирането при кризи.
Какво ще стане, ако не одобрят Желева
Разширено бюро на комисията по развитието трябва да изготви писмено становище по кандидатурата й до председателя на Европейския парламент. Бюрото обаче обяви, че отлага решението си с 24 часа.
В това време евродепутатите ще очакват от председателя на ЕК Жозе Барозу и от юридическите служби на европарламента да се запознаят с фактите и документите за евентуален конфликт на интереси на Желева.
Ако становището е отрицателно, кандидатурата автоматично ще бъде отхвърлена.
В такъв случай съветът на председателите (на политически групи) на ЕП ще решат как да се процедира по-нататък.
Една възможност е да се поиска от председателя на ЕК да представи друг кандидат. Той може или да смени ресори, или иска да му бъде предложена друга кандидатура от страната, предложила неудачната.
Днешният ден е труден за председателя на Европейската комисия. В един ден двама кандидат комисари се показаха много слаби, заяви зам.-председателят на Групата на социалистите и демократите в Европейския парламент Ханес Свобода.
Освен Румяна Желева той имаше предвид и Алгирдас Шемета от Литва, на когото бе предложен ресорът митническа и данъчна политика и борба с измамите. Състоялото се днес негово изслушване също не мина добре.
Окончателната позиция на Европейския парламент по кандидатурите ще стане известна най-рано в началото на идната седмица.
Източник: VESTI.bg
Бъдещето на българският кандидат под въпрос след враждебно изслушване
„ИЮ Обзървър“
Бъдещето на българският кандидат за комисар Румяна Желева виси на косъм, след като евродепутатите избраха да питат Жозе Мануел Барозу дали тя е излъгала за собствеността й върху една определена компания.
По време на публичното изслушване, което трябваше да провери дали Желева е компетентна да стане комисар по хуманитарната помощ, видимо нервната 40-годишна жена заяви, че е невинна и покани депутатите да отидат в родния й град Бургас, за да изяснят проблема с местните власти.
Отговорите й на конкретни въпроси, като например какво се е объркало при опитите на ООН да защити цивилните в Конго, не успяха да впечатлят много членове на ЕП.
„Бях наистина разочарована. Тя не даде ясен и конкретен анализ“, обясни Тийс Бергман депутат от Групата на социалистите.
Желева остава най-слабото звено на Барозу
„Юропиън войс“
Българският кандидат за еврокомисар Румяна Желева не успя да обори твърденията, че е слабото звено в новия състав на Европейската комисия. Желева трябваше да разсее съмненията за конфликт на интереси и критиките, че няма необходимия опит за еврокомисар, отговарящ за хуманитарната помощ. Тя не успя да стори това, а изслушването премина в изострен тон.
Което и твърдение да е вярно, Желева си навреди, като не отговори директно на въпроса. В началното си обръщение тя не спомена нищо за обвиненията и избегна няколко конкретни въпроса. Най-накрая тя категорично отрече, че все още притежава компанията, след като беше притисната с въпрос от холандската евродепутатка от групата на зелените Джудит Сарджентини. Това беше един от редките случаи, в които евродепутат проявява такова упорство в търсене на отговор от кандидат за еврокомисар по време на изслушване.
Дори без това обвинение Желева щеше да си има проблеми по самата материя на длъжността, за която кандидатства. Ако бъде одобрена, тя ще отговаря за реакцията на Европейския съюз както на природни, така и на причинени от човека бедствия. Нейният портфейл е съвсем нов, досега функциите му бяха разпределени между други комисари. Бившата външна министърка си беше научила добре огромния списък с имена и съкращения на европейските институции, но въпреки това не звучеше убедително.
Тя отговаряше неясно и несвързано и отговорите й често пъти бяха прекъсвани от председателя на Европейския парламент заради просрочено време. Блудкавите фрази валяха на парцали: „Човешките права са много важна част от нашата дискусия“, „Трябва да засилим сътрудничеството със страните членки“, „Хуманитарната помощ, както знаете, се основава на нуждите“ и „Трябва да бъдем много активни там, където се налага“.
Пиперливо изслушване на нестабилен модернизатор
„Файненшъл таймс“
Румяна Желева трябваше да се бори във вторник, за да докаже качествата си за поста еврокомисар по хуманитарната помощ и реагирането на кризи под порой от въпроси от евродепутати за финансовите й действия и тези на съпруга й.
Изслушването стана доста пиперливо, когато български евродепутат обвини Желева за описаното в биографията й, на което номинираната за еврокомисар й отвърна с покана да дойде в родния й град и да прегледа съдебните решения.
Първоначално Желева не успя да отговори ясно за фирмата и прехвърли евродепутатите да търсят отговори от съответните български власти. „В България имаме институции… и те са проверили всичко“, каза тя, след което добави: „Всичко е ОК според законите в България.“
Драмата ескалира, когато председателстващият заседанието се отклони от протокола и позволи на евродепутата Антония Първанова да говори през събралите се. След което тя заяви, че Желева продължава да бъде собственик на 60% от преименуваната „Глобал консулт“.
„Не съм собственик на „Глобал консулт“ и не знам откъде имате тази информация“, отговори Желева.
Желева в мъчителна отбрана на изслушването
„Берлинер моргенпост“
Кандидатът за еврокомисар Румяна Желева изпадна в режим на обяснения при своето изслушване пред Европейския парламент.
От седмици европейските медии пишат за предполагаема замесеност на Желева и съпруга й в нелегални дела. Запитана от няколко евродепутати, дали е спазила предписанията за прозрачност, 40-годишната българка веднага зае отбранителна позиция. Комисията не била местото за тези въпроси, а само за онези, засягащи бъдещите й задачи задачи като еврокомисар.
Наблюдатели смятаха номинацията й почти за провалена. Сега парламентът ще провери сведенията за Желева, преди да се произнесе.
Европарламентът ще разследва бизнес връзките на Желева
ДПА
Европейският парламент реши да провери бизнес връзките на „противоречивия български кандидат за еврокомисар“, след като депутати я обвиниха в прикриване на финансови интереси.
Решението бе взето по време на бурно заседание за изслушване на консерватора Желева, на което българският кандидат се сблъска с няколко депутати, включително със сънародничката си либерал Антония Първанова.
Номинираната българска еврокомисарка под кръстосан огън
„Франкфуртер алгемайне цайтунг“
При изслушването в Европарламента на номинираната еврокомисарка за хуманитарна помощ – българката Румяна Желева – се стигна до ожесточена размяна на удари. Още преди началото на заседанието срещу Желева, член на партийното семейство на християндемократите и в момента външен министър на страната си, бяха изнесени информации, че съпругът й работи за банка, която вероятно имала връзки с организираната престъпност. В изслушването централна роля изигра обвинението, че като евродепутат в периода 2007-2009 г. не е декларирала бизнес дейност.
Българският евродепутат от Либералите Антония Първанова упрекна Желева, че в автобиографията си е подала грешни дати за дейността си като мениджър на фирмата „Глобал консулт“. Тя извършвала тази дейност до април 2009 г., което според българското законодателство не е съвместимо със статута й на депутат. В залата се размахваха и български документи, които трябваше да разсеят тези обвинения.
Желева се опита да представи обвиненията като лична атака от Първанова, въпреки че и други депутати повдигнаха въпроса. Тя и съпругът й никога не биха си позволили нещо нередно, обвиненията били „напълно неоснователни“. Българска парламентарна комисия установила, че всичките й дейности били декларирани коректно. „Няма никакъм конфликт на интереси“. За парламента тя била събрала всички документи.
По време на мандата й в европарламента фирмата „Глобал консулт“ не извършвала никаква дейност, а днес тя не била нито собственик, нито мениджър. Първанова обаче каза, че фирмата била продадена, но Желева все още притежавала 60%. Председателят на комисията, френският депутат от Зелените Ева Жоли, сложи край на дискусията с указанието, че хора от комисията ще се опитат да изяснят въпроса.
Българската еврокомисарка се клати
„Ханделсблат“
Номинираната еврокомисарка за помощите за развитие Румяна Желева трябва да се страхува за бъдещия си пост. При изслушването си в Европейския парламент българската бе подложена на масивен натиск. М ного депутати я обвиниха, че е премълчала детайли за страничните си дейности през 2008 и 2009 г. и така нарушила европейските предписания.
Румяна Желева отрича да е подала неверни данни в официалната си биография. Парламентът обаче би могъл да накара шефа на ЕК Жозе Мануел Барозу да смени българската комисарка. Затова 736-те представители могат да заплашат Барозу с отхвърляне на целия му екип идната седмицата, тъй като парламентът гласува комисията само анблок. Отделните кандидати формално не могат да бъдат отхвърлени.
Съпротивата срещу отделни кандидати не бива да се приема несериозно. Преди 5 години парламентът принуди Барозу да смени италианския кандидат, а на унгарския да даде друг ресор. Дали и този път ще се стигне до същото, ще решат следващата седмица парламентарните групи в Страсбург.
Българският външен министър Желева беше атакувана от социалисти и либерали от своята страна, защото вероятно е премълчала дяловата си собственост в консултантската фирма „Глобал консулт“. Освен това в обръщение е и подозрението, че съпругът й е имал бизнес контакти с мафията. Желева решително се противопоставя: „Всички тези обвинения срещу моя съпруг или мен са напълно неоснователни“.
Назначението на еврокомисарка стои на ръба
„Ди велт“
Номинираната еврокомисарка Румяна Желева попадна под ожесточен огън на изслушването си в комисията по развитие на Европейския парламент. Малко преди заседанието „Фанйненшъл таймс Дойчланд“ съобщи, че Желева е премълчала част от своите финансови интереси и странични дейности. Според български съдебни документи Желева е била от юни 2006 до април 2009 г. управител и акционер на консултантска компания, но не го е посочила в деклапацията си за финансови интереси.
Желева е смятана за близък довереник на българския премиер Борисов, чиято партия ГЕРБ е във вертикален полет от създаването си през 2007 г. През юли 2009 г. ГЕРБ спечели парламентарните избори, Желева беше назначена за външен министър, но постът трябваше да послужи само като междинна спирка към Брюксел.
От седмици европейски медии съобщават за предполагаема замесеност на Желева и съпруга й в незаконни дела. Попитана от няколко членове на комисията, дали е спазила предписанията за прозрачност, 40-годишната българка веднага зае отбранителна поза. На въпрос на холандската депутатка от Зелените Джудит Саргентини, дали е декларирала продажбата на дела си от фирмата, Желева реагира видимо нервно.
Българската депутатка Антония Първанова представи документ, според който Желева все още държи 60% от споменатата консултантска компания. Наблюдатели смятат кандидатурата на Желева почти за провалена. Сега Европейският парламент ще провери информациите за нея, преди да се произнесе за кандидатурата й.
Румяна Желева е единствената, нападната от собствената си страна кандидатка за еврокомисар, заяви Иван Костов в кулоарите на парламента, съобщи БТА. Желева е трябвало да отдели много повече време за подготовката си за изслушването й вчера в Европарламента, коментира съпредседателят на „Синята коалиция“. На въпрос как оценява представянето на Желева Костов каза, че това е „труден и тежък дебат за нея“.
Според Костов Желева е трябвало да предвиди въпросите, да отговаря конкретно и да реагира правилно. По-сериозната подготовка Желева е трябвало да насочи към персоналните атаки срещу нея и семейството й, допълни Костов.
Костов определи като недостойна за цялата ни страна организираната атака срещу кандидата ни за еврокомисар. „Не ни прави чест на всички нас“, подчерта лидерът на ДC