Четирима или петима българи има понастоящем на територията на Хаити – това съобщи за Агенция “Фокус” Ралица Константинова, докторант по Антропология от Университета в Питсбърг, САЩ, която пребивава в Хаити повече от година, работейки над изследване свързано с докторската й теза по културна антропология.
Това са – Ралица Константинова, неин гост, пристигнал за коледните празници (Александър Сейменов, 28 г., от София).
Двама български служители в умиротворителната мисия на ООН в Хаити – Иван Радев и Васил (фамилията му не ми е известна) – и двамата жители на София.
„Всички тези лица се намираме в засегната столица Порт-о-Пренс. Има информация и за 5–ти българин, който работи и живее в пострадалия от миналогодишните урагани град – Гонаив. Нямам сведения дали този господин е все още в страната, както и какви са имената и заниманията му. При всички положения той не е в засегната част”, пише Ралица.
В писмото й се казва още:
Аз и моят гост сме на сигурно мястото. Къщата ни не е пострадала от земетресението и разполагаме с вода, храна, електричество и инетрнет.
Телефоните са прекъснати за момента. И двамта сме във връзка със семействата си.
Двамата служители в ООН – Васил и Иван, не са работили в пострадалата ООН сграда, а в далеч по сигурната главна база до летището. Нямаме контакт с тях, но се надяваме са на сигурно място в базата на ООН.
Трусът удари в работно време, така че предполагаме и двамата са добре.
Като жители на ЕС ни беше отправена покана за евакуация от представителството на Европейската комисия в Хаити. Засега отхвърлихме предложението тъй като сме на сигурно място и мислим, че бихме могли да помогнем с нещо в кризисния момент.
Бяхме уверени че ще има и други опции за евакуация в случай, че нещата се влошат.
Засега магазините не работят. Телефоните не работят. И няма подаване на вода и ток от държавните служби. Тълпи от бездомни и изплашени хора се движат из града през целия ден…
Като български граждани се надяваме, че и нашата страна ще допринесе за подпомагане на кризата в Хаити. Необходими са пари, медикаменти, храна и всякакъв специализиран персонал, пише Ралица Константинова
Източник: Kafene.net
.
.
Десетки хиляди души са загинали и десетки хиляди сгради са били разрушени при земетресението в Хаити, съобщи американският държавен секретар Хилари Клинтън.
Тя описа като „невъобразими“ щетите, причинени от труса с магнитуд 7 по Рихтер в най-бедната държава на американския континент.
Първият US дипломат допълни, че САЩ работят в тясно сътрудничество с властите в карибската държава в опит да помогнат на хилядите пострадали – и обеща помощ в дългосрочен план на Хаити.
Хаитянският премиер Жан-Макс Белрив предположи вчера, че броят на жертвите може да надхвърли 100 хиляди.
Сред жертвите са и 16 служители в Мисията на ООН за стабилизиране на Хаити, обяви на пресконференция в Ню Йорк генералният секретар на организацията Бан Ки-мун.
Разрушителните последици от земетресението в Хаити са резултат от неблагоприятно географско положение и повече от 20 години силни кризи, които поставиха на колене икономиката на страната – а не толкова от проклятията, които редовно застигат острова, пише Франс прес, като се позовава на експерти.
Това е ужасна катастрофа за Хаити – държава, на която само това й липсваше, заяви вчера френският външен министър Бернар Кушнер.
Най-бедната страна на американския континент,
на два часа със самолет от Маями, с голям прираст на населението, се намира в признат туристически район, Карибите, с топло си море и плажове от ситен пясък.
Но Хаити има неблагоприятно географско положение, тъй като се намира върху пукнатина на земните пластове, предразположена към трусове.
Освен природните катастрофи, нещастията на Хаити се обясняват и с историята, изтъква високопоставен френски дипломат, смятан за голям специалист по Хаити, но пожелал да запази анонимност.
Той отхвърля израза „прокълнат остров“ и смята, че населението е трябвало да реагира преди този огромен тежък удар, като обвини правителството – а не да се отнася към станалото с фатализъм.
След 30 години диктатура на фамилия Дювалие страната през 1986 г. навлезе в период на силни вълнения с повтарящи се политически кризи, прекъсвани от кървави държавни преврати.
Период, който продължава 20 години
Хаити затъна в бедност, а населението, което днес наброява близо 10 млн. души, сече дървета и храсти от хълмовете и планините, за да прави дървени въглища, необходими за приготвянето и на най-простите ястия.
Наложените международни санкции се превърнаха във всекидневие за държава, където корупцията покварява институциите и където хората за зла участ сутрин трябва да мислят как да се нахранят поне веднъж за деня.
Дивото обезлесяване още повече засили уязвимостта на страната, често на първа линия в периода на урагани и циклони, които възникват в Атлантическия океан между юни и ноември.
Нищо не спира дъжда и при хълмистия терен наводненията често следват едно след друго.
Столицата Порт-о-Пренс е най-очевидният пример в страната за неприспособимостта й към лошото време. Градът е обраствал през годините с бидонвили,
колиби от камък, чакъл и гофрирана ламарина
Буквално накацали по склоновете на хълмовете, тези колиби не издържат на силен дъжд и се разпадат на картонена къща. Земен трус, като този във вторник, има същите последици.
При най-малкия дъжд в бидонвила Мартисан загиват 10 души и всяка година положението се влошава, тъй като става все по-нестабилно, обяснява дипломатът.
Днес страната разчита на международна помощ (финансова, политическа и дипломатическа). Тя продължава да бъде на дъното на безкрайна дупка от бедност, а липсата на силна държавна власт облагодетелства трафика на наркотици.
Страната е на кръстопът между Латинска Америка и полетата с кокаин и САЩ – основният пазар за тази дрога.
През 2008 г. четири урагана и тропически бури отнеха живота на близо 800 души, а 300 изчезнаха. Цената на възстановяването след това достигна 15% от БВП на страната.
От началото на XX в. Хаити е бил жертва на стотици циклони, тропически бури, смъртоносни наводнения и земни свлачища.
Източник: БТА