Симеон Дянков пристигна в България с двойно гражданство – българско и американско. Кога Дянков спря да е американски гражданин – това е вторият казус, евентуалното нарушение на който, би било второ нарушение на българската Конституция.
Според българската Конституция, член 65, ал.1, и член 110, депутати и членове на Министерския съвет трябва да бъдат само български граждани, да отговарят на условията за избиране на народни представители, а едно от тях е да имат само българско гражданство.
На 26 август 2009 г., списание „Правен свят” публикува следния текст: „След сформирането на новото правителство в пресата се появиха публикации, че Симеон Дянков има двойно гражданство – българско и американско. Самият той заяви, че ще се откаже от американското си гражданство, за да изпълни изискването на Конституцията. Чисто формално, избирането му за министър е в нарушение на основния ни закон….”
Да погледнем внимателно този текст: След сформирането на новото правителство… Симеон Дянков заяви, че ще се откаже от американското си гражданство, за да изпълни изискването на Конституцията.
На 16 август 2009 година в Интерент излезе информация: „Новият министър на финансите на България Симеон Дянков официално заяви, че се отрича от Америка, за да бъде в полза на България. Експертът в кабинета на Бойко Борисов ще направи постъпки, за да се откаже от американския си паспорт, тъй като иначе погазва Конституцията на България.”
Т. е., според думите на Дянков, на 27 юли 2009 г. правителството, в чийто състав е бил и той, се закле в Конституцията на Република България. Три седмици по-късно самият Дянков, гражданинът с американски паспорт обяви, че ще се откаже от американското си гражданство! Пита се: като какъв тогава се е заклел в българската Конституция Дянков, след като три седмици след клетвата в парламента сам обяви, че тепърва ще се отказва от американското си гражданство?
Наскоро, на този сайт стана дума за прекратяването на Договора за натурализация между България и САЩ от 1924 година, който се счита за прекратен през 2003 година. Ето публикациите по темата:
България отне гражданството на българите с американско гражданство
Отнето ли ни е българското гражданство, питат българи от САЩ
Най-после Министерство на външните работи „призна” и „проговори” за гражданството на българите в САЩ!
По този казус зам.-министърът на правосъдието, Жанет Петрова е направила запитване до Дирекция „Международно право” в МВнР и е получила тълкуване на казуса в писмо N° 04-09-75 от 14.04.2009 от същата тази дирекция. Според тълкуването на експертите на Външно министерство „…в съответствие с чл. 1 от Договора, за българската държава е възникнало международноправното задължение, да признава на натурализираните в САЩ български граждани американско гражданство и същевременно да се счита по отношение на тези граждани, че са загубили предишното си т. е. българското си гражданство.“
Договорът за натурализация между САЩ и Република България е договор за избягване на двойното гражданство и той се счита за прекратен от 17 април 2003 година.
В какво се кълнат кандидатите за американски граждани?„Тържествено се заклевам да спазвам Конституцията на Съединените щати, да отхвърля и отрека абсолютно и изцяло всякаква преданост и вярност към какъвто и било чужд монарх, владетел, чужда държава или върховна власт, на които преди кандидатстването си съм бил подчинен като поданик или гражданин; да спазвам и защитавам Конституцията и законите на Съединените щати срещу всякакви врагове, чужди или вътрешни; да бъда истински верен и предан на САЩ; и да воювам в името на Съединените щати, когато законът го изисква…”
Тази клетва е положил и Симеон Дянков когато е получил американско гражданство.
Въпросът е: преди 2003 година ли Симеон Дянков е станал американски гражданин и как се отнася към неговия статут това тълкуването на МВнР, поискано от зам.-министъра на правосъдието, Жанет Петрова?
Следващият въпрос е: как, след като според два члена на Конституцията министър не може да има двойно гражданство – Симеон Дянков е положил клетва пред същата тази Конституция?
И още един въпрос: ако е бил американски гражданин по време на клетвата в парламента, защо Симеон Дянков е заявил три седмици по-късно, че ще се откаже от американското си гражданство, за да не е в нарушение на Конституцията?
На 19 ноември 2008 година, Министерство на правосъдието изпраща до поделенията на ГРАО циркулярно писмо-становище за българското гражданство на натурализираните в САЩ българи.
На базата на това становище от ГРАО-Благоевград са отказали издаване на ЕГН на дете, родено от български родители в САЩ, съобщи по телефона Райна Стойнева от Атланта, по време на телевизионното предаване с участието на говорителя на МВнР, Драговест Горанов.
Тук ще припомня едно Решение на Конституционния съд
от 1995 година.
http://www.constcourt.bg/Pages/Document/Default.aspx?ID=200
Решение, което е произнесено от КС през 1995 г. по установяване на неизбираемост и предсрочно прекратяване на пълномощията на народния представител Жорж Ганчев Ганчев.
Ето базата, на която е произнасянето на КС,
„Главният прокурор твърди, че изборът на народния представител Жорж Ганчев Ганчев е извършен в нарушение на чл. 65, ал. 1 от Конституцията и чл. 3, ал. 1 от Закона за избиране на народни представители, общински съветници и кметове (ЗИНПОСК), тъй като към момента на регистрирането му като кандидат за народен представител, а и след това не е бил освободен от гражданство на Съединените американски щати (САЩ).
В подкрепа на твърденията представя разменената между него и Посолството на САЩ – София, кореспонденция относно американското гражданство на Жорж Ганчев Ганчев, включително и писмата на посланика на САЩ в София Уилям Монтгомери от 31 януари, 6 февруари и 1 март 1995 г.”
Загубването на американско гражданство не може да настъпи автоматично. То се постановява с акт на овластения за това държавен орган на САЩ, при спазване на определена със закон процедура, коментира казуса бивш съдия от Конституционния съд. При отказ от американско гражданство се произнася и Държавният Департамент, като издава съответен акт.
Ето защо следва да се провери имало ли е произнасяне от Държавния департамент на САЩ във връзка с отказа на Симеон Дянков от американско гражданство към датата на полагане на клетва като министър в правителството на ГЕРБ?
Отговор на това може да даде американският посланик. Освен това Симеон Дянков трябва да представи документ за удостоверяване на обстоятелството, че не е бил гражданин на САЩ към датата на полагането на клетва в парламента, като член на кабинета.
Не за първи път гражданин на чужда държава влиза в изпълнителната власт – прецедент в това отношение създава назначението на гражданина с английски паспорт Мартин Заимов, който бе назначен в служебното правителство на Стефан Софиянски за зам.-министър на търговията. Разликата в двете назначения – това на Симеон Дянков, и това на Мартин Заимов е, че Дянков като министър се заклева в Конституцията, докато Заимов е само назначен и не се кълне в Основния закон.
И още веднъж ще цитирам: „Според българската Конституция, депутати и членове на Министерския съвет трябва да бъдат само български граждани, които трябва да отговарят на условията за избиране на народни представители. Едно от тях е българско гражданство.
Това е записано в член 65, ал.1, и член 110 на Основния закон на Републиката.
На запитване във връзка с гражданството на Симеон Дянков, от Министерство на финансите отговарят на в. „Струма” и сп. „Правен свят” следното:
http://www.asengenov.com/2009/09/blog-post_22.html
Уважаеми господа,
По повод публикуваното във в. “Струма” /стр. 1, 03.08.2009 г./ мнение на г-н Антон Сираков за гражданството на вицепремиера и министър на финансите Симеон Дяков и в дух на колегиалност, ви предоставям позицията на Министерството на финансите.
Г-н Симеон Дянков е български гражданин, който през годините на служба в Световната банка е бил с дипломатически статут. Както без съмнение знаете, Световната банка е международна финансова институция, в която работят и сътрудничат експерти от цял свят, а нейният централен офис е разположен във Вашингтон, САЩ.
Като директор на дирекция “Връзки с обществеността и протокол” в Министерството на финансите ви уверявам, че назначаването на г-н Симеон Дянков на позицията вицепремиер и министър на финансите не е в разрез нито с Конституцията на Република България, нито с някой от законите на страната.
Проверка в Устава на ООН, Конвенцията за привилегиите и имунитетите на специализираните организации, както и член 57 от Устава на ООН установи, че Симеон Дянков би следвало да е ималфункционален имунитет, който се дава за мандат на служители, докато са на трудов договор с организацията /в случая Световната банка – бел. Л. М./. Освен това има и друг вариант за даване на еднократен функционален имунитет на лице, то се прави във връзка с дадено събитие.
Експерт по международно право поясни, че американците не признават приравняване на функционалния имунитет с дипломатическия.
От всичко изложено дотук става ясно, че Дянков няма как да е имал дипломатически имунитет, а е имал, докато е бил на трудов договор в Световната банка, само функционален имунитет.
––
*Tова е откъс от материал на сайта „Хроники“ с адрес http://www.lubamanolova.info/