Шефовете на финансовите институции в САЩ даваха показания в Сената
От Велизар Узунов /Дневник/
„Станахме прекалено самодоволни – прецедент, който няма да се повтори след последвалите събития“
Лойд Блакфайн, главен изпълнителен директор на „Голдман Сакс“
Президентът на САЩ Барак Обама ще наложи специален данък, който ще засегне 50 финансови компании в САЩ, съобщи агенция „Блумбърг“. Целта е да бъдат набрани до 90 млрд. долара в следващите 10 години. Новината съвпадна с изслушването в Сената на ръководителите на големите американски банки, които признаха, че са допринесли за кризата с прекалено рисковото си поведение.
Новият данък ще бъде базиран на задълженията на банките. Подробности за него ще бъдат включени в проектобюджета за 2011 г., който ще бъде представен през следващия месец. Ако данъкът бъде одобрен от Конгреса, той ще влезе в сила в края на юни.
Обама възнамерява по този начин да събере част от средствата за ограничаване на бюджетния дефицит на страната, който достигна 1.4 трлн. долара.
„Oбама смята, че този данък е справедлив. Той ще постави тежестта за възстановяване на икономиката върху банките, чиито действия допринесоха за кризата. Освен това финансовите институции се завърнаха към големите печалби именно благодарение на парите на данъкоплатците“, каза съветничката на Обама Валери Джарет.
Късно в сряда пък бароните от „Уолстрийт“ дадоха показания пред сенатската комисия за оценка на финансовата криза (FCIC), целта на която е да определи произхода на икономическото забавяне. Тя беше създадена, за да отговори на общественото неодобрение, породено от агресивното поведение на финансовите институции във времена на криза.
Ръководителят на комисията Фил Ангелидис започна с нападка към главния изпълнителен директор на „Голдман Сакс“ Лойд Блакфайн относно практиките на подопечната му компания в годините преди кризата. Той насочи вниманието към порочните практики на банката, свързани с търговията с ипотечни ценни книжа.
Заедно с Бланкфайн пред комисията се изправиха главният изпълнителен директор на „Джей Пи Морган“ Джейми Даймън, ръководителят на Банк ъф Америка Брайан Мойнихан и Джон Мак от „Морган Стенли“. След изслушването говорителят на Белия дом Робърт Гибс заяви, че извинението е най-малкото, което обществото очаква от изпълнителните директори на големите банки.
Четиримата банкери признаха, че не са успели да се справят с управлението на риска във финансовата система в годините преди кризата. „Станахме прекалено самодоволни – прецедент, който няма да се повтори след последвалите събития“, каза Бланкфайн.
Мак от „Морган Стенли“ призна за проблеми, свързани с търговията с ипотечни книжа. Според него те са изиграли лоша шега не само на неговата компания, но и на останалите финансови институции в страната.
Даймън от „Джей Пи Морган“ на свой ред коментира проблема с банкерските бонуси. Според него те са допринесли за увеличаване на рисковите инвестиции. Все пак той защити практиките на подопечната му банка.