Силно земетресение с магнитуд 8,8 по Рихтер разтърси тази сутрин чилийския град Консепсион, в централната част на страната, и вече предизвика гигантска вълна, заляла острова Хуан Фернандес.
Десетки – близо 80, са първите известни жертви в страната, като продължават да растат.
В блога си в „Туитър“ външният министър Николай Младенов съобщава, че в българското посолство в Сантяго няма разрушения и данни за пострадали наши сънародници.
Според информацията, с която разполага външно министерство, в Чили има между 120 и 150 българи. В близост до района на земетресението живее българска гражданка, с която от посолството се опитват да установят контакт.
Трусът е бил регистриран в 8,53 ч. българско време и е продължил между 10 и 30 секунди. Епицентърът му е бил на 90 км североизточно от Консепсион, на дълбочина 34 км в океана.
Той бе последван от няколко вторични труса – от 6,2, усетен северозападно от чилийския град Талка, от 6,9 по крайбрежието на Чили и един по-слаб, северозападно от град Темуко.
Първото земетресение бе усетено и в столицата Сантяго, където са били регистрирани прекъсвания в електрозахранването. Местни репортажи съобщават за разрушения, вкл. на исторически сгради.
Прекъснатите телефонни връзки и интернет достъп на места затрудняват получаването на актуална информация за положението в района.
Президентката на страната Мишел Бачелет обяви Чили за зона на стихийно бедствие. Международното летище в Сантяго е затворено и всички полети от и към него бяха отменени до второ нареждане.
Трус с такава сила може да предизвика разрушителни цунами, които да ударят крайбрежните райони най-близо до центъра за минути, предупреждава в съобщение Американската геофизическа служба.
Цунами може да предзизвика разрушения и по брега на Хавайските острови,
алармира Тихоокеанският център за предупреждение за цунами, според който вълните ще са около 5 м.
Предупреждения за цунами са били отправени почти навсякъде в Тихия океан, включително в Южна Америка, Хавайските острови, Австралия, Нова Зеландия, Япония, Филипините и Русия.
По тази причина се евакуира населението на Великденските острови, на около 3600 км западно от Чили.
Европейският съюз е готов да окаже незабавна помощ на пострадалите при земетресението в Чили. Еврокомисарят по въпросите на хуманитарната помощ Кристалина Георгиева е наредила на своите експерти „да извършат оценка на неотложните нужди“, посочва сайтът EUBusiness.
Според Георгиева при земетресение с такава сила незабавно е задействала групата за мониторинг на кризисни ситуации.
Силно земетресение от 7 по Рихтер имаше и по-рано в Тихия океан, южно от бреговете на Япония. Две жени са пострадали при падане на остров Окинава.
Трусът, регистриран в 5.31 ч. сутринта местно време вчера, е предизвикал множество повреди във водопроводната система на острова.
Епицентърът е бил на дълбочина 22 км в Тихия океан, на около 84 км източно от Наха, главен град на южната префектура Окинава.
Според местните това е най-силното земетресние, разтърсвало острова от 1909 г. насам.
Японската метеорологична агенция издаде предупреждение за цунами, като посочи, че вълните в някои райони могат да достигнат до два метра височина. Два часа по-късно обаче го отмени.
Според метеоролозите наблюдаваните вълни цунами по южните брегове на Окинава не представляват сериозна опасност, тъй като са с височина от едва 10 см.
Япония е разположена в един от най-сеизмично активните райони в света. През 1995 г. трус от 7,2 по Рихтер отне живота на 6400 души в западния пристанищен град Кобе.
БТА
Мощен вторичен трус с магнитуд 6,2 разтърси центъра на Чили, следвайки голямото земетресение с магнитуд 8,8, съобщи американска правителствена агенция. Епицентърът на труса е 35 км под земята, на 109 км североизточно от град Талка, съобщи Американският център за геологични изследвания. /АФП /
Общата стойност на икономическите щети, причинени от масивното земетресение в Чили вероятно ще възлезе на между 15-30 милиарда долара, прогнозира американска фирма за моделиране на риска. Компанията EQECAT посочва, че сумата е еквивалент на 10 до 15 % от реалния брутен вътрешен продукт (БВП) на Чили. Щетите в щата Сантяго се очаква да надхвърлят 50 % от общите поражения, според компанията. Земетресение с магнитуд 8.8 степен представлява огромно бедствие, но широкоразпространените в Чили модерни, сеизмично-устойчиви практики на строителство „смекчи потенциала на разрушението“, отбелязват от EQECAT. /АФП /