«Българското Чикаго е chalga’s place – играйте където и да е, но не и в Чикаго! Там няма публика за сериозно изкуство». С това предупреждение предизвикано от оценката на бивш представител на нашата дипломация, тръгва към Чикаго Светлана Атанасова, където ще играе “Убий тази жена”. След премиерите в столицата на САЩ и в Торонто (Канада) тук бе поредното й представление. Ние отдавна не бяхме гледали български театрална постановка. Може би именно тази негативна оценка държи години наред нашите театрални трупи далеч от града, който иначе се счита за българската столица в Америка. Да опровергаят натрупаното през годините, се наеха група ентусиасти начело с артиста Иван Ангелов и с Боянка Иванова – директор на българското училище “Джон Атанасов”. Само за три-четири седмици подготовка те доказаха, че градът ни незаслужено се нарича чалга място и в него има публика за всяко изкуство. Значимостта на българския театър за Чикаго доказаха и тези 130 зрители, изпълнили залата на училището Budlong Elementary school. Всеки от присъстващите откри в спектакъла и играта на Светлана Атанасова своята емигрантска съдба. Зрителите останаха дълго след финалната завеса, за да изразят чувствата си от въздействащата история пресъздадена от талантливата актриса. Историята на човек загубил професията си, себе си и дори душата си в емигрантството – постепенно и без да разбере как е станало това.
Но зрителите доказаха, че намират себе си чрез изкуството, чрез него те се връщат и към родните си корени.
Театралното събитие бе уважено и от генералното консулство на България в Чикаго – сред присъстваше видяхме консул Лила Георгива (дъщеря на актьора Ангел Георгиев – Ачо), нейният съпруг и др. Сценаристката Майя Праматарова и съпругът й отговаряха за техническото подсигуряване на спектакъла.
Още веднъж благодарим на организаторите и на участниците за тази среща с голямото изкуство.
По-долу вижте кратък репортаж от моноспектакъла на Светлана Атанасова по текст на Мая Праматарова от известната с камерата си Мария Илиева (Mutzuna).
Майя Праматарова е дългогодишен драматург на театрална работилница Сфумато и Народния театър Иван Вазов. Светлана Атанасова е актриса с водещи роли в Пловдивския драматичен театър, а авторът на визуалната среда Владимир Гусев е компютърен график, участвал в международни оперни и театрални проекти. Музиката е на Георги Арнаудов, на флейтиста и композитор Христо Христов и на цигуларката Евгения-Мария Попова. Драматургичен консултант е Роза Радичкова. Гостуването е организирано от DIVA Studio, съвместно с българското училище Джон Атанасов – Чикаго.
е това е оценката след толкова години нашествия на селяни и селянки в Чекаго то не бяха яхиновци ,карловци и всякаква друга нелегална измет,единствено можем да си помогнем сами всеки ако се обади в емигрейшъна за 3,4 долни нелегални маймуни американския дом няма да смърди толкова много,а може и работа някои по лесно да си намерят…То това също е работа почистване на къщичката от боклуци.Само си спомнете колко от вас и вашите близки и познати са били измамени от нелегалните емигрантски боклуци,това са престъпници още в момента в който са стъпили на американска земя те са нарушили закона и продължават да го правят всекидневно,а мястото на престъпниците е в затвора и обратно от където са дошли..иначе още дълго ще ви се правят на приятели докато ви крадат…