Бившият общински съветник от Русе Виктор Епщайн може да изгуби имоти и спестявания за близо 62 млн. лв.
Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност, внесе в Русенския окръжен съд иск за отнемане в полза на държавата на негово движимо и недвижимо имущество, съобщи нейният председател проф. Стоян Кушлев вчера.
Общата сума на имотите е 61 848 397 лв. и е най-голямата, искана от комисията от създаването й през януари 2006 г.
Молбата е депозирана в понеделник. Предстои определяне на съдийския състав и насрочване на датата за процес, обясниха вчера от съда.
Комисията „Кушлев“ подхваща Епщайн, след като окръжната прокуратура образува досъдебно производство срещу бизнесмена за подкуп по времето, когато е общински съветник. Той е разследван и за рекет на клиенти, извличане на имотна облага, както и за получаване на значителни неправомерни доходи.
В резултат на това през юли миналата година комисията наложи обезпечителни мерки върху имуществото на Епщайн и неговата съпруга.
Събрани са данни, че за проверявания период съпрузите са направили разходи за придобиване на недвижими имоти, движимо имущество, издръжка на семейството, пътувания в чужбина, дялове в търговски дружества, разходи за откриване на депозити, платени данъци и глоби и други разходи в размер на 82 229 минимални работни заплати, т.е. 19 734 960 лв.
В същото време доходите на Виктор Епщайн и жена му от дейност като еднолични търговци, от заплата и от изборна длъжност са общо в размер на 169 минимални работни заплати, или 40 560 лв.
В изготвения икономически анализ комисията констатира, че превишаването на разходите над доходите е 82 060 минимални заплати – 19 694 400 лв.
Събраните доказателства са дали основание за внасяне на иск за завеждане на дело за отнемане на 3 апартамента в столичния кв. Лозенец, още толкова в центъра на Русе. В дунавския град трябва да бъдат отнети още снекбар с пристройка на един етаж и офис в града на мястото на бившата книжарница „Н. Й. Вапцаров“. Списъкът за конфискация включва още 9 магазина в Русе и мандра в Семерджиево.
Държавата се надява да конфискува дворно място във Ветово с цех за сирене, 2 къщи в дунавския град, шест новопостроени жилищни сгради на по 5 и 6 етажа, един лек автомобил БМВ, пет коли „Шевролет Авео“ и камион „Мерцедес 609 Д“.
В иска на комисията „Кушлев“ са описани още 1 353 746 лв. от продажба на 32 леки коли, 2 товарни автомобила и един трактор.
Семейство Епщайн имат и 33 531 664 лв. от продажбата на жилищни сгради, магазини, апартаменти и стопанска сграда. Те притежават 89 депозитни сметки в размер на 1 913 954 евро и 697 734 евро от получена авансово лихва по договорите за депозити. В списъка за конфискация са 2 084 481 евро, изтеглени от депозитни сметки в 2 банки и 30 000 лв. парична сума, равностойна на дружествените дялове от капитала на фирмите на Епщайн „Вулкан“ЕООД, ДАВ ЕООД, „ДАВ-Виктор Симонов“ЕООД, „ДАВ-Виктор Епщайн“ЕООД, „Вулкан-В.С.“ЕООД, „Вулкан В.Е.“ЕООД.
Възходът на Виктор Епщайн започва в началото на 90-те години, когато купува мандрата в Бъзън, община Ветово. С реализираните приходи той разшири млечния си бизнес в Семерджиево. Така Епщайн постепенно набира скорост и става притежател на 10 магазина, обединени във веригата ДАВ. По-късно обаче се преориентира и постепенно ги продава на веригата „Ал Март“.
През 2003 г. той навлиза в строителния бизнес и до 2008 г. вече е построил над 730 апартамента. Седмият му блок остана незавършен. Тъй като жилищата вече са обявени за конфискация, собствениците иммогат да се явят като трета страна пред съда и да претендират за тях като добросъвестни купувачи, поясниха от комисията „Кушлев“.
Първата жилищна кооперация на Епщайн е вдигната на мястото на някогашното кино „Цанко Церковски“, но той става известен покрай търговете за общинските терени пред Русенския университет. Блоковете, които вдигна там, взривиха общинския съвет. За кооперацията към ул. „Плиска“ Епщайн използва вратичка в закона и придоби допълнителна квадратура, без да му се налага да наддава за нея на търг. Напълно законно. За друга от кооперациите пред университета той бе обвинен в отклонения от първоначалния проект, но по-късно всечко бе узаконено.
Друг скандал, с който строителният предприемач влезе в устата на русенци, беше далаверата с магазините на блок „Афродита“. Едва когато влизат във владение, купувачите им разбират, че част от продадената им площ е стъпила върху тротоара, но без съответното разрешение. Така изведнъж хората се оказват без вина виновни, а Епщайн се измъква сух. Скандалът е огромен и общинският съвет след няколко поредни отхвърляния в крайна сметка узаконява магазините, след като собствениците си доплащат.
Напредъкът в бизнеса даде основания на Епщайн да помисли и за политическа кариера. Имаше слух, че се готви за депутат, но се озова в местния парламент като независим общински съветник. По-късно създаде общинската група „Развитие“, която се оказа, че е развил добре като инструмент за работа за себе си.
Възходът на Епщайн се пречупи на 16 ноември 2008 година, когато той предизвика зверска катастрофа на магистралата в района на разклона за Провадия по пътя Русе-Варна. Тогава управляваният от него „Мерцедес“ се вряза в шуменски ван. На място загинаха возещият се до русенеца Вихрен Петров и лекарка в ударения автомобил. Разследването по случая установи, че в този момент шофьорската книжка на Епщайн е била отнета за превишена скорост, а след много перипетии в края на миналото лято той подписа споразумение за 2 години ефективен затвор и влезе зад решетките.
Междувременно в началото на юни Епщайн и колегите му общински съветници Тодор Тодоров и Николай Станчев бяха заловени при вземане на 30 000 лв. подкуп от бизнесмен за узаконяване на терен за тераса към сградата му на бул.“Липник“. Защитата му бе подсилена от адвоката Людмил Рангелов, придобил известност като защитник на Сретен Йосич и Маргините. В късната есен и тримата подсъдими признаха фактите в обвинителния акт и поискаха съкратено производство. Съдът уважи искането и наложи на тримата по 2 г. условно, 10 000 лв. глоба и временно лишаване от право да заемат обществени и административни длъжности.
„В затвора е просто ужасно“, успя да отрони бившият общински съветник пред съда. А че това е така, явно личеше от външния му вид. Могъщият допреди 6 месеца бизнесмен бе отслабнал, много блед и видимо сринат психически.
След края на делото Епщайн отново бе поведен към затвора, където лежи с присъда за катастрофата край Провадия. Но пък вече има шанс след няколко месеца да излезе на свобода с предсрочно условно освобождаване заради добро поведение. А ако му разрешат и да работи, два дни от присъдата ще му се броят за три и освобождаването му ще дойде още по-рано. Но при успех на комисията „Кушлев“ ще му се наложи да се прости с бляскавия живот.
http://www.24chasa.bg