Проф. д-р Никола Чаракчиев
Българо-Американска Асоциация
Част първа
В края на 2009 година участниците в Клуб “36+14” приеха историческият документ, наречен “Декларацията от Pavilion-Chicago” в който се отбелязва, че са “Синтезирани основните структурно определящи звена за хармонично функциониране на българската общност и постигнатите резултати са оптимистична основа за интензифициране на амбициозните програми на българите в Чикаго”, с което се даде още един тласък към изграждането на “БЪЛГАРСКИ ДОМ В ЧИКАГО (БДЧ)”.
За български дом далеч от родината са мечтали всички имигранти в Чикаго. Първи по сериозни проучвания през Петия период на българската имиграция в САЩ (1989-2009) се осъществяват през 2002 година, когато се създаде Българо-Американска Асоциация (БАА). Създаденият модел показваше, че за най-елементарния вариант на български дом “Офис с малка зала” и целогодишно функциониране ще са необходими около $ 50 000, което и днес организационно все още не е по възможностите на често цитираните сто хилядните български имигранти в Чикаго. Поради тази причина БАА се ориентира към семинарни форми на работа с т. н. “Временни колективи”, с което се създаде възможност периодично да функционира “Символичен български дом в Чикаго”.
Със създаването на Българо-Американски център за културно наследство (БАЦКН, който може да се приеме като “рожба” на БАА), понятието “Български дом в Чикаго” придоби нов смисъл – програмен и физически.
По принцип трябва да се различават три функционални обекта, често наричани с едно и също име – “Български дом в Чикаго”.
Първият БДЧ (който винаги е съществувал), се състои от всички български имигранти в Чикаго и техния градивен живот по американските стандарти. В него участваме всички ние – осъзнато или неосъзнато.. Живота в него е труден за целенасочена организираност и той живее по американските стандарти – независимо и плодотворно. Първият БДЧ ще наречем условно с работно име “Чикаго – българският дом”
Вторият БДЧ се изгражда от т. н. “Обществено ангажирани институции” – организациите с идеална цел, училищата, медиите, културните центрове и други. Централно място всред тях заема Българо-Американски център за културно наследство, тъй като неговата програма удовлетворява българите с трето ниво на потребности по Маслоу – “Потребност от общуване”. БАЦКН работи по целенасочена и управляема програма и е на път да създаде “Концепция, стратегия и технология на културния живот на българите в Чикаго”. Втория БДЧ ще наречем условно с работно име “Български дом в Чикаго – програма”. Този български дом ще се изгражда от знаещи и можещи ангажирани българи.
Третия БДЧ е физически дом – сграда, в която общуват българите в Чикаго. Тя е желаната цел на много наши сънародници. Изграждането на този БДЧ изисква ангажирането на три институции: България, САЩ и българската общност в Чикаго. Проектирането и изграждането на този БДЧ трябва да се осъществи само от компетентни професионалисти и лицензирани специалисти, по законите на САЩ и Чикаго. Всички аматьорски инициативи могат да повлияят негативно на изграждането му и да създадат недоверие още в зародиша на заветната ни идея. Третият БДЧ ще наречем условно с работно име “Български дом в Чикаго – проект”.
В Чикаго през месец февруари 2010 година са предвидени три срещи между “Ангажирани институции и личности” във връзка с “Българския дом в Чикаго – програма и проект”. Всички срещи са с имена от гръцката митология “Кръгла маса – Виктория, Афродита и Пегас – на Български партньорски организации”. Успех и успехи знаещи и можещи професионалисти!!!
Молим очаквайте част втора на “Чикаго – български дом”.
3 февруари 2010
Baa10-bdch