Депутатите приеха единодушно в сряда на първо четене промените в Закона за българското гражданство, а министърът без портфейл Божидар Димитров обеща „внос“ на 30 000 българи годишно, информира Медиапул.
С промените в закона отпада възможността да се подават молби за гражданство от посредници и се въвежда задължителен срок от една година, в който трябва да бъде даден отговор на кандидатстващите. До момента разглеждането на молбите се точеше с години.
Според Димитров с облекчаването на процедурите може да се стигне до одобряването на 30 000 молби годишно и така да се реагира на демографския срив в страната. По изчисленията на министъра, отговарящ за българите в чужбина, около 2.5 млн. етнически българи в момента живеят извън страната.
Тенденцията е по около 5 хил. преписки за промяна на гражданството да бъдат получавани всяка календарна година за периода 2009-12 г, каза правосъдният министър Маргарита Попова. Към момента обаче има натрупани над 50 000 молби заради тромавите процедури.
Основният дебат в пленарна зала се завъртя около понятията „народност“, „етнос“
и „нация“. Според ДПС понятието „българин по народност“, с което се заменя „лице от български произход“ е равнозначно на етнически българин, а лицата от български произход не са само етническите българи.
Божидар Димитров заяви от своя страна, че изясняването на понятието ще стане между двете четения на закона в пленарна зала.
Виждам, че всичко се свежда – народност или националност. В една западна страна не би съществувал този спор, защото ви казах, че там няма разлика между народност и нация, коментира Димитров.