Вие сте най-умният човек на света. Разрешили сте една от най-непонятните задачи в математиката. Дали ще 1) приемете награда от един милион долара, или 2) ще се откажете от парите и ще се барикадирате в личното жилище и ще откажете да отваряте врата за посетители? Отговорът, ако сте усамотилият се руски гений Григори Перелман, е 2), пише британският в. „Гардиън“.
Миналата седмица математическият институт „Клей“ в Кембридж уважи учения за това, че намери отговор на една от най-трудните задачи в топологията – т. нар. Хипотеза на Поанкаре за структурата на триизмерните форми. Теоремата бе едно от общо седем предизвикателства на „Клей“, за намирането на отговор на които от години е обявен приз от по 1 млн. щатски долара. Решението на Перелман бе публикувано още през 2002 г., но самото му потвърждаване от други математици е отнело години, откъдето идва и забавянето.
Сега обаче руският гений, в повторение на отказа си от 2006 г. да приеме медала „Фийлдс“ – еквивалент в математиката на Нобелова награда, не иска парите, независимо че е безработен и живее в едно жилище с майка си и сестра си. (Перелман има и собствена боксониера, която по думите на съседите му е завладяна от хлебарки, но рядко я използва.)
43-годишният доктор на науките също така отказва да говори с представителите на медиите, които постоянно ги причакват пред дома му. Единственият журналист, докопал се до номера на мобилни му телефон, бил пропъден с думите „Безпокоите ме, сега бера гъби“.
Когато го потърсили в апартамента му, пък отговорил през затворената врата, че си има всичко от което се нужда и помолил да го оставят на мира, пише „Дейли мейл“.
Малцината му съседи, които са го виждали, описват Перелман като мърляв и самовглъбен ексцентрик. Той винаги носи едно и също палто и панталони, никога не си подстригва брадата и не си реже ноктите. Когато ходи, вместо да се оглежда наоколо, се взира в земята пред себе си, описват го руските медии.
„Той има доста странни морални възгледи и се впряга силно от малки нередности“, описва го директорът на петербургския математически институт „Стеклов“ Сергей Кисляков. По неговите думи геният работил там, но преди четири години напуснал света на науката с погнуса. Решението му да откаже наградата „Фийлдс“ пък било продиктувано от това, че смятал колегите си математици за недостойни да я връчват.
Сега Перелман не поддържа каквито е да е било контакти с научната общност и по думите на Кисляков искал да си намери обикновена, несвързана с нея, работа. Интересът към него обаче е налице и във финансов аспект. В отворено писмо на сайта си благотворителният фонд за помощ на деца „Тьопли дом“ вече го подкани да приеме парите от наградата и да ги дари за благотворителност, предава Би Би Си. Подобен призив бе отправен и от руската комунистическа партия, предават информационните агенции.
dnevnik.bg