Да имаш приятел, когото познаваш още от детството си, е истинско богатство, но за съжаление изключение. Поне при жените. Защото женските приятелства са доста по-нетрайни от мъжките. Защо? Психолозите познават причините.
Мъжете често се питат как точно функционира женското приятелство. Но и жените не винаги разбират как работи мъжката дружба.
Може би недоумението на жените се дължи на факта, че мъжкото приятелство е обременено от толкова много клишета. Смята се, че мъжете не говорят много помежду си, гледат футбол, пият бира или човъркат автомобила си.
Проучване на Института за рационална психология в Мюнхен показва, че през половината от времето, прекараното заедно, добрите приятели предприемат общи начинания. През една четвърт от времето те си говорят за работа, а през останалото време всеки говори за себе си.
Мъжете не са злопаметни – за разлика от жените
При жените нещата стоят по друг начин. При тях най-много време отнема говоренето. За разлика от мъжете те се отпускат да говорят за чувства, страхове и лични провали.
Според професор Хорст Петри това съвсем не означава, че женските приятелства са по-качествени, нито че траят по-дълго. Всъщност тъкмо продължителността на приятелството е важен показател за качеството му.
При мъжете много приятелства датират още от детството и са доказали забележителна стабилност. При жените, обратно, повечето детски приятелства не оцеляват.
Според психолозите мъжете ценят у приятелите си най-вече постоянството, благонадежността, честността, непристореността и яснотата. Не е нужно да се чуват всеки ден по телефона, нито пък да се срещат поне веднъж седмично, за да знаят, че са сродни души. Дори когато двама стари приятели се виждат много рядко, например веднъж годишно, те веднага се потапят в старите времена, а помежду им няма никаква дистанция.
По-голямата стабилност на мъжкото приятелство се дължи и на това, че мъжете не приемат лично конфликтите и обидите и не са злопаметни.
Приятелството между жени е по-сложно. Над 80% от дамите смятат, че най-добрата им приятелка ги разбира по-добре, отколкото собственият им партньор.
Близостта и сърдечността в женските приятелства обаче крие и големи опасности. Кавгата е в кърпа вързана, когато едната приятелка вземе да критикува вкуса на другата за мъже, нейните възпитателни принципи или стила й на домашно обзавеждане.
Жените – завистливи и подозрителни
При жените тъкмо завистта и подозрителността често водят до проблеми.
Според психолозите това се дължи на факта, че жените в много голяма степен се сравняват една с друга.
Хармонията между две приятелки лесно може да се срине, ако едната започне диета и по този начин покаже, че иска да промени нещо. В този миг другата внезапно започва да усеща двойно тежестта на собствените излишни килограми, които отдавна иска да премахне.
Една жена завижда, защото би искала да притежава онова, което има другата – повече свободно време, по-хубави обувки, по-слаба фигура.
Затова женските приятелства са по-слаби и нестабилни, всяко второ от тях приключва след около 8 години, твърдят психолозите.
Източник: „Дойче веле“
Няма човешко същество, което да не изпита завист и да не прояви злопаметност в определен момент. Това е част от несъвършената човешка природа, а когато тя е с български произход нещата могат да станат сериозни и дори да излязат от контрол. Противно на гореказаното, че мъжете не са злопаметни за разлика от жените – напротив, злопаметни и дори с прояви на типична по нашите земи завист. Понеже има голямо класово разделение в милата ни Татковина от 30 години насам, много люде вече нямат човешки, а животински облик. Завист, злобичка, простащина и лицемерие бликат щедро като планински буен поток. Няма мъже, няма жени – всички са обезобразени от лощотията, провокирана от преходът и от самите тях. Просто сме такова племе и няма изглед да се смени посоката на вятъра на разрухата в обществото ни!