Българинът живее по-дълго, основно в градовете, сключва брак и ражда дете по-късно, напуска страната предимно, за да работи, показват тенденции в демографските процеси през 2009 г., представени от Националния статистически институт и цитирани от „Дневник“.
Според статистиката населението на България продължава да намалява, но по-бавно в сравнение с предишните години. В края на 2009 г. в страната живеят 7 563 710 души, като броят им е намалял с 0.6%. Средната продължителност на живота е 73.4 години. Естественият прираст продължава да е отрицателен – минус 3.5, но през 2008 г. е бил минус 4.3.
Спадащият темп на намаляване на населението се дължи на по-малката смъртност и продължаващото нарастване на раждаемостта. Макар и намалял коефициентът на смъртност остава висок – 14.2, в сравнение със средният показател в ЕС.
Раждаемостта достига 10.7 бебета на хиляда души и е най-голямата за последните 15 години. През миналата година са регистрирани общо 81 хил. живородени деца, като момчетата са повече от момичетата. Повече от половината бебета са извънбрачни, но в по-голямата част от случаите бащата е известен.
Според специалистите от НСИ големият брой извънбрачни деца се обяснява с това, че все повече хора предпочитат да живеят на семейни начала без брак. Доказателство за това е намаляването на сключените бракове.
В същото време повишава да се увеличава средната възраст, на която хората се женят. При мъжете тя достига 29.6 години, а при жените – 26.4 години.
По официални данни около 19 хил. души са променили адресната си регистрация от България в чужбина през 2009 г. Специалистите от НСИ обаче обясниха, че това не означава, че тези хора са напуснали страната миналата година, тъй като адресната регистрация се променя при смяна на паспортите, които са с давност 5 години. Повечето българи, сменили адреса си, са жени и са на възраст между 20 и 39 години.
По данни на извадково наблюдение на НСИ на границата близо 52% от емигрантите напускат страната, за да работят в чужбина, а 15% – за да учат.
kafene.net