В събота в гр. Токоа в Хондурас ще се проведе първата среща на българите. Те са потомци на български емигранти от 20-те и 30-те години на ХХ век.
Повечето от тях са работили в банановите плантации или са отглеждали зеленчуци, но не е малък броят и на тези, които са се занимавали с хлебарство или производство на дървени въглища.
Българското присъствие е оставило трайни следи в развитието на Хондурас. И днес в гр. Ла Сеиба, смятана за столица на хондураския туризъм по брега на Карибско море, най-популярен и специфичен е хлябът „Булуло”, чието производство е въведено от българина Георги (Хорхе) Савов.
Край същия град, в Националния парк Пико Бонито, се намира единствената река в света, носеща името Рио Булгариа (река България). Тя е открита от нашия сънародник Борис Петров и кръстена от него в чест на родината му България.
На 14 февруари с подкрепата на Дома на културата в Ла Сеиба и хондураската армия бе организирана първата фотографска експедиция, която навлезе в джунглата по поречието на Рио Булгариа.
Оказа се, че освен река България, в планината Грасиас а Диос се намира още един обект, носещ името на нашата родина – платото България, голямо „колкото десет квартала”.
Днес потомците на българите в Хондурас са добре представени в обществото. Някои от тях са учители, други работят във важни държавни институции като Секретариата за външни работи, трети са успешни бизнесмени.
Един от тях – Борис Еленков, внук на българина Симеон (Симон) Еленков, е спонсор на първата среща на потомците на българите в Хондурас.
Очаква се потомците на българите да вземат решение за създаването на Българо-Хондураско дружество. Предложенията са за пръв негов председател да бъде избран Борис Еленков.
За първата среща на българите в Хондурас е изпратена българска музика от Дружеството за приятелство България – Хондурас със седалище в София.
Кафене.нет