Може и да звучи нескромно, но отдавнашните ни приятели ще потвърдят, че Eurochicago.com е открил за читателите поне няколко литературни таланти. В стария ни сайт дори бяхме заделили специален кът с етикет Поезия. Кризисните времена промениха фокуса на публикациите ни, но днес ще се опитаме да поправим грешката си.
Представяме ви Надя Стефано и Пламен Павлов, които вече са познати на любителите на поезията, но… още не са влезли в учебниците по литература.
Надя Стефано – с псевдоним Elpida, което на гръцки означава Надежда (така древните мореплаватели са наричали Вечерницата/Зорницата). Надя е от Варна, но живее и работи в Отава, Канада.
Пламен Павлов е роден през 1958 г. в село Пейчиново, Русенска област, в семейство на учители. От 1962 г. живее в Русе, завършва история във ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”. Работил е като учител, научен сътрудник към Единния център по философия и социология при БАН, а от 1984 г. е преподавател по средновековна история и история на Византия в университета във В. Търново. От 1992 г. за различни периоди от време води лекции и в университети в Пловдив, Варна, Шумен и др. В периода 1998-2002 г. е председател на Държавната агенция за българите в чужбина при Министерския съвет – дейност, с която се е занимавал и продължава да се занимава още “преди”, а и “след” работата си в държавната администрация. Доктор по история /1991/, доцент по история на Византия и средновековна балканска история /1995/, автор на повече от 200 статии, книги, енциклопедии и др., публикувани на различни езици. Автор на поетичната книга “В мрака на предчувствието” (София, 2001). От 2003 г. е автор и водещ на предаването “Час по България” на Национална телевизия СКАТ, а през 2005-2008 г. – на радиопредаването “Студио история и култура” на Национална радиомрежа “Фокус”. Сценарист и консултант на документални филми за българската история и българските общности в чужбина на БНТ, “Евроком”, СКАТ и др.
Авторите си приличат по свободния бял стих, но без проблем можеш да ги различиш. Ето ви пример:
* * *
Няма да прибера този залез в джоба си
няма да отнеса нищо никъде
някак си ме има
някак си ме няма
няма ме и няма залез
няма нищо
няма нищо в нищото
и нищото със сигурност не съществува
не е възможно ей така да съществува просто
нищо
(това е абсолютният оксиморон, нали?)
следователно
прибирам този залез в джоба си
и този дъжд
и тези думи
отнасям ги, където си поискам
защото ме е имало и ще ме има
някак си.
~~~ ~~~ ~~~ ~~~ ~~~ ~~~
опит за осмисляне
казваме
малко ни трябва
а всъщност
искаме много
живеем класически
в сюрреализъм
домино слагаме
на излизане
и подминаваме
празната купичка
опит след опит
за фалшива надежда
шах или мат
ако може с коня
стигаме
до ненужна еснафщина
забравяме
че всичко е преходно
~~~ ~~~ ~~~ ~~~ ~~~ ~~~
Познахте ли, кое стихотворение, от кой е написано? Убедете се сами дали правилно сте отгатнали, като се насладите и на други стихове от Надя Стефано (линк1) и от Пламен Павлов (линк2).
Не захнычу я и не заплачу,
все другое на свете черня –
оттого, что люблю я удачу,
а удача не любит меня.
Я в покое ее не оставлю –
докажу: что мое, то – мое!
Загонью! Подчинятся заставлю!
На колени поставлю ее!
Пусть летять мои дни, а не длятся
и назад не приходят опять.
Ах, как хочется удивлятся!
Ах, как хочеться удивлять!
Пусть и в жизни красивое будеть
и красивое снится во сне!
Я хочу вам хорошего, люди!
Пожелайте хорошего мне!
Евгений Евтушенко
Всяка година на 21 март се отбелязва „Световният ден на поезията“, който се провежда под инициативата на ЮНЕСКО от 1999 година насам. В тази връзка съвместно със „Студентски съвет на Софийски университет“ организираме следващият, вече шести поред, литературен флашмоб – част от поредицата внезапни, кратки литературни четения, на които всеки чете на глас по площади, в метрото, из улици, в сгради…
http://en.wikipedia.org/wiki/World_Poetry_Day
ВАЖНОТО
– Този път само поезия;
– Накрая текстовете се оставят в специален кош, търсете го;
– Напишете на листа и своето читателско име;
– Съвместно със „Студентски съвет на Софийски университет“;
===============
А. Събитието
В световния ден на поезията елате пред университета, поканете хора, не стойте близо един до друг и очаквайте знак. Точно в 16.00 ще започне да чете някой от организаторите. Верижно, един по един, трябва да се включват всички останали, за да се достигне до точката на всеобщо едновременно четене. Малко се изчаквайте. Накрая оставяме текста в коша и се разотиваме. Четем и заминаваме!
Б. Текстовете
Само поезия… На всякакви езици, от всякакви времена, от всякакви места: прочетете поезията по принцип. На страницата е добре да има следната допълнителна информация:
– “Градски четения” (литературен флашмоб)
– „Световен ден на поезията (ЮНЕСКО)”, 21 март 2010
– името на автора и произведението + (ако е различно) името на този, който го e прочел на глас…
В. Времето и мястото
Започваме точно в 16:00. Не закъснявайте дори и пет минути – горе-долу толкова продължава всичко. Елате през централния вход на Софийския университет, между братята Евлоги и Христо Георгиеви, на самото стълбище или пред него.
Г. Запис
Моля, помогнете с видео или със снимки! Ако не четете – снимайте и разпространявайте четенето навсякъде.
Браво на авторите и Еурочикагото! Действително имаме нужда от поезия тези дни.