Европейският съюз си затваря очите за това как бившите комунистически държави се отнасят към тоталитарното си минало и факта, че служители на бившите секретни служби все още заемат властови позиции.
Това обвинение отправи в Брюксел нобеловият лауреат по литература Херта Мюлер, цитирана от изданието EUobserver.
Мюлер – най-новият носител на тази награда, е от германски етнически произход, родена в Румъния, но емигрирала на Запад. Книгите й разказват за живота във времената на комунистическата диктатура под постоянен страх и заплахи от „Секуритате“. Депортиранията в концлагер в СССР и преживяванията на собствените й репресирани родители са описани в най-новия й роман Atemschaukel (в свободен превод – „Всичко, което притежавам, нося със себе си“).
При представянето на книгата си в Брюксел във вторник Мюлер говори много повече за разочарованието си от това, че ЕС не оказва натиск над новите си членове да разчистят сметките си с комунистическото минало.
„Мисля, че ЕС действа доста наивно, като прие бързо тези държави и не успя да предвиди изобретателните пречки, пред които те ще се изправят. В Румъния познавам маса народ, който работи за „Секуритате“, а сега са на високи постове и то без никакви последици за тях. Това изглежда не е важно за обществото“, каза Мюлер пред журналисти.
„Тези хора се сдобиха с такова влияние, че успяха почти да възстановят старата си властова мрежа, където всички се познават и си правят услуги. Това е вторият живот на диктатурата. При различни обстоятелства и организирана по различен начин. Без идеология. Без социализъм.“
Херта Мюлер дава пример колко малко лустрация има в Румъния като разказва случая на Раду Тину – бивш шеф на „Секуритате“, отговарял за монтирането на подслушвателни устройства в апартамента на писателката.
В момента Тину ръководи румънското поделение на австрийска застрахователна компания. Миналата година той коментирал, че нобелистката не е наред в главата, че раздува историите, които разказва и дори на шега подхвърлил, че всъщност „Секуритате“ заслужава да получи тази награда.
„Това ме вбеси. Не само че този човек съществува, но че заема този пост, че най-голямата австрийска застрахователна компания „Щетише версихерунг“ наема такива хора. Както и че хората като него имат такава позиция в Румъния, че днес могат да си позволят да излязат по медиите и да говорят такива работи. Това не би било възможно в една Германия.“
Източник: Дненик
http://dnevnik.bg/