Самолетът Ту-154М, на борда на който пътуваше полският президент Лех Качински (Presydent.pl), се разби при приземяването си край Смоленск, съобщи говорителят на полското външно министерство Пьотр Пашковски.
Няма оцелели, предаде агенция ПАП.
В самолета е имало около 100 души. Първоначалните информации варираха между 85 и 132 пасажери. По-късно от руското министерство на извънредните ситуации потвърдиха за 96 души на борда.
В самолета заедно с президента е била и съпругата му Мария. Двамата имат една дъщеря и две внучки.
Полската делегация, която се състоеше от 88 души, включваше началникът на президентската канцелария Владислав Сташак, началникът на генералния щаб на въоръжените сили Франчишек Гангор, бившият министър на националната отбрана Йежи Шмайджински и управителят на централната банка Славомир Скшипек, заместник-министърът на външните работи Анджей Кремер, бившият полски президент в изгнание Ришард Качоровски, председателят на Полския комитет за местата на националната памет Анджей Пшевожник, депутати и историци.
Машината е паднала на 300-400 м от пистата за приземяване на летище Северно в Смоленска област.
Има предположения, че самолетът – поне 20-годишен, но ремонтиран неотдавна, е закачил дърво, докато се е снижавал. По време на кацането е имало гъста мъгла.
Възможно е грешка на пилота да е причина за катастрофата, предаде агенция Новости, цитирайки източници от руските правоохранителни органи.
Интерфакс твърди, че руските власти предложили на екипажа на президентския самолет да се приземи в Минск или в Москва заради мъглата в Смоленск. Пилотът обаче решил на приземи самолета там.
Машината се разбила при четвъртия опит да кацне
Руският президент Дмитрий Медведев създаде специална комисия за разследване на обстоятелствата около катастрофата Смоленск. Според съобщение на пресслужбата на Кремъл комисията ръководи премиерът Владимир Путин.
На мястото на катастрофата по указание на Медведев е изпратен министърът на извънредните ситуации Сергей Шойгу.
Следствието предстои да установи защо е имало толкова опити за кацане.
Разглеждат се различни версии за причините, довели до катастрофата – неблагоприятни метеорологични условия, човешки фактор, технически повреди и други. Образуваното дело е за нарушаване на правилата за безопасност на въздушното движение поради непредпазливост, довело до смъртта на две и повече лица, информира Следственият комитет към прокуратурата на Руската федерация.
Точната причина ще бъде установена едва след проучване на данните от черните кутии на самолета и серия от специални експертизи, заяви за ИТАР-ТАСС информиран източник от органите на реда в Смоленския регион.
Секунди преди експлозията шумът от двигателите на самолета рязко се засили – очевидно, вече близо до земята пилотът се е опитал още веднъж да набере височина, разказал пред ИТАР-ТАСС очевидец от местно село.
Според полски експерт, говорил пред местната телевизия „Полсат“, причина за катастрофата е най-вероятно съчетание между „фатални метеорологични условия“ и „неправилно решение на екипажа“, отбелязва ИТАР-ТАСС.
Полша очаква Русия да й предостави цялата информация от разследването на причините за трагедията, заяви Павел Коч, прессекретар на варшавското посолство в Москва. Руските служби „провеждат всички необходими действия“, потвърди той.
Полша обаче ще проведе собствено разследване,
заяви междувременно във Варшава генералният прокурор на страната Анджей Шеремет.
Външното министерство на Полша ще поиска Русия да допусне на местопроизшествието полски следователи и да им осигури достъп до частите от изгорелия самолет, се казва в информацията.
Мястото на трагедията е отцепено, не се допускат журналисти и местни жители, съобщи репортер на ИТАР-ТАСС, отразяващ събитието.
В Полша бе обявен едноседмичен национален траур.
Лех Качински трябваше да участва в церемония на мемориалния комплекс Катин, създаден на мястото където са погребани жертви на политическите репресии по съветско време (1918-1953 г.), и няколко хиляди полски военнослужещи през 1940 г.
Комплексът бе открит през 2000 г.
След новината за катастрофата планираните церемонии бяха отменени. Присъстващите заявиха, че вместо това ще се молят за жертвите при самолетната катастрофа.
Лех Качински пое президентският пост през декември 2005 г., като победи на балотажа съперника си Доналд Туск.
Пълният 60-годишен Качински влезе в центъра на вниманието в своята родина
още на 13-годишна възраст,
когато заедно със своя брат близнак Ярослав играха в популярен детски филм, наречен „За двамата, които откраднаха Луната“.
Братя Качински са родени на 18 юни 1949 г. във Варшава. По време на Втората световна война техните родители участват във Варшавското въстание срещу германската окупация.
Набожен католик, Лех учи право, преди да влезе в политиката.
Той е поддръжник на лидера на първия независим синдикат в тогавашния Източен блок „Солидарност“ Лех Валенса, който се надигна срещу комунистическия режим.
След падането на комунизма, той е избран за депутат и заема редица постове, включително на директор на службата за национална сигурност към канцеларията на президента.
През пролетта на 2001 г. Лех Качински и неговият брат Ярослав основаха дясната консервативна партия „Право и справедливост“, която защитава националните ценности, и подеха шумна кампания за законност и ред.
Лех Качински стана министър на правосъдието през 2000 г. От 2002 до 2005 г. бе кмет на Варшава.
През 2006 г. Ярослав бе назначен от брат си за министър-председател, но година по-късно партията им загуби изборите и премиерският пост пое Туск.
Качински бе обявил намерението си да се кандидатира за втори мандат, като основният опонент се очакваше да бъде сегашният председател на парламента Бронислав Коморовски, член на управляващата партия „Гражданска платформа“.
Според разпоредбите на полската конституция сега именно Коморовски трябва да поеме задълженията на държавния глава. До 14 дни той трябва да обяви избори за нов президент.
––––––––
Днешният завършил трагично инцидент със самолета на полския президент Лех Качински е шестият от поредицата неприятности, сполетявали държавния глава по време на пътуванията му. Той обаче завърши трагично, предаде РИА Новости. Агенцията цитира по-специално случката на 2 декември 2008 г., когато при минус 20 градуса по Целзий в Монголия от строя излязъл самолетът Ту-154 на полския президент, който тогава бил на посещение в страната. Наложило се да лети до Токио, следващия етап от обиколката му, с чартърен полет. На 3 декември правителството на Полша решило да купи нови правителствени самолети. Премиерът Туск обаче предупредил, че не възнамерява да купува на Качински луксозен еърбъс и ще се ограничи със самолет, който да гарантира на държавния глава елементарна безопасност. На 5 декември 2008 г. самолетът на полския президент попаднал в зона на силна турболентност в Южна Корея. Тогава, за да приземи машината, се наложило пилотът да издигне самолета на голяма височина и отново да направи опит. Това обаче не подкопало оптимизма на Качински, който заявил: Всеки полет със самолет е свързан с определен риск, но и задълженията на президента са свързани с много сериозен риск и затова му се налага да пътува постоянно. На 14 януари 2009 г. заради обледеняване на самолета Лех Качински със закъснение отлетял за среща с украинския президент Виктор Юшченко. През септември 2009 г. пък от строя излезли и двата полски правителствени самолета Ту-154. Така президентът е трябвало да лети за Ню Йорк с редовен полет. /БГНЕС /
информация на агенция КроссБГ
12 април беше обявен за ден на траур в Русия
Москва, Русия /КРОСС/ 12 април е обявен за ден на траур в Русия, съобщи президентът на Русия Дмитрий Медведев. Той е разпоредил да бъде създадена правителствена комисия начело с премиера Владимир Путин, която да разследва причините за катастрофата на самолета на полския президент Лех Качински.
Във връзка с трагичната смърт на Лех Качински руският държавен глава направи обръщение към полския народ:
„Аз и всички руски граждани сме потресени от страшната трагедия – гибелта на полския президент Лех Качински, съпругата му Мария и всички полски граждани, намирали се на борда на катастрофиралия самолет“ се казва в обръщението.
“ Тези дни ние съвместно провеждахме мемориални мероприятия в Катин, заедно скърбихме за жертвите на тоталитарните времена“, отбелязва президентът. По думите му Лех Качински и пътувал към Русия, за да отдаде лично почитта си към загиналите полски офицери – и като президент, и като гражданин на своята страна.
„Всички руснаци споделят с вас скръбта и траура“ се казва още в обръщението на руския държавен глава.
„Обещавам всички обстоятелства около тази трагедия да бъдат разследвани по най-щателния начин и в най-тясно взаимодействие с полската страна. От името на руския народ изразявам най-дълбоко и най-искрено съболезнование към полския народ, чувство на състрадание и подкрепа към роднините и близките на загиналите“ заявява Дмитрий Медведев.
–––-
Лех Качински почитан като държавник, патриот и приятел
Варшава, Полша /КРОСС/ Световните лидери изразяват съболезнованията си за трагедията, сполетяла Полша. Страната загуби своя държавен глава Лех Качински, който загина в самолетна катастрофа близо до руския град Смоленск, заедно с десетки други високопоставени държавни служители, пише Ройтерс. Съболезнования изпратиха Барак Обама, Ангела Меркел, Силвио Берлускони, Гордън Браун, Никола Саркози и други световни лидери. Към тях се присъединиха генералният секретар на ООН Бан Ки-Мун, върховният представител на външната политика на ЕС Катрин Аштън, председателят на Европейския парламент Йежи Бузек и други.
„Цяла Германия скърби и застава зад вас“, пише Меркел в писмо до полския премиер Доналд Туск.
Американският президент Барак Обама описа Лех Качински като „изтъкнат държавник, играл ключова роля в „Солидарност“, адмириран от САЩ като лидер, посветен на свободата и човешкото достойнство“.
„Президентът Лех Качински бе един от основните актьори в съвременната полска история. Той ще бъде запомнен като страстен патриот и демократ“, каза британският премиер Гордън Браун.
Френският президент Никола Саркози познавал Лех Качински добре. Саркози определи кончината му като трагедия за Полша. „Франция загуби приятел, който беше привързан към идеята за развиване на отношенията между нашите две държави“, допълни Саркози.
Премиерът на Израел, където Качински е на особена почит, Шимон Перес заяви: „Тази трагедия е ужасяващ удар за полския народ и за целия свят. Президентът Качински и съпругата му направиха много за възстановяване на връзките между нашите два народа и направи значителен принос в лекуването на раните от миналото и изграждането на по-добро бъдеще“.
Президент на Латвия Далия Грибаускайте заяви: „Говорих с него само един ден преди вчера. Загубихме един добър приятел.“