Приморско уреди „бедни” роднини на съдии с терени на първа линия, е водещата новина за „Сега”. Вестникът посочва, че са станали известни случаите на нови двама върховни съдии, чиито роднини са получили морски терени като крайно нуждаещи се. Става дума за възрастната майка на Андрей Икономов и дъщерята на Панайот Генков, се твърди в доклад на специална комисия, която общинският съвет в Приморско състави, за да разследва безразборното раздаване на общински площи в последните години, съобщи шефът на съвета Пламен Георгиев. Генков и Икономов са съдии във Върховния административен съд. „Името на Генков нашумя в началото на годината, когато няколко медии го обвиниха, че се срещал с Ангел Христов – единия от т.нар. братя Галеви. Висшият съдебен съвет обаче установи, че двамата са били в едно заведение, но не и на една маса и не се познават. Андрей Икономов пък председателстваше съдебните състави, които заличиха парк „Странджа” и местността Камчийски пясъци от списъците на защитените територии у нас. Дъщерята на Генков – Ваня, се е сдобила с право да строи върху 430 кв. м, за което е платила едва 1677 лв., се казва в доклада. Заповедта е подписана от бившия кмет на Приморско Димитър Димитров на 30 април 2004 г., когато Ваня е 18-годишна. На същата дата Димитров е подписал и заповед за майката на съдия Андрей Икономов – 80-годишната Елка. Тя получила право да застрои 450 кв. м.”, разказва изданието.
Разходите на държавата никога не са били толкова големи, колкото през тази година, отбелязва „Труд”. България не помни по-раздут бюджет за издръжка и заплати на администрацията, алармирали експерти. Въпреки заявените от кабинета намерения за съкращаване на разходи, щатове и за реформи, на практика харчовете са много по-големи, отколкото в предкризисните 2007 и 2008 г., когато икономиката растеше. „През първото тримесечие на тази година разходите са с 2 милиарда лева повече, отколкото за същия период на 2009 г. Не е вярно, че тази разлика идва само от увеличението на пенсиите. За тях отиват 1 млрд. лв. повече, а останалите пари са си чисто харчене”, обяснява икономистът Владимир Каролев. Според него за периода януари – март 2010 г. издръжката на администрацията се е увеличила с 50 млн. лв., а разходите за заплати са със 70 млн. лв. повече в сравнение с първото тримесечие на 2009 г.
„За пръв път премиерът Бойко Борисов призна, че отлагането на плащания от 2009-а за 2010 г. е било грешка. Според него правителството е следвало да признае по-голям дефицит за миналата година, вместо да го прехвърля за тази. Премиерът за пореден път се оправда с желанието на кабинета да кандидатства за еврозоната и оправда финансовия министър Симеон Дянков, че няма лична вина за това”, четем в „Сега”. „Вижте, едни го наричат моя грешка, а и аз съм склонен дори да се съглася с тях. Ако искахме да зачеркнем още от първия ден на идването на нашето правителство на власт идеята за влизането в чакалнята на еврозоната, правилната тактика беше да вкараме в парламента бюджет с поне 2 млрд. дефицит и да оставим на предишното правителство да го признае”, заявил пред БНТ Борисов.
По обменните бюра щатският долар вече стигна невижданите от година и половина 1,57 лева. Според анализатори въпрос на дни е достигне 1,60 лв., до няколко месеца да се разменя за 1,70 лева, информира „Труд”. На международните пазари еврото се котираше за $ 1,2433 – само за седмица единната валута загуби 2,5% спрямо зелените пари. Падането на еврото повлече надолу и борсите в Европа. Очевидно пазарите не вярват в ефективността на обявените мерки за затягане на коланите. Освен Гърция – основния „виновник” за срива, тази седмица орязване на разходи обявиха Португалия и Испания, обяснява вестникът.
Петимата български моряци от пленения британски танкер „Сейнт Джеймс парк” вече са освободени, съобщава „Стандарт”. Откупът за танкера бил хвърлен от самолет на палубата рано сутринта в четвъртък, съобщили от военноморската мисия на ЕС в района на Сомалия „Аталанта”. Не е ясно обаче колко долари е имало в сака. Банкнотите са предадени над пиратската база Гаракаад, където е бил закотвен за последно британският „Сейнт Джеймс парк”. По всяка вероятност там се намира и другият кораб на британската компания „Зодиак” – „Ейшън Глори”, на борда на който има 8 българи. „Той все още не е освободен, но работим по въпроса”, казва премиерът Бойко Борисов.
Изтичане на информация е на път да опорочи проведената вчера задължителна матура по български език и литература за 12-класниците и да минира кандидатстването в университетите, разкрива „Сега”. Записан разговор в скайп и коментари по форумите доказват, че формулировката на есето „Силата на словото в одата на Иван Вазов „Левски” е била предварително известна. Твърди се, че са били ясни и другите две алтернативни теми „Невъзможното завръщане в „Да се завърнеш в бащината къща” и „Магията на любовта във „Ветрената мелница”. „Силно съм притеснена от тази информация, ще направим проверка”, казва зам.-министър Милка Коджабашиева.
Военното и външното разузнаване да се обединят в агенция към Министерския съвет подобно на службите за контраразузнаване, които сега са към Държавната агенция „Национална сигурност” – това предвижда проектът на стратегия за националната сигурност, научаваме от „Дневник”. Очаква се в началото на юни тя да влезе за приемане в парламента. Идеите обяснил военният министър Аню Ангелов пред журналисти в парламента след вчерашното заседание на Съвета за сигурност към премиера.
Двама бивши директори на българското контраразузнаване – генералите Иван Чобанов и Иван Драшков, са били кадрови служители в структури на Държавна сигурност, пише „Труд”, като се позовава на информация от комисията по досиетата. Чобанов е започнал службата си в ДС като кадрови служител във Втори отдел на Държавна сигурност (външно наблюдение и преследване), като разузнавач. Драшков е бил кадрови служител на ДС от 1986 г. във Второ главно управление на ДС (контраразузнаването), където е бил назначен като разузнавач.
11 000 долара не достигат на Петър Гюзелев от „Шурците”, за да замине на лечение в САЩ, съобщава „24 часа”. Китаристът има тумор в лявата част на мозъка. От тази тежка болест почина през 2001 г. Георги Минчев. „В началото всички мислеха, че съм претърпял инсулт, но след втория удар преди три месеца се разбра, че е по-тежко”, разказва Гюзелев. На 24 май той трябва да лети за Лос Анджелис, където е най-добрият център в света за лечение на неговата болест. Операцията е предвидена за 25 май. Но по време на дългото чакане се увеличила и сумата за операцията – от 110 000 на 120 700 долара. Финансова подкрепа са оказали както музиканти, така и колеги общински съветници. „Щурците” организират концерт на 21 май.
„Химикалки за 795 лв. едната, плажни кърпи, машинки за подстригване, слънчеви очила, пасти и четки за зъби, тостери и готварски котлони е купувало ръководството на общинската охранителна фирма „Егида”. Разходите са отчитани за представителни, въпреки че в бюджета на дружеството не е разписано такова перо”, разкрива „Монитор”. Това сочат резултатите от проверка на дейността на „Егида” за периода от 2005-2009 г., която бе назначена от кмета Йорданка Фандъкова през ноември м. г. „Похарчени са близо 50 000 лв. за две години за такива представителни разходи. Ще дам резултатите от проверката на градската прокуратура”, обявила Фандъкова. Седем служебни автомобила е ползвал бившият директор на „Егида“ Момчил Ямаков, и то предимно за лични цели, сочат резултатите от проверката. Според инспекторите Ямаков е пътувал редовно до родния си Пловдив със служебни пари.
Борисов еднолично приема закони в Министерския съвет, пише „Дума”. Истината излязла наяве от стенограмите на правителствените заседания. Проверка на вестника установила, че кабинетът по много съмнителен начин е приел промените в закона за автомобилните превози, които вчера предизвикаха парламентарен скандал между ГЕРБ и Синята коалиция. От СДС направо обвиниха управляващите в „гнусен лобизъм”. „В стенограма от заседанието на МС на 31 март, когато са одобрени поправките в закона, две неща се набиват на очи веднага. Първо, от дискусията липсват четири точки и от 21-ва се преминава директно на 26-а. Промените в закона за автомобилните превози са приети без никаква дискусия, както и без доклад на министъра-вносител Александър Цветков, което е категорично изискване на правилника на МС. По същия начин – без дискусия и единодушно, депутатите от ГЕРБ са пуснали за гласуване в пленарна зала скандалните поправки и в транспортната комисия”, обяснява вестникът.
Kafene.net