В Германия в последно време нашумяха редица случаи на уволнения в резултат на странни и граничещи с абсурда обвинения, пише „Дойче веле“.
Списъкът на абсурдните уволнения става все по-дълъг: един служител беше съкратен, защото зареждал батерията на мобифона си от служебния контакт, т.е. ползвал непозволено и неплатено електроенергия на работодателя си.
Продавачка в пекарна беше уволнена, защото си позволила да изяде едно изостанало хлебче на стойност 6 цента.
Една фирма се раздели със свой сътрудник, който от купоните за обяд, които получавал от фирмата безплатно, закупил сандвич за 80 цента на приятелката си.
„Нетрадиционните“ методи на работодателя
Последният случай впрочем беше разглеждан от трудовия съд в Ройтлинген, който обяви уволнението за неправомерно и несъответстващо на размера на провинението.
От фирмата, където мъжът е работел като закупчик на спортни стоки, се аргументирали с това, че купоните не подлежат на преотстъпване на трети лица.
След като си е позволил това нарушение, не можем да му имаме доверие, че няма да постъпи по същия начин и по отношение на служебните си и финансови задължения – заявиха от фирмата.
Съдът обаче отказа да приеме аргумента, че нарушението е съзнателно и мотивирано от целта да навреди на работодателя.
Дали във времена на криза броят на абсурдните уволнения се увеличава – не е съвсем ясно. От средите на съдебната система твъдят, че подобна тенденция няма. Синдикални организации оспорват това.
Според тях някои работодатели се опитват по „нетрадиционен начин“ да се разделят със служители, от които не са доволни. Аргументът за уволнението – следователно – понякога е само чакан и търсен претекст.
Още повече, че мотивът „поведенческа несъвместимост“ дава възможност на работодателя да си спести редица неудобни за него процедури, пред които би бил изправен, ако ставаше дума за „уволнение по вътрешнопроизводствени причини“.
А мениджърите, злоупотребили с милиони?
В някои от случаите обаче трудовите съдилища взимат страната на работодателите.
Уволнението на една служителка в старчески дом, която беше изяла порция изостанали макарони, беше обявено за правилно поради изричната забрана да се отклонява от храната на възрастните хора.
Вследствие на този и други подобни случаи в германското общество се разгоря дискусия по въпроса какво е позволено на работното място и какво – не.
„Много хора не осъзнават, че в сферата на трудовото право, за разлика от наказателното, няма граница за незначителност. Кражбата е кражба, дори да става дума за 6 цента“ – казва специалист по трудово право.
От синдикалните среди контрират с аргумента, че е почти невъзможно да се обясни на хората как могат да бъдат уволнявани заради 6 цента, при положение, че водещи мениджъри понякога злоупотребяват за милиони без да бъдат докоснати и с пръст.
Източник: „Дойче веле“