Във Вашингтон приключи 6-дневно посещение на военния министър на България Аню Ангелов
С министъра разговаря Соня Каникова (Дойче Веле)
С какви впечатления приключвате посещението си във Вашингтон?
Аз оценявам моето първо посещение в САЩ като успешно. Срещите бяха на високо равнище, срещнахме се със секретаря по отбраната Робърт Гейтс, който отдели повече от предвиденото време за нашата среща. Обсъдихме много интересни въпроси, най-вече се съгласихме за необходимостта от развиване и изпълване със съдържание на стратегическото си партньорство. Аз съм много доволен от организацията на самото посещение и от самите разговори, от тяхното съдържание.
Имахте широк спектър от срещи: в Пентагона, Държавния департамент, Съвета за национална сигурност, Сената, Камарата на представителите, военните командванията в Съфолк, Университета по отбраната. Т.е. приеха ви на много повече места, отколкото типично е една програма на военен министър. Как четете това?
Мисля, че можем да го четем само по един начин: че американската страна проявява интерес към това посещение и има въпроси, които все още са открити и трябва да се решават – както с Департамента по отбраната, така и с Държавния департамент.
От какъв характер са тези въпроси?
Главно се постигна определена яснота по отношение на намеренията на САЩ да продължават да развиват съвместните съоръжения в България,
Повече използване на тези съоръжения, използването им за повече учения с участието не само на американски и на български военни подразделения, но и с участието на страните от региона. Има една идея, която обсъдихме със секретаря Гейтс съоръженията да се превърнат в натовски център за подготовка на екипи за обучение и свръзка, които са много нужни в изпълнението на новата стратегия на НАТО по отношение на операцията АЙСАФ в Афганистан.
На фона на влошените напоследък отношения между САЩ и Турция смятате ли, че САЩ започват да се приближават повече към България и Румъния?
Аз не мисля – както бях убеждаван по време на посещението Турция е стратегически партньор във военната област на САЩ, и според тях ще продължи да бъде такъв.
Не бих казал, че отношенията са влошени. Може би има известно излизане от нормалните отношения, както с гласуването на резолюцията на Съвета за сигурност относно иранската ядрена програма и съответните санкции, така и нарасналото напрежение между Турция и Израел.
На мен ми се струва, че деликатно и внимателно се отнасят и в никой случай /от американска страна/ не казват, че са влошени тези отношения. Това устройва изцяло и нашата държава, ние също искаме да имаме един надежден партньор и съюзник на нашата южна граница каквато е Турция, ние имаме много добри отношения в областта на отбраната, и в други области.
Не виждам конкретен мотив в това, че заради влошаване САЩ обръщат повече внимание на България и на Румъния. Считам, че няма някакво особено преместване на центъра на внимание от Турция върху България и Румъния. Ние никога не можем да очакваме такова преместване на вниманието на САЩ с оглед на това какво представляват за САЩ Турция и нейните въоръжение сили.
Вие имахте разговори с американската администрация за ПРО – има ли някакви конкретни планове, които засягат България?
Моята задача беше да уверя американската страна, че българското правителство и Министерство на отбраната ще подкрепят изцяло едно бъдещо решение на съвета на високо равнище в НАТО през ноември в Лисабон за превръщането на противоракетната отбрана в ключова мисия на НАТО за следващите 10 години. Освен това аз уверих нашите американски домакини, че сме готови да обсъждаме различни варианти на нашето участие и принос в създаването на тази система на НАТО в Европа, включително и на основата на конкретни преговори. Няма напредък по отношение на това непосредствено дс започнат някакви преговори. Вероятно се очаква решението на НАТО в Лисабон. След това ще се пристъпи към техническите параметри на самата система, къде трябва да бъдат разположени нейните елементи, в това число и американски елементи по силата на новия фазиран адаптиран подход на САЩ. Така че нещата предстоят. Ние получихме уверението на американската страна в лицето на г-жа Елън Таушър, че България е изключително надежден съюзник на САЩ и, ако това се налага, ще се обрънат към нашата страна.
Бихте ли коментирали разговорите си с американската страна за многоцелевите изтребители?
Във връзка с моето искане да се възобнови процеса на оценка на възможността да ни бъдат предоставени втора ръка самолети Ф-16, някои медии в България го свързаха едва ли не като сделка, т.е. вие ще приемете елементи от противоракетната отбрана , а ние ще ви дадем Ф-16. Абсолютно такова нещо няма. Няма такава връзка, това са две съвършено отделни писти, по които върви нашето сътрудничество в бъдеще.
В края на тази визита, как изглежда това бъдеще?
На мен ми се струва както е синьо небето, така изглежда ясно и бъдещето на военното сътрудничество между САЩ и България. Ние сме положили здрава основа чрез споразумението за сътрудничество в областта на отбраната, то може само да се разширява, да придобива повече конкретика и повече различни форми.
Смотана подлога!!!!