В Русия има не само тежка демографска криза, а стигаща много по-дълбоко всепроникваща криза на човешките ресурси, твърдят американски изследователи
Bроят на самоубийствата, отравянията, убийствата и нещастните случаи в Русия са сравними с равнището на смъртност по същите причини в Сиера Леоне, Ангола и Бурунди, държави, които в момента са разкъсвани от военни колнфликти или неотдавна са били в положение на война.
След разпадането на СССР през 1991 г. на три умирания в Русия се падат само две раждания.
Тези данни са публикувани от професора в Американския институт по предприемачество (aei.org) Николас Еберщадт в книгата „Демографската криза в Русия в мирно време“.
Би Би Си (bbc.co.uk) подчертава, че според професора става дума не за тежка демографска криза, а за „стигаща много по-дълбоко
всепроникваща криза на човешките ресурси“.
Според изследователя независимо от признаците за приближаваща катастрофа, политическият елит на Русия не осъзнава мащаба на настъпващите промени.
Американски учени са убедени, че през близките 20 години проблемът с бързото намаляване на броя на хората в трудоспособна възраст ще се отрази на живота във всички сфери на руското общество.
Заради демографската криза Русия ще трябва да преосмисли своето място и роля в света, а може би и дори своето политическо устройствмо и географските си граници, смятат американските изследователи.
Средната смъртност в Русия днес е около 50% по-висока от смъртността в новите държави-членки на Европейския съюз,
които преди години бяха в някогашния съветски блок.
Рускините раждат толкова, колкото и жените в Западна Европа, но руснаците измират много по-бързо. Средното равнище на смъртността в Русия днес е над два пъти по-високо от същия показател в Западна Европа, посочва Еберщадт.
Една от главните причини за това са сърдечно-съдовите заболявания. От тях в Русия умират с 40% по-често отколкото във Финландия, която е европейската страна с най-висока смътност от инфаркти и инсулти.
Тези данни се потвърждават и от руски изследователи. До 2030 г. населението ни ще намелее с 11 млн. души и тази прогноза е оптимистична, заяви неотдавна директорът на Института по демография при Държавния университет – Висше училище по икономика (hse.ru) Анатолий Вишневски.
Руската федерация сега безнадеждно изостава от САЩ, Япония, Сингапур и Тайван по регистрирани патенти на глава от населението. Тези данни са абсурдни, твърди Ееберщадт. „Като се има предвид равнището на доходите в страната, както и огромният брой випускници на висши учебни заведения, патентованите знания би трябвало да са три пъти повече“, пише той.
Еберщадт смята, че ръководството в Кремъл прави опити да се бори с тези проблеми, но лидерите на държавата все още дори не са започнали да осъзнават мащаба на случващото се с населението.
Други американски изследователи са убедени, че за много руснаци, особено за образованите и с мобилни професии, се увеличават причините, поради които те напускат страната.
Резултатът е, че
държавата Русия, такава, каквато е в сегашния си вид, много скоро може изобщо да престане да съществува.
„Това е неизбежно, когато нивото на образованието все повече пада, промишлеността не се развива, здравето на хората се влошава, а повечето от тях се чувстват все по-нещастни“, казва Андерс Уимбъш от института „Хъдзън“, занимаващ се с проблемите на Русия (hudson.org).
Той и други изследователи смятат, че възможен път за борба със сегашното положение за руските власти е развитието на технологиите, което би компенсирало частично намаляването на човешките ресурси.
„Няма да се изненадам, ако Русия още по-активно се намеси на пазара на ядрените технологии и разшири влиянието си върху други държави. Така тя ще бъде сила, която влияе на баланса, но няма да е и лидер или ключов партньор в международните отношения или съюзи“, прогнозира Уимбъш.
Фиона Хил, директор На Центъра за международна политика в САЩ и Европа към Бруклинския институт (brookings.edu), казва, че много действия на руските власти са насочени към решаване на демографските проблеми.
Военната реформа и стремежът към превъоръжаване, реформата на здравеопазването и образованието, всичко това е свързано с демографската криза.
Но най-важното, в което са съсредоточват руските власти, са опитите да бъде възстановена разрушената с годините инфраструктура и да диверсифицирлат икономиката, обяснява Фиона Хил. Модернизацията, за която често говорят руските ръководители, става все по-трудно постижима.
Източник: bbc.co.uk БГНЕС