За изработването на новия Изборен кодекс Агенция „Фокус” разговаря с Росен Иванов – председател на Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ).
Фокус: Г-н Иванов, Държавната агенция за българите в чужбина участва ли и как в изработването на изборния кодекс? Поддържате ли връзка с временната комисия, която е ангажирана с този въпрос?
Росен Иванов: Засега агенцията не участва в изработването на кодекса, поне по отношение на българите в чужбина, въпреки че имаме отлична комуникация с г-жа Искра Фидосова и с правната комисия. Но може би е някакъв технически пропуск от страна на законодателите. Въпреки всичко, аз съм убеден, че те ще се допитат до нашето мнение. Засега мисля, че нещата ще претърпят промени във вида, в който сега съществуват.
Фокус: За кои избори смятате, че българите в чужбина трябва да могат да гласуват?
Росен Иванов: На първо място смятам, че трябва да могат да гласуват за президент на Република България, защото и по Закон и по Конституция президентът е държавен глава на всички българи. Априори това следва да се приложи. Още повече, че е в неговите правомощия да подпомага българите в чужбина. На второ място, разбира се, това са изборите за Народно събрание. Българските граждани по света имат право да участват пряко в избирането на народни представители, т.е. да упражняват своето избирателно право. Доколкото следя информацията, в тази посока са и предвижданите законодателни инициативи и промени в действащото законодателство. Гражданите на Европейския съюз не би трябвало да имат проблем да участват и в изборите за депутати в Европейския парламент. Това са нещата, които мога да кажа, по-скоро от собствено име, отколкото от името на институцията, която представлявам, тъй като ние не сме ангажирани пряко с участие в създаването на този изборен закон.
Фокус: Много се коментира въпросът дали българите в чужбина трябва да могат да гласуват на местните избори. Каква е вашата позиция?
Росен Иванов: Местното самоуправление е по-народното управление, ако мога да кажа, тъй като кметовете на общините стоят по-близо до проблемите на хората. Не мисля, че е удачно българските граждани в чужбина да могат да гласуват за местни избори. Това е лично мое мнение. Мисля, че българските граждани в чужбина имат повече интерес и полза от изразяване на своя вот за националните институции. Местните институции решават проблеми на хората от определен ареал или регион от територията на България. Връзката на българските граждани от чужбина с тези места, в които те биха били вписани евентуално като избиратели, е по-скоро схематична. В интерес на истината живеем в 21-и век и както много се тиражира в медиите – светът е станал едно голямо село, така че контактите на българските граждани по света с родните им места не е толкова сложен проблем. Изразявам частно становище. За мен като председател на Държавната агенция за българите в чужбина би било много по-добре българските граждани да имат колкото се може повече права.
Фокус: Очаквате ли да се въведе електронно гласуване за сънародниците ни зад граница? Какви са възможните начини за гласуване?
Росен Иванов: 21-и век сме, така че няма как да избягаме от модерния начин на общуване. Не мога да дам точно становище дали сега е моментът да бъде въведено, защото не зная доколко технически е възможно да бъдат сведени грешките до санитарния минимум, при който може да се гарантира едно точно и безпристрастно отчитане. Убеден съм, обаче, че електронното гласуване трябва в бъдеще да присъства в нашия политически живот. А ако наистина бъде възприета някаква форма и бъде намерен начин, по който то да стане достатъчно сигурно, това би било чудесно най-вече за българите в чужбина. Така че аз го подкрепям.
Фокус: Сегашният член 65 на Конституцията забранява депутат да става лице, което има друго гражданство различно от българското. Ще могат ли българите, които живеят в чужбина и имат друго гражданство, да бъдат избирани за депутати?
Росен Иванов: Въпросът ви има два възможни отговора. Първият, като председател на Държавната агенция за българите в чужбина, ми се иска българските граждани по света, които имат двойно гражданство, да имат повече права. Приемането на един такъв вариант не би бил в противоречие с политиката на Държавната агенция. Напротив – би бил в унисон с нея. Като юрист, като частно лице обаче смятам, че управлението на държавата би следвало да се осъществява само от граждани на Република България, имам предвид само с българско гражданство. Приемането на чуждо гражданство от български гражданин, независимо по какви причини, има един морален аспект – този българин, който има това право, особено и като гражданин на Европейския съюз, го упражнява, но тогава се поставя въпросът – интересите на коя държава той защитава повече и няма ли този дуализъм в гражданството да се пренесе и да стане дуализъм в политиката. Като лично мнение изразявам моето становище, че може би на сегашния етап е по-редно управлението на държавата, управлявайки пасивното избирателно право, да бъде приоритет единствено и само за български граждани.
Фокус: Породиха се много коментари от българи от чужбина, че те трябва да могат да се включат в политическия живот у нас. Други отбелязаха, че за да отпадне член 65 на Конституцията, е необходимо да се свика Велико народно събрание.
Росен Иванов: Всеки има право да изразява своето мнение. Аз благодаря на нашите сънародници зад граница, че така активно участват в този процес. Повтарям, че като председател на Агенцията подкрепям това тяхно искане, но като юрист имам друго становище. Чудесно е, че нашите сънародници изразяват такава политическа активност и така усърдно следят политическия живот в България. Това е много добър знак, че те не се откъсват от живота – не само културния, не само обществения, но и политическия живот. Това вещае само добро за нашата държава.
Фокус: Вие споменахте, че досега от Временната комисия за изработване на Изборен кодекс в парламента не са ви потърсили. Вие смятате ли да установите контакт с тях?
Росен Иванов: Другата седмица имам разговори в парламента по промяна на закони, които касаят нашата дейност като агенция. Не бих имал нищо против да поговорим и по въпроса с изборното законодателство, стига Временната комисия да смята, че ще бъдем от полза аз или някои от моите колеги, с които работим заедно. С удоволствие бих се включил и аз, и колегите. Ние нямаме право да се крием от тези проблеми и да бягаме от отговорностите. След като сме приели да бъдем служители в тази агенция, това означава, че трябва да се занимаваме с всички проблеми, които интересуват нашите сънародници. Така, че да – ако има интерес, бих се включил аз или моите колеги.
Фокус: Какви са очакванията ви за промените, касаещи българите в чужбина, които ще залегнат в Изборния кодекс?
Росен Иванов: Само предварителни и на базата на това, което казах. Нямам представа какво ще се приеме. Не искам да правя прогнози – дано бъде добро и за българската политическа система, и за българите зад граница.
Аделина ГЕОРГИЕВА
http://www.focus-news.net/