В късния следобед на 2 октомври 2010 г. в залата при Българската православна църква „Св. София“ в Чикаго се проведе среща на министър Николай Младенов с българската общественост в града. Министърът на външните работи на Р.България бе на еднодневно посещение в най-многолюдния български град в САЩ.
Преди това министърът участва в Ню Йорк, в 65-ата редовна сесия на Общото събрание на Организацията на обединените нации и посети няколко други градове, сред които Бостън и Лос Анжелис.
Заедно с високия гост на срещата пристигнаха извънредният и пълномощен посланик на Република България в САЩ Елена Поптодорова, генералният консул на РБ в Чикаго Валентин Дончев, консул Л. Георгиева и др. Децата от училището „Св София“ посрещнаха гостите с хляб и сол, стихотворения и Джиновско хоро.
Сред главното, което съобщи министър Младенов на срещата бе, че България вече не е същата от времето, когато сме я напуснали. Че правителството се старае да създаде условия емигрантите да се завърнат в България. Първият ни дипломат говори и за формите на представяне на България пред САЩ и за предимствата, които страната ни има в сравнение с другите държави в Европа при инвестиране – най-ниски данъци в Европа, високо квалифицирана работна ръка, лесно усвояване на чужди езици, по-ниско заплащане, добро географско положение.
От присъстващите журналисти и граждани бяха зададени много и различни въпроси.«Където и да живеем, всички сме българи и не трябва да се делим» – чуваше се от публиката.
Министър Младенов уточни, че няма да бъде премахвано двойното гражданство, че заповедта за назначаване на Димитър Туджаров –Шкумбата не е подписана, и липсата на средства не позволява да бъде изпратен в града ни, където негова задача би била да работи с организациите и общността тук.
Eurochicago.com също зададе въпроси от името на своите читатели – вижте ги обобщени във втория коментар – линк.
Kaк ни отговори министър Младенов, ще може да научите след като бъде обработен звукозаписът от срещата.
Фото: Десислава Стаматова
http://news.ibox.bg/news/id_2089247420
„Нетната миграция в България все още е отрицателна, т.е., от страната излизат повече хора, отколкото влизат. Основен фактор за продължаващата емиграция е разликата в заплащането на хората.
По данни на Евростат разлика в заплащането в индустрията и в услугите в старите страни-членки на ЕС и възнагражденията в България е около 14 пъти.
Ние смятаме, че не може да се очаква масово завръщане на емигранти, докато не бъде преодоляна тази разлика в заплащането и не бъде подобрено качеството на публичните услуги, обясни директорът на института.
Според него единственият начин повече хора да искат да живеят в България е да бъдат осъществени онези реформи, които биха подобрили качеството на публичните услуги и биха спомогнал и за увеличаване на възнагражденията.
Смятаме, че специална миграционна политика, насочена към връщане на българските емигранти, е обречена на неуспехи и не си струва да бъдат изразходвани средства за това, каза още Стойчев.“