2024-11-19

2 thoughts on “Проф. Милен Семков: Начело на организираната престъпност в България са политиците

  1. Това интервю е препечатано в eurochiсago.com от списанието Гласове – издание на Явор Дачков- журналист с неясен профил, първо бил яростен Костовист, после за една нощ станал независим журналист( Бог знае..) Но не мога да се въздържа и не коментирал интервюто на уважаемия от мен проф. Семков. Доколкото си спомням и той беше преди с поведението на Дачков- първо голям привърженик на Костов, после станал независим..(.пак Божа работа) Личи голяма ерудиция на проф.Семков, но и той повтаря основната грешка на сегашната българска интелигенция- констатира без да търси дълбочината на процесите в ПРИЧИНИТЕ за неуспешния и криминален преход на България, довел народа и до положение на най -ограбен от своята новородена политическа класа и най–беден народ в Европа Изнесената в заглавието констатация на проф.Семков аз отдавна съм казала, още в моя материал” Част I-ОТ ПЛАНА „РАН ЪТ“, ПРЕЗ „МАРШАЛ“, ОЛИГАРХИЯТА, БСП, ДО ЕВРОПЕЙСКАТА РЕАЛНА ДЕМОКРАЦИЯ „http://www.ideyazabulgaria.org/index.php?option=com_content&view=article&id=2180:-q-q-qq-&catid=27:comments&Itemid=86
    Там търся и причинете за неуспешния преход, но на фона на същите процеси в развита Европа след 1945 г. и преди случилите се в България. Точно тези процеси нашата българска интелигенция не знае и за това не можете да даде причината за случилото се в посттоталитарна България, нито да назове ясно кои са престъпленията на комунистическия режим, нито обективно да прецени периода след 1945 г. в България на фона пак на опита на развита Европа. За това българинът не може да тълкува обективно този период от най-новата си история и го оставя празно поле в учебника си по история. Процесите в България са свързани в пъпната си връв с процесите в другата Европа и се развиват под тяхно влияние. Но западноевропейците по рано ги преминават и за това се казва, че имат развит опит. Но българинът продължава да не познава този техен развит опит и за това тълкува процесите в България единствено от окото на своята балканска действителност, която за огромно съжаление продължава да бъде поне с 200 години назад от западна Европа( разделението на властите в страните от западна Европа се прилага още 1793 г. а на Балканите все още продължава да не е познато) ,нито да види причините, нито лицето на истинските си душмани. А без да види причините един народ не може да търси пътища към бъдещето си. Накрая на интервюто многоуважавания от мен проф. Семков прави опит и намеква за някои от причините, но недостатъчно. Защото българинът продължава да не знае какво е разделение на властите, то за него остава някакво аморфно витаещо понятие, нито, че то е основа на съвременната демократична правова държава , нито да види съвременните аспекти на разделението на властите- а те са два- американски и европейски. Поздрави от Дора Апостолова, Хелзинки, сайт „Идея за България” ideyazabulgaria.org

  2. България – страна без годен елит

    Deutsche Welle

    Поредната министерска смяна демонстрира остротата на кризата в здравеопазването. Самата криза обаче е симптом за по-дълбоко и всеобхватно заболяване, от което страда цялото българско общество – твърди Ясен Бояджиев:

    Часове преди да смени поредния здравен министър, изваден от нерви от въпросите на интервюиращия го телевизионен журналист, премиерът попита: „Кой ще ми плати това здраве?”. И се оплака, че е „вече един истински преуморен човек” заради напрежението и работата си за държавата.

    Въпросът му е съвсем на място. Не само заради личното му здраве, което, ако се съди по интервюто, наистина буди тревога и съчувствие, а понеже въпросът за здравето и плащането в момента си задават всички българи.

    Само че досега не се е чувало за финансови проблеми и чакащи пациенти в правителствена болница. И, от друга страна, именно премиерът би трябвало да знае отговора на въпроса, който задава.

    Липса на реформа, както и на „виждания“ за нея

    През април, когато разказа за паметната си среща на едно кръстовище с втория си министър на здравеопазването, премиерът обясни как от разговора им разбрал, че имат „напълно сходни виждания за здравната реформа”. От всичко, случило се и преди, и след този разговор обаче е напълно ясно, че няма никаква здравна реформа, понеже няма и никакви виждания за нея.

    Доказа го и изминалата седмица, преминала в яростно предъвкване на неща, за които се говори от години, но никога нищо не се прави. Като митичната здравна карта на страната и електронната карта на осигуряващите се, чието здраве става все по-неосигурено.

    Като размера на здравната вноска, който сега пък щял да се намалява. Като остойностяването, което трябваше да е готово миналата зима, но още не е започнало. И, разбира се, прословутото въвеждане на доплащане, което всъщност отдавна е въведено.

    Здравеопазването не е изключение

    Представете си тежко болен пациент, който с години чака за преглед, изследвания и лечение. На който през ден му слагат противоречиви диагнози, често пъти грешни, назначават му лекарства, но не му ги дават, сменят му лекуващия лекар, преди да е започнал да го лекува. И за всеки случай му спират яденето и пиенето.

    В това положение, добре познато на хиляди реални пациенти, е поставена цялата здравна система. Но не само тя. В същото положение са почти всички други публични системи – пенсионната, образователната, културната, правосъдната.

    По същия болезнен начин решаването си очакват ключови въпроси като енергийната зависимост и интеграцията на ромите.

    Нищоправене, протакане и въртене в кръг

    Навсякъде, където се изискват коренна промяна, широка компетентност, дългосрочна визия, целенасочено усилие и последователно действие, наблюдаваме същото нищоправене, протакане и въртене в кръг.

    Затова кризата в здравеопазването е симптом за системната неспособност на българското общество да плати цената и да излъчи обща идея, градивна енергия и годен елит за решаване на най-сложните си проблеми.

    Само желанието, което сега е модерно да се нарича политическа воля, не е достатъчно, дори когато е силно и искрено. А когато това желание системно се разминава с нивото на компетентност, се стига до напрежение и преумора, от които явно все по-драматично страда и българският министър-председател.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *