Завършилите Нов български университет най-добре се реализират на пазара на труда. Това е отчела на новата рейтингова система на висшите училища в България. Сред завършилите СУ „Св. Климент Охридски“ безработицата е малко под 2% . Един от големите проценти на безработица поддържа Русенския университет, където тя достига осем процента.
Средната заплата е най-висока при завършилите УНСС – 1184 лева, завършилите СУ са със средна заплата 1164 лева, а Югозападния университет 864 лева. Рейтинговата система поддържа данни за 50 университета в страната. Само Пернишкият университет не е включен в нея, защото е създаден наскоро.
„За първи път получаваме цялостна представа за висшите учебни заведения в България“, коментира министърът на образованието Сергей Игнатов. За първи път получаваме информация за реализацията на завършилите студенти, средната безработица по професионални направления, както и средна заплата. Системата може да се използва и за анализи за състоянието на висшето образование. Рейтинговата система ще анализира университетите по шест групи критерии – учебен процес, осигуряване на учебния процес, научно изследователски процес, социално битови условия, престиж и реализация.
Очакваните ефекти от нея са да подпомогне бъдещите студенти в избора на висше училище, преодолява се съществуващия дефицит от информация за университетите. Повишава конкурентноспособността на българското висше образование. това е инструмент, който следва да насърчи конкуренцията, обясни заместник-министърът на Министерство на труда и социалната политика Красимир Попов. Системата дава възможност за обективна база за сравнимост между висшите училища. Тя ще има и английска версия на уеб портала, което ще даде възможност на университетите да присъстват в европейското и световното пространство.
Директорът на социологическата агенция MBMD Мирослава Радева представи обществените нагласи относно системата. Според проучването подобна система е изключително необходима, мнението е на студенти и преподаватели, завършили ВУЗ-ове и работодатели. Според тях класацията на българските училища трябва да се прави от Министерството на образованието или от независим институт. Участващите в проучването са на мнение, че е необходима повече информация за обучението, а най-голям дефицит на информация е свързан с реализацията след завършването – списъкът със специалности, цените на обучението и промените в условията.
cross.bg
В проучването са участвали 31 944 души, сред които 13 000 студенти, 7400 магистри и над 3000 преподаватели и над 3000 завършили студенти. Проекта за разработване на системата е финансиран по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси и съфинансиранe по Европейския социален фонд“.
cross.bg