„От днеска нататък българският род
история има и става народ!“
Четете да знайте, що в стари години
по тез земи славни вършили деди ни,
как със много кралства имали са бран
и била велика българската държава“
Иван Вазов, „Паисий“
Първи ноември е общобългарски празник на историческата памет и на националното ни самочувствие, отстоявано година след година през вековете на робство, насилия и народни страдания – дело на стотици и хиляди знайни и незнайни българи – книжовници, наставници и просветители, вдъхнали в мрака на чуждото потисничество вяра в собствените сили на народа по пътя към историческото възстановяване на българската държавност. Денят на народните будители възниква в трудното време на душевна разруха след Първата световна война. За българското общество е рухнал възрожденският идеал. За мнозина е ясна реалната заплаха от разпадане на националната ни ценностна система. В такъв момент българите избират опита на своето общество. Те се вглеждат към най-светлите имена на българското духовно минало. Търсят съприкосновение с онези, които в трудно и безперспективно време с мощта на своята мисъл са връщали равновесието и духовната стабилност на българите.
В освободена от османско владичество България както интелигенцията, така и масовият човек съзнават подвига на възрожденските писатели и революционери, които създали атмосферата и довели българския дух до решимостта да поведе борба за държавен суверенитет. Много градове и села искат да отдадат заслужената признателност към народните будители не само като кръщават улици, читалища и училища на тяхно име. По тази причина Стоян Омарчевски, министър на народното просвещение на България, през 1922 г. внася предложение в Министерския съвет за определянето на 1 ноември за Ден на българските народни будители. ( След установяването на Григорианския календар като държавен през 1916 година, Българската православна църква, поради зависимостта си от Константинополската патриаршия, не извършва поправка на църковния календар и продължава да извършва служението по Юлианския календар, според който денят 1 ноември по държавния календар по църковния, Юлиански календар е бил 19 октомври- Ден на Св.преподобни Йоан Рилски Чудотворец)За първи път е честван в Пловдив през 1909 г., а от 1922 до 1945 г. е общонационален празник. Посветен е на делото на книжовниците, просветителите, борците за национално освобождение съхранили духовните ценности и морал на българската нация през вековете Сред тях са имената на : Йоасаф Бдински, Григорий Цамблак, Константин Костенечки, Владислав Граматик, поп Пейо, Матей Граматик, св. Иван Рилски, Неофит Бозвели, братята Димитър и Константин Миладинови, Георги Стойков Раковски, Васил Левски, Христо Ботев, Иван Вазов, Стефан Караджа, Хаджи Димитър, Любен Каравелов, Добри Чинтулов и още стотици радетели за народна свяст и българско самосъзнание.
От 1945 година празникът е отменен и след дълго прекъсване, със Закона за допълнение на Кодекса на труда, приет от 36 Народно събрание, на 28 октомври 1992 г., се възобновява традицията на празника. Първи ноември официално е обявен за Ден на народните будители и неприсъствен ден за всички учебни заведения в страната. Идеята за възстановяването му е на Петър Константинов.
Този празник се чества с признателност към будителите на възрожденската епоха, но и към съвременните будители: учители, артисти, писатели, художници и още различни творци. Всяка една епоха е имала и ще има своите будители, водещи народа към просветление и самоосъзнаване. Днешните времена не са по-малко трудни за хората искащи да запазят българщината, езика и обичаите, сред ширещите се чужди култури и порядки.
Източник: Информационна агенция КРОСС
Ден на будителите в годината на будалите
Иво Инджев
http://ivo.bg/
Ще е пресилено да кажа, че сме в будна кома. Но че будната съвест на нацията е приспана – това е факт. За нея просто не говорим: дори и не шепнем, сякаш са боим да не се сепне.
Защото ако стане от сън ще й се прииска да не се е събуждала.
Не че положението е чак катастрофално – винаги може и да е по-зле. Но е някак кретенско да кретаме, вместо да се позатичаме да догонваме.
Ние забързваме крачка само по нанадолнището: поради земното притегляне, по принуда, по инерция и по глупост. Влече ни.
А и кой ти тича насън? Само лунатиците. И те обикновено свършват зле ако хукнат към перваза. Не им желаем злото, нали! Знайно е също, че не е добре за тях да ги будиш. Какво да прави човек?
Да ги остави да паднат – лошо, но и да ги буди би било опасно (за самите тях). Пък и кой знае, може и агресивни да станат като им се отворят очите.
У нас този сложен казус се решава простичко. Правим се на будали и с широко затворени сетива претендираме, че не забелязваме опасностите. Така ги прекрачваме, пренебрегваме, преживяваме, преодоляваме, прецакваме – предоволни сме и на това.
Така че днес, 1 ноември, е ден на миналите някъде в нелегалност народни будители, които отдавна са полегнали в спомените ни за тях.
Вадим ги от чекмеджето на историята на днешния празник и после гузно ги напъхваме обратно. Да не ни се моткат в краката с техните възвишени дела и да ни пречат да кретаме по нашия преход.
А останалите дни от годината са на (все)народните будали.
Будители има
дето има Народ!