Кандидатът на управляващата партия в Бразилия от български корен Дилма Русеф спечели балотажа на президентските избори в страната с 55,39 % от действителните гласове, съобщи преседателят на Централната избирателна комисия Рикардо Левандовски.
За нейния съперник Жозе Сера са дали подкрепата си 44,61 % от гласоподавателите. Проучвания за изхода от вота, проведени в навечерието му, сочеха триумф за Дилма Русеф с най-малко 12 % пред съперника й. Победа за фаворитката на досегашния президент Лула да Силва с 56 % сочеха и първите екзитполове след произведения втори тур на изборите по-рано днес. Най-голямата база за подкрепата на Русеф, довела до успеха й във вота, са бедните и средно платени слоеве, много от които спечелиха от социалните програми на Лула да Силва. „Гласувам за скромността и заради Лула“, заявява Инасио Батиста, продавач на храна на улицата в Сао Пауло. „Когато живеех в североизтока (най-бедния регион в Бразилия) хората там нямаха дори велосипеди. Сега те всички имат коли или мотоциклети“, казва той. Мария да Грасас, 48-годишна домакиня в Сао Пауло посочва, че е гласувала за Русеф, тъй като Сера е бил твърде „арогантен“ по време на последния предизборен телевизионен дебат в петък. Победителят от изборите поема управлението на най-голямата държава в Латинска Америка и осмата по големина икономика в света. Лула да Силва ще предаде президентските правомощия на 1 януари 2011 след приключването на осемте максимално допустими според конституцията на страната години на управление. Дилма е първата жена – президент на Бразилия.
БГНЕС припомня, че тя е родена през 1947 г. в град Белу Оризонте. Нейният баща Петър Русеф е емигрирал от Габрово в края на 20-те години на миналия век. В Сао Паулу той започва успешен строителен бизнес. По време на едно от бизнес посещенията си се среща със своята бъдеща съпруга – красивата учителка Дилма Джейн Силва. Тя му ражда четири деца. Строителството на недвижими имоти носи на семейството прилични доходи. Дилма прекарва детството си в красиво имение. През 1962 г. бащата умира, оставяйки на децата си добро наследство. То би осигурило на Дилма спокойно бъдеще, но тя избира друг път. Дилма Русеф става партизанка, хвърлена е в затвора и изтезавана при военната диктатура, след което се отказва от въоръжената съпротива.
62-годишната бразилка с български корен е наричана „желязната дама“. Тя обещава пълна приемственост на политиката на изключително популярния си предшественик Луис Инасио Лула да Силва. Русеф отхвърля възможността за големи реформи в трудовата област, като в редица свои изявления обявява, че няма да засяга правата на бразилските работници, които съставляват избирателите на нейната партия, както и за данъчна реформа. „Голяма данъчна реформа се прави тогава, когато има икономическа криза, а не когато международните резерви на страната са на рекордни нива, инфлацията е в рамките на планираното, а публичният дълг намалява“, е професионалното мнение на икономиста Русеф. „Ще контролираме разходите в добри и лоши времена. И ще превърнем бразилската държава в държава на повече професионалисти, основана на меритокрацията“, допълва тя. Аналитиците очакват Русеф да централизира икономиката, като засили ролята на корпоративните групи и профсъюзите.
БГНЕС / Бразилия
Добре , че го изобретиха Тито и Сталин тоя „македонизъм“, че да се посмеем от сърце. Ако не вярвате прочетете постинга от днешния брой на Скопския в. Дневник: „Дилма Вана Русеф, првата жена-претседател во историјата на Бразил, има македонско потекло. . . . . Татко и’ на Дилма, Петар Стефанов Русев, е роден во Габрово, во Пиринска Македонија, во Бугарија. Како активист на илегалната комунистичка партија, Петар во 1929 година избегал во Франција, а неколку години подоцна и во Бразил, каде што си го сменил името во Педро Русеф. Се оженил за учителката Дилма Жана да Силва, со која ги добил децата Игор, Дилма Вана и Жана Лусија. Малку се знае за родителите на Петар – таткото Стефан и мајката Цана, кои живееле во Габрово. “ Ех, Луно, Луно, земьо македонска !