Премиерът Бойко Борисов заяви, че е готов да се раздели с министър Божидар Димитров, за да приключи веднъж завинаги темата за участието на хора от бившата държавна сигурност във властта.
Премиерът каза това пред журналисти в Брюксел, където обяви още, че изказването на президента, че посланиците от Държавна сигурност са ни вкарали в Европейския съюз и НАТО, създава напрежение и може да доведе до проблеми с партньорите ни в двете организации.
По-рано днес външният министър Николай Младенов заяви, че страната не може да бъде представяна в чужбина от агенти на Държавна сигурност.
Наложеният мониторингов механизъм на България, имиджът ни на държава с корупция и всички други проблеми на присъединяването ни към ЕС са част от „приноса“ на тези „доказани професионалисти“, смята шефът на българската дипломация.
Външният министър смята да отиде на сериозен разговор с президента и да му покаже това, което носи при всички политически сили. „Дотолкова ли чалгализирахме българския политически диалог“, коментира той обръщението на държавния глава по случая.
Ако някой смята, че това е повод за гордост, да си го закачи на ревера и да си го носи напред, препоръча на посланиците с досиета министърът.
–––––––––––
Световните медии за скандала в България
Българският президент Георги Първанов отхвърли искането на премиера Бойко Борисов да уволни 42 дипломати, включително посланиците на страната в Германия, САЩ и Великобритания, тъй като работели за тайните служби на страната по времето на комунизма, пише „Файненшъл таймс“.
Изданието цитира анализатори, според които за повечето от посочените от комисията дипломати се е знаело, че са замесени с Държавна сигурност. „Има силен елемент на лицемерие тези хора да бъдат нападани след 20-годишна пауза. В повечето случаи връзките им с тайните служби бяха добре известни“, цитира вестникът Огнян Шентов, председател на Центъра за изследване на демокрацията.
За разлика от други бивши комунистически страни България не прие закон за лустрация, с който да забрани на хора, замесени с тайните служили, да заемат високи постове. Много бивши служители направиха бърз преход към бизнеса след падането на комунизма и използваха средства, прехвърлени в чужбина след падането на режима, припомня „Файненшъл таймс“.
Би Би Си цитира Комисията по досиетата, според която посланиците в Германия, Италия, Испания, Холандия, Швеция, Гърция и Португалия са били агенти на Държавна сигурност. Посланиците в Токио и Москва също са сред споменатите имена.
Британската медиа припомня, че самият президент Георги Първанов е бил обвинен през 2007 г., че е сътрудничил на Държавна сигурност, но отрича да е бил агент.
Агенция Блумбърг акцентира върху думите на министъра на външните работи Николай Младенов, че разкритията нямат юридически последствия за бившите сътрудници и шпиони и тяхното отстраняване от настоящите им позиции е сложен юридически въпрос, но в рамките на една година може да има решение.
Източник: http://kafene.net/
Д. Иванов: Калинки-малинки ли да станат посланици?
Нима премиерът Борисов не е офицер и комунист бивш, нима Цветанов не е бил, попита Иванов, според когото България влязла в НАТО и ЕС, благодарение на работата на тези хора, които били вече антикомунисти. 2-3-ма останали с някаква лява идеология, но те имали достъп в НАТО, контакти и приятелства. Кой ще отиде на тяхно място? Калинки, малинки, случайно попаднали във властта, подставени хора, попита Иванов.
Бойко е офицер, син на офицер. Цветанов е офицер, син на офицер. Николай Младенов е израсъл в такава среда, продължи Иванов и каза, че ако някой не защитава интересите на България, на Европа и на НАТО, той трябва да си отиде. Да питаме за всичко Джеймс Уорлик и той ще ни напътства човекът, завърши той.