На втория ден на Коледа, 26 декември, е християнският празник Събор на Пресвета Богородица. Православната църква събира на този ден вярващите и възхвалява с благодарствени слова Божията майка „Дойдете да възпееем майката на Спасителя, която и след раждането се оказа девица!“ Точно това събитие на вярващите на втория ден след раждането на Исус се нарича Събаор на пресвета Богородица. На този ден се отбелязва и паметта на светия праведник Йосиф Обручник, годеникът на Богородица, за живота на когото са запазени оскъдни сведения. Чества се паметта и на светия цар Давид като славен родоначалник на Христос.
Традиция
В народната обредна практика през този ден се продължава празничната атмосфера: хората през този ден си гостуват взаимно, слагат богати трапези със свинско и други мазни ястия, с плодове, вино и ракия. Никой не била да работи на този ден.
Предсказания
Ако на Коледа не вали снаяг и времето е меко (топло) зимата ще бъде тежка, студена и снежна.
Поверения
Вечерта се поставя в 12 люспи лук – колкото са месеците на годината, по 1 чаена лъжичка сол и на сутринта се гадае: в която люспа солта е стопена, месецът за коийто е наречена, щее дъждовен, на която не е – ще бъде сух.
Денят е обявен за официален празник като Ден на Бащата от 36-ото Народно събрание на 10 декември 1991 г. и в съответствие с чл. 154 от Кодекса на труда.
По решение на Второто национално общо събрание на съюза „Ние жените за достойнство и равенство“ (28 март 1997) църковният празник на Свети Йосиф Обручник, земния баща на Исус, се отбелязва като празник на бащата. За първи път е честван през 1997 г.
Към Коледните празници се числи и Стефанов ден – на 27 декември. Празникът е посветен на първомъченика на християнската църква архидякон Стефан.
Със Стефановден завършват Коледните празници.
Именници са: Йосиф (от евр.“уозеф“ – бог на множи) Йоско, Йоска, Дарко, Дарина, Давид (от евр. възлюбен), Дако, Дачо. Честито на всики, които празнуват днес! Именниците днес не излизат от къщи – не се знае кога ще дойдат гости и колко ще бъдат.