Граждани, поискали достъп до обществена информация от кмета на Община Варна са разследвани от Областна дирекция на МВР – Варна. Във връзка с провеждана гражданска кампания за прозрачност на обсъжданията на Общия устройствен план на Община Варна, над 20 граждани подават заявления за достъп до информация на бланка с еднакво съдържание. С тях искат от кмета на града да предостави:
1. Писмените протоколи от всички проведени обществени обсъждания на предварителния проект на Общ устройствен план на Община Варна – на хартиен носител.
2. Звуковите записи от обсъжданията, визирани в т. 1 – на технически носител.
На първи декември тази година част от заявителите – Юлиян Чолаков, председател на Сдружение за оптимизиране на правосъдието и администрацията (СОПА), арх. Калина Павлова (член на УС на Съюза на архитектите в България, дружество Варна), както и гражданинът Николай Цветков са призовани в Областна дирекция на МВР – Варна, отдел Досъдебно производство, група „Икономическа престъпност“. Те са призовани в качеството им на свидетели по досъдебно производство № 218/2010, образувано срещу неизвестен извършител.
На призованите свидетели е отказана информацията на какво основание е образувано досъдебното производство, съобщено им е, че то е образувано по жалба на дирекция „Правно нормативно обслужване“ на Община Варна. Гражданите били разпитвани кой е направил типовата бланка за заявленията, имали ли са сътрудници в тази си дейност, къде е изработена и разпечатана бланката, как е разпространена. Накарани са и да попълват бланка за графологична експертиза.
Програма Достъп до Информация пита:
На какво основание е образувано досъдебното производство и какво е извършеното престъпление?
Не знаят ли разследващите органи, че при подаване на заявление за достъп до обществена информация не се изисква подпис?
Как е възможна силова намеса при упражняване на конституционно гарантирано човешко право?
Екипът на Програма Достъп до Информация е сериозно притеснен от предприемането на подобни действия и полицейски мерки срещу основно човешко право като Правото на търсене, получаване и разпространяване на информация, гарантирано от
Конституцията на РБ,
Европейската конвенция за правата на човека и
Европейската конвенция за достъп до официални документи.
Според българското и международното законодателство във властта единствено на съда е да решава спорове за достъп до информация.
София, 03.12.2010
© Програма Достъп до Информация
http://www.aip-bg.org
Мисля, че е време сопата да играе.
Първо – в съда, а после – в други градове.
Хубав сигнал, Еврочикаго! Поредното подтвърждение за нарастващата полицейщина в България. Болните мозъци няма да успеят!