Теодора Захариева, защитничка на правата на онкоболните у нас, и Комисията за обявяване на принадлежност към Държавна сигурност бяха отличени с награди за гражданска доблест „Паница“ 2010.
Захариева, която е председателката на Българския пациентски форум (FBPF.org) и учредител на Центъра за защита на правата в здравеопазването (CZPZ.org), получи отличието от председателя на Народното събрание Цецка Цачева.
Миналата година тя бе отличена и с голямата награда „Човек на годината“, присъждана от Българския хелзинкски комитет, за приноса си в борбата за човешки правата и спечелването на общественозначими дела срещу властта “ за десетки хиляди левове в полза на хиляди хора“.
През 2007 г. след тригодишен процес здравното министерство бе осъдено да плати 100 хил. лева обезщетение на Захариева, понеже не й е осигурило полагащите й се животоспасяващи медикаменти. През 2005 г. тя е диагностицирана с рак на гърдата.
До края на съдебния спор оцеляха само двама от седемте раковоболни, завели делото.
Миналата година от центъра й заведоха колективен иск срещу здравното министерство, тъй като пациенти с рак на млечната жлеза не са получили лечение с препарата „Херсептин“.
С почетна награда „Паница“ беше отличена и Комисията за обявяване на принадлежност към Държавна сигурност.
Тя бе връчена от вицепремиера Симеон Дянков на Евтим Костадинов, председател на комисията.
Наградите се присъждат от консултативен съвет, включващ бившия президент Желю Желев (1990-1997 г.), писателя Георги Господинов, бившата еврокомисарка Меглена Кунева.
Лауреатите получават специална грамота, плакет и 10 хил. лв., а носителите на почетната награда – 2000 лв.
Поради здравословни проблеми основателят на фонда Димитър Паница не присъства на церемонията в Нов български университет.
Наградата за гражданска доблест „Паница“ се връчва от 2006 г. и е продължение на отличие за журналисти, давано от 1994 до 2004 г.
Кинорежисьорът Малина Петрова е първият й носител. Тя е член на Комитета за екологична защита на град Русе, а по-късно управител на фондация „Утре“, която работи с деца в неравностойно положение.
Последният носител е проф. Ивайло Търнев, чиито заслуги са в разработването и осъществяването на програми за изследване на генетични заболявания сред малцинствените общности, за профилактика и лечение на туберкулоза, на онкологични и други социално значими заболявания.
Източник: БГНЕС