Автори: Елена Табакова и Илина Сиракова
/Сдружение Български музей-Чикаго/
Чикаго е дом на жизнена българо-американска общност. Българо-американската асоциация (БАА), Bulgarian American Heritage Center (ВАНС), Българските училища, Български музей Чикаго, Българските църкви и прилежащите към тях училища, Съюзите на българските художници и писатели зад граница, литературните клубове, българските центрове и др. – силно открояват българското присъствие в чикагския живот. Разнородната и многогодишна дейност и заслуги на тези институции носят определено място и принос за представянето ни пред света.
Затова и ние, Българският музей в Чикаго, решихме да започнем да отбелязваме всички значими събития, които правят и историята на българите в Чикаго. Да можем един ден да кажем с гордост – и ние сме дали нещо на света.
Ето и събитията, които направиха крачка към тази сентенция:
Българо-американската асоциация организира ежегодно, през месеците май и октомври, Фестивал на Българските дни в Чикаго с професионално присъствие на български и американски институции, частни компании, Генералното консулство на република България в Чикаго, с открити дискуции по най–интересните проблеми за българите в Чикаго.
ВАНС (Вulgarian American Heritage Center) – организира масово честване на всички големи български празници, като особено се открои тази година честването на 24 май – Денят на българската писменост и култура, което заслужено привлече вниманието на кмета Дейли към българската общност. За първи път американски оркестър и диригент са съорганизатори на българско събитие. Българският музей Чикаго също допринесе да се почувства по силно българския дух с оригиналните национални костюми, които предостави на участниците в празника. Музеят работи повечето зад кулисите – да попълни колекциите от костюми и обредни хлябове.
Едно от събитията, което ще остане в летописната книга на българите в Чикаго и което надяваме се има бъдеще, е създаването на фондация ”Приятели на България”, с председател бившият генерален консул на България в Чикаго – господин Иван Сотиров.
Създаде се и “Съюз на българските писатели в САЩ и по света”, с идеята и презумцията, че почти всички български големи класически литературни произведения са написани в емигрантство – от Ботев и Вазов, Каравелов и Славейков, Раковски и Чинтулов, д-р Петър Берон и братя Миладинови. Целта е да се насърчат всички пишещи българи по света със създаването на творчески лаборатории, подпомагане при преводи на книги, за да се популяризира българската литература по света.
Друго важно събитие – българското училище “Джон Атанасов” представи своя авторски филм “Гурбетчийство или емигрантство – съдба на българина” на третия филмов преглед за археология, история и наследство в София и беше удостоен с 3-та награда – отличие, с което трябва да се гордеем.
Откри се и ново българско училище – “Малко българско училище”.
Ако трябва да обобщим накратко и приносът на всички други български организации и медии ще изглежда така:
На първо място да споменем българските вестници и сайтове, които извършват огромна просветна дейност сред българите в Чикаго и в САЩ.
Не остават назад и всички български центрове, които предлагат и разпространяват българска литература, вестници, филми и извършват различни услуги за българите.
Дейността на всички български училища е също изключително важна за подрастващите – да се съхрани българският език и култупа зад граница. Радостен е фактът че броят на училищата расте.
Ролята на българските църкви и училищата към тях – абсолютно безспорна за съхраняването на българската вяра и език – ежегодните пикници на големите християнски празнници сплотяват и събират българите от цяло Чикаго.
За втора поредна година ВАНС и БАА организираха пикник за Деня на детето, който е особено интересен за общността, защото в него има рисунки, игри, томболи, базар, музика и много други забавления за малки и големи.
Дружеството на българските художници зад граница има вече 15 изложби за три години.
Литературният клуб в книжарница “лейди Бъг” чества първия си рожден ден.
Ще споменем и обичания от всички ансабъл “Хоро” – няма честване на български празник без него. Както и приноса на всички български музикални формации за фолклорна музика – те носят българския дух на всяко празненство.
В това кратко изложение не можем да предствим абсолютно всички активисти на българския фронт, но се постарахме да отбележим поне по-значимите събития за периода от май до октомври на изминалата 2010 г. – очаквайте продължение.