Тази седмица Министерския съвет ще вземе решение за отзоваване на останалите двама дипломати с досиета и ще ги предложи на президента за отзоваване. Това обяви говорителят на Външно Весела Чернева, която припомни, че за 33-ма от списъка на Комисията за досиетата това (решение за отзоваване, б.р.) се е случило.
Надяваме се президентът да подпише указите за отзоваване, каза още Чернева.
Тя е категорична, че сега се налага да се действа на блок. „Разглеждане случай по случай можеше да се прави преди години. Президентът е можел да поиска да прочете папките в 2006 година“, коментира Чернева.
Сега става въпрос за 50 % от активно работещите на високи позиции в дипломацията и ситуацията създава недоверие към тях, подчерта още тя.
Припомняме, преди дни държавният глава заяви по повод отзоваването на дипломатите с досиета, че е прочел повече от половината папки. Само в една от тях съм намерил неща, които са укорими от морална гледа точка.
Има един човек за когото не мога да се застъпя, допълни той но не пожела да посочи кой е този дипломат.
В по голямата част от досиета, по думите му, няма почти никаква информация.
Президентът е изискал факти от министерски съвет във връзка с мотива на външно министерство, че дипломатите с досиета са загубили доверие на приемащата страна и с агентурното си минало са уронили престижа на страната ни.
На брифинга във Външно стана ясно още, че утре – 26 януари, ще бъде обявен първият конкурс за генерални консули в 12 страни, който ще е отворен за хора с необходимите качества извън министерство на външните работи, съобщи говорителят на министерството Весела Чернева.
Ползвани са процедурите за подбор на европейската дипломатическа служба. Кандидатите ще бъдат оценявани от комисия, съставена от дипломати и независими външни експерти. Едно от изискванията е писмено съгласие на кандидата за проверка по закона за досиетата. /Фрогнюз/
Общо четиридесет и седем предложения за уволнения на посланици и генерални консули са приети от правителството, научи “Труд”. Само за 42-ма от тях мотивът е принадлежност към ДС и военното разузнаване до 1989 година.
За осем генерални консули уволнението влиза в сила веднага, защото техният мандат се прекратява от кабинета без санкция на президента. Това са генералните консули в Ниш Георги Юруков, в Шанхай Иван Димитров, в Одрин Вълчо Марков, в Чикаго Валентин Дончев, в Санкт Петербург Георги Михов, в Истанбул Евгени Генев, в Битоля Илиян Караманов и в Мюнхен Атанас Кръстин. Последният се освобождава поради изтичане на срока на назначението му зад граница, а останалите са в списъка на сътрудниците на службите. Георги Михов дори сам подаде оставка след огласяването му.
Илиян Караманов е изпратен като временно управляващ в Битоля от правителството на ГЕРБ. А Евгени Генев е брат на Таня Джаджева, ръководила пресслужбата на експремиера Сергей Станишев.
39 от приетите от МС предложения за отзоваване са за посланици, за които се изисква и съгласие от президента. Четирима от тях са предложени не поради съпричастност към комунистическите тайни служби, а поради изтичане на мандата – Ради Найденов от Виена, Сергей Мичев от Мексико (мисията там е в списъка за закриване), Петър Драгнев от Йордания и Здравко Попов от Чехия. Останалите 35 са т. нар. посланици ченгета. Мотивът, който Бойко Борисов изтъква писмено пред президента, е сериозно подкопаване на международния авторитет на България.
Повечето документи са подписани и оформени на 27 декември от правителствената канцелария. Един по-малък транш дипломати за уволнение – само шест имена, получи изходящ номер вчера, след като бил парафиран от Бойко Борисов преди заминаването му за Бразилия. За всяко име има отделно решение на кабинета. Това се прави не за да се даде въможност на президента да приложи искания от него индивидуален подход – едни оставки да одобри, а други – не. Просто практиката досега била такава при всякакви групови дипломатически рокади.
Кабинетът иска оставките на посланиците агенти Александър Савов (ЮНЕСКО), Андрей Трънски (Босна и Херцеговина), Андрей Караславов (Гърция), Атанас Младенов (Италия), Атанас Павлов (Швейцария), Боби Бобев (Косово), Бранимир Радев (Грузия), Валентин Радомирски (Румъния), Венцислав Иванов (Венецуела), Ганчо Ганев (ООН в Женева), Георги Димитров (Сърбия), Георги Пейчинов (Китай), Димитър Димитров (Алжир), Димитър Икономов (Унгария), Захари Радуков (Беларус), Златин Тръпков (Холандия), Иван Гайтанджиев (Египет), Иван Цветков (Швеция), Иван Данчев (Литва), Иван Петров (Португалия), Иван Христов (Испания), Иво Петров (Германия), Илко Шивачев (Кувейт), Красимир Тулечки (Турция), Любомир Тодоров (Япония), Любомир Кючуков (Великобритания), Никола Калудов (Ватиканът), Николай Иванов (Катар), Никола Карадимов (Норвегия), Петьо Петев ( Естония), Пламен Грозданов (Русия), Райчо Райков (ООН в Ню Йорк), Стефан Апостолов ( Аржентина),Теодор Русинов (Албания) и Тодор Стайков (Армения).
“Установената принадлежност на ръководителя на задграничното представителство към Държавна сигурност и РУ на ГЩ на БНА сериозно подкопава международния авторитет на Република България като член на НАТО и Европейския съюз и легитимността на българската дипломатическа служба като цяло, поради което е наложително освобождаването от посочената по-горе длъжност”, пише Бойко Борисов като мотив до Първанов.