„Майстора – творби извън постоянната експозиция“ се нарича изложбата, която се открива утре в 11 часа в Художествената галерия в Кюстендил. Поводът е 129 години от рождението на Владимир Димитров- Майстора, които се навършват на първи февруари. След това ще бъдат поднесени цветя на паметника на художника пред културната институция.
Владимир Димитров Поппетров е роден на 1.2.1882 година в село Фролош в семейството на бежанци от македонско. През 1889 г. семейството му се преселва в Кюстендил, където Владимир завършва прогимназия. След 1895 сменя няколко професии, известно време чиракува като бояджия и работи като писар в Окръжния съд, където талантът му е забелязан. С доброволно събрани от съгражданите си средства младежът заминава в София и учи в Художественото индустриално училище (днес Национална художествена академия) при Петко Клисуров, Жеко Спиридонов, Антон Митов и Иван Мъкрвичка. В своя начален период рисува главно портрета и пейзажи.
По време на Балканската и Първата световна война Майстора е военен художник в състава на Рилската дивизия в редица картини отразява българското участие в тези войни и живота на фронта. След войните Владимир Димитров се утвърждава като художник, отхвърлящ академизма в изобразителното изкуство. Повлиян е силно от толстоизма. През 1922 излага картини от цикъла си „Жътва“. През 1923 г. работи и в Италия, а от 1924 до 1951 г. живее постоянно в кюстендилското с. Шишковци , като открива или участва в изложби, както в София и други градове, така и в кюстендилските села.
През този период тематиката на творбите му е свързана предимно с хората и природата в Кюстендилския край. През 1944 г. Владимир Димитров Майстора е удостоен със званието ‘почетен гражданин на Кюстендил. Умира на 24 септември 1960 година. .
Началото в развитието на изобразителното изкуство в Кюстендил е поставено през 1903 г., когато Владимир Димитров – Майстора прави първата си самостоятелна изложба. През 1972 г. по повод 90-годишнината на Владимир Димитров – Майстора се открива най-голямата в страната, специално построена за целта сграда, с естествено горно осветление. Сега Художествената галерия притежава изключително балансиран фонд както по количество, така и в качествено отношение. Тя разполага с 3180 творби от 585 автора, от които 1357 са на патрона на галерията, големия български художник – Владимир Димитров – Майстора
В 12 часа в село Шишковци ще бъдат поднесени цветя на гроба на Майстора и посещение къщата на художника.
Новия паметник до село Шишковци беше монтиран на мястото на откраднатия през есента на миналата година паметник на Майстора в селото. Тогава вандали задигнаха фигурата на големия български художник и я нарязаха за скрап. Полицията откри разфасована фигурата в един от пунктовете за изкупуване на метал в региона. Новата отливка на паметника, дело на художничката и скулпторка Мара Георгиева. Оригиналът се намира в градината на Националната художествена галерия в София.
Проявата се организира от община Кюстендил и Художествената галерия „Владимир Димитров-Майстора“.