Днес в цялата страна ще бъде отбелязан Денят на родилната помощ, на който общество ни отдава дължимото на всеотдайния и високоотговорен труд на акушер-гинеколозите и акушерките и почита приноса на хората, допринесли за развитието на родилната помощ в България. Бабинден е български празник, отбелязван в чест на бабата акушерка в селото. Лекарите-акушери го отбелязват 21 януари, независимо, че по църковния календар се води на 8 януари.
Чества се официално от 1951 г. на Бабинден, но тогава дата е 8 януари. С въвеждането на Григорианския календар през 1916 г., датата се измества с 13 дни напред (но Българската православна църква приема тази промяна едва през 1968 г.) и така се стига до отбелязването на Бабинден на две различни дати, добили гражданственост според двата календара – на 8 януари (след Ивановден по църковния календар) и на 21 януари, който от 1951 г. се празнува по гражданския календар и като Ден на родилната помощ.
На днешния ден обществеността засвидетелства дължимото уважение към тези, в чиито ръце се ражда животът. Според традицията на този ден всяка жена, която се е ползвала от услугите на баба-акушерка, трябва да й благодари. Обредните дарове са символична отплата за помощта – сапун и кърпа за ръце, баница и печена кокошка. Днес те се дават на лекари и акушерки, а в миналото във всяко село е имало по една-две баби, които са „бабували”. Преди да влязат в дома на бабата жените й поливат вода да си измие ръцете – знак на почит и надежда за следващо раждане. След това бабата избърсва мокрите си ръце в полите на невестите – да са плодовити и лесно да раждат. На този ден бабата обикаля всички къщи, в които е помагала да се родят деца през годината. Тя дарява на децата чорапки, бебешка шапчица и най-важното – с паричка, вързана на червен конец. После измива лицето на детето, тъй като се вярва, че на Бабинден водата, минала през бабините ръце, притежава пречистваща сила. В някои райони обичаят е майките да водят на Бабинден децата си при бабата, докато навършат три годинки, за да ги благослови.
За традициите на Бабинден можете да прочетете тук Народни традиции: Бабинден
Честит празник на лекари и акушерки! С благодарност към благородния им труд, за човешкото им отношение, разбиране и всеотдайност, за вярата им в новия живот!