Разтърсващи данни за образоваността на учениците у нас.
Почти всеки втори български ученик има проблеми с четенето и разбирането на текст на родния му език, съобщи Европейската комисия, огласявайки план за справянето с проблема до 2020 г.
Според данните 41% от учениците у нас са в някаква степен неграмотни.
В ЕС ни следват румънците (40,4%) и австрийците (27,5%) по данни от 2009 г.
Информацията сочи, че почти всеки втори ученик у нас може да извършва само елементарни дейности, като да определи основната тема в текст или да намери отделна информация в него. По класацията от 1 до 5 на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие учениците в България защитават само ниво 2.
Въпреки плашещата цифра, нещата сега са много по-добре от 2006 г., когато 51% от учениците у нас са се затруднявали с четенето и с интерпретацията на текст.
България има сериозен проблем и с ранното напускане на училище, съобщи Европейската комисия – българчетата, които не довършват образованието си, са 38%.
По-лошата новина е, че мнозинството от тях напускат чина след началния курс, докато в Европа тенденцията е за отпадане около 8 клас.
Това значително увеличава риска за българите впоследствие да не могат да си намерят работа заради ниска квалификация и ги обрича на дългосрочна бедност.
В момента в ЕС всяка година 6 млн. души излизат от средното училише, без да са довършили образованието си. В Испания, Малта и Португалия това се случва с всеки трети ученик. Почти две трети от тези младежи са движени от необходимостта да започнат работа.
В България 73% от отпадналите от училище изобщо не се появяват на трудовия пазар. Подобна е ситуацията и в Словакия (80%), и в Унгария (71%).
На другия полюс са повечето централно-европейски държави, където почти 90 на сто от учениците се дипломират.
Прави впечатление, че с изключение на България и Румъния, като цяло в новите страни членки има повече хора с добро образование от западноевропейските държави.
Европейската комисия обяви, че ще вземе сериозни мерки да намали от 14,4 на 10 на сто броя на хората, които не завършват средно образование за десет години.
Предвиждат се различни мерки, сред които по-слабите ученици да не се принуждават да повтарят клас, защото това ги демотивира и те напускат училище.
Препоръчва се на учениците, които имат лоша успеваемост, да се предлагат допълнителни часове и да се осигуряват преподаватели на майчиния им език. Нашето образователно министерство съобщи, че за 48% от първокласниците тази есен българският няма да е майчин език.
Друга мярка е развиването на вечерните училища, в които пълнолетни граждани да могат да си довършват средното образование.
Ситуацията с грамотността в Европа е необичайно сериозна, тъй като всеки пети деветокласник не се справя с четенето и писането.
Близо 80 милиона пълнолетни европейци, или един от трима в трудоспособна възраст, има ниски или елементарни професионални умения.
В същото време, за да си намериш добре платена работа, вече се изисква висока квалификация.
За да се справи с проблема Европейската комисия иска да съкрати наполовина неграмотните до 2020 г.
ЕК обяви, че е съставила работна група от 11 души, специалисти по проблемите на грамотността, начело с холандската принцеса Лаурентин, съпруга на третия син на кралица Беатрикс.
Принцесата, която председателства първата сбирка на „мъдреците“, съобщи, че е работила като доброволка за ограмотяване на пълнолетни хора в САЩ, където е била студентка по журналистика.
Групата ще има 18 месеца да представи решение на проблема.
Препоръките ще бъдат дадени за обсъждане на министрите на образованието през есента на 2012 г.
vnews.bg/dnes.bg
Nik, свалям ти шапка! Бих държал този сайт само да ти чета коментарите.
Прави впечатление, че с изключение на България и Румъния, като цяло в новите страни членки има повече хора с добро образование от западноевропейските държави.
Петнадесет години преподавах в единствения тогава български юридически факултет. Там, освен политици, се произвеждаха и т.нар. адвокати – а както е известно, те са гласовити хора. Само че мен не ме интересуваше какво говорят, а доколко грамотни са добралите се до студентската скамейка. Пазя и до днес писмените работи на няколко хиляди от тях. Затова черно на бяло мога да докажа какво е било тогава – по онова превъзнасяно от звани и незвани трегери (култур-, просвет-, полит- и пр.) време на „разцвет на родното образование“. Истината е, че беше трагично – а за да „влезНеш да следваш право“, задължително полагаш изпит по български език. Считах за голям успех, ако в един курс от петстотин души откривах поне двама-трима истински грамотни „колеги“. И така – от година в десетилетие („из род – в потомство“). Днес тия ни управляват…
Предвиждат се различни мерки, сред които по-слабите ученици да не се принуждават да повтарят клас, защото това ги демотивира и те напускат училище.
Тия с големите заплати в Бюксел тука са „ут’епали рибата“ – евалла, ашколсун агалар (господа)! Остава да се роди поредният престолонаследник (както навремето Симеон, принц Търновски), та да им повишат оценките от дипломите с по една единица… То бива акъл, ама чак пък толкова? Дали това е причината за демотивацията? А не е ли преди всичко жестоката мизерия, която притиска мнозинството от нас до границата на оцеляване – на животинско равнище? Съвременна Европа ще получи необходимия й контингент от боклукчии, миячи на чинии, санитари и низш обслужващ персонал, но ще трябва да се примири и с неминуемия съпровождащ „бонус“ от дребна и средна престъпност (едрата си е приоритет на елита). С или без повтаряне на класа.
Нашето образователно министерство съобщи, че за 48% от първокласниците тази есен българският няма да е майчин език.
По-красноречив показател за демографския срив и с фенер посред бял ден няма да намерите. Роми (евфемизъм за заобикалящата ни цигания) и турци (остатък от петвековното „османско присъствие“) са бъдещите „българи“ – днешният 48-процентов (утре – още по-висок) отпадък на образователната индустрия ще прославят българското име – сега в Европа, скоро – и на други континенти.
В същото време, за да си намериш добре платена работа, вече се изисква висока квалификация.
Абсолютно йезуитска констатация, що се отнася до територията, някога известна като държавата България. Тук, колкото по-висококвалифициран си, толкова по-трудно си намираш работа. Защо ли? Много просто: висококвалифицираната длъжност предполага и адекватно високо заплащане, доближаващо се до западната традиция. А такова тук по правило „не е за изпускане“ (парата, не ума) и се дава само на „свои хора“ – рода, „другари“, синове и дъщери на влиятелни големци (срещу очаквани обратни услуги), и т.д., и т.п.. Затова и „напредъкът“ на страната в стратегическите направления е с обратен знак.
Петър said: „Тази новина ми писна да я чета.
Проблемът е известен, но никой не се наема да изясни причините и да предложи нещо по въпроса.“
Причините са изяснени, предложенията са направени – още преди повече от двадесет години – но геноцидните предатели на Отечеството положиха максимални усилия България да потегли към Ада, където те са доверени слуги на Сатаната. Ако наистина ви е грижа, прочетете т.20 от Програмата на една политическа партия, която беше атакувана до последно както от червеното „ляво“, така и от синьото „дясно“:
„20. Българската образователна система се променя с оглед нашият образователен ценз да се признава от цивилизованите държави.
Въвежда се тестовата система за оценка на знанията.
Разгръща се мрежа от частни училища, административно независими от държавата, но отговарящи на установени от последната минимални критерии.
Държавната помощ се насочва с предимство към учащите се, а не към учебните институции.
Ползувателите на кадри, подготвени във висшите, полувисшите и средните специални и технически училища,заплащат определен процент, начисляван върху заплатата на ползувания специалист, в полза на тези училища.
Българският учител се радва на социална осигуреност и престиж, свобода на преподаването и независимост от идеологиите. Възнаграждението му гарантира висок обществен статус и пълни възможности за повишаване на квалификацията и научна работа. Никой учител или научен работник не може да получава възнаграждение за труда си, по-малко от това на съответствуващ на ценза, подготовката и стажа му военен специалист или полицай.
Учебните програми отразяват съвременното равнище на културни, религиозни, правни, икономически и политически знания.
Преподаването утвърждава ценностите на свободното общество.
Основното образование е задължително, безплатно и достъпно за всички.
Редовното средно образование е безплатно. Държавата поощрява организираните от бизнеса средни специални училища.
Възстановяват се класическите и полукласическите гимназии.
Основното и средното общо образование са грижа на държавата.
Полувисшето и висшето образование са образователни степени след средното образование. Висшите училища са учебни и научно- изследователски центрове.
Създават се специализирани фондове и механизми за откриване и поощряване на способни учащи се.
Системата на научните степени се привежда в съответствие със западните стандарти. Научната степен не дава право на специално заплащане.
Министерството на просветата осъществява държавния контрол за минималното равнище на образователната подготовка.
Парламентът не допуска средствата за образование, наука и култура да са под равнището на предоставяните за отбраната на държавата.
За специалностите „право“ и „медицина“ се кандидатствува само след завършено висше образование.
Българската наука се развива свободно и независимо от държавна намеса и цензура.
Административните актове в науката, образованието и културата подлежат на съдебен контрол.
Създава се Център за научна информация и защита на интелектуалния труд като национална база данни с регистрационни нотариални функции. Заинтересованите институции и лица носят юридическа отговорност за неадекватното процедиране с предоставените им за мнение и разпореждане материали, депозирани в Центъра.
Инвестициите в научни изследвания и в развитие на образованието се освобождават от облагане с данъци. Даренията за развитие на науката и образованието се приспадат от дължимите от дарителя данъци. Научният продукт не се облага с данъци.
Тази програма е приета на Първата национална конференция, състояла се в София на 18 март 1990 г., и е доразвита в духа на съвременните либерални идеи от Третата национална конференция, проведена на 30 март 1991 г. в София.
[Публикувана на стр.269-282 от книгата на проф. Янко Янков ДОКУМЕНТ ЗА САМОЛИЧНОСТ. Политическа документалистика. – С., „Янус“, 1994. – 640 с.].
http://iankov.blogspot.com/2007/08/blog-post_3253.html
Тази новина ми писна да я чета.
Проблемът е известен, но никой не се наема да изясни причините и да предложи нещо по въпроса. Явно от подобни неща българските медии не правят пари та и никой не се интерисува да покаже нещо повече от чужди констатации.