Светска хроника от Граф Хаджи
Препускаме всеки ден всред модерните американски прерии – магистрали, улици, паркове, небостъргачи, но преди да сме навлезли в този динамичен живот винаги минаваме през входната врата на Чикаго наречена O’Hare, в чест на легендарния американски пилот капитан трети ранг Едуард “Буч” О’Хеър (Edward „Butch“ O’Hare). И най-често – през пети международен терминал. А знаете ли колко българи се грижат тук за Вашия комфорт? Попитайте по избор, който и да е служител на терминала на български език „Как си?” и ще чуете „Добра съм” с невероятни акцентни варианти. Това е естествено, защото тук се трудят над сто сънародника и което е за отбелязване – в най-авторитетното звено за услуги „Prospect air service” работят двама българи – мениджърът Владимир Райков и супервайзерът Славей Славов. Първият от двадесет години ръководи около 300 служители, а „Слави” от четири години – около стотина. От тях повече от половината са българи. Съгласно някой предварителни изследвания тези двама българи са начело на „Управляващия български елит” в Чикаго.
През легендарната компания „Prospect”, в различни периоди от време, са преминали едни от най-значимите българи в Чикаго като Орлин Крумов, автор на книгите „Чикаго – малка българска столица зад океана” и „Чападжиев”. Орли е издател и на първия български вестник „Good Luck” от петия период (1989-до днес) на българската имиграция в Чикаго. Следват поета Йордан Ганчовски, издател и собственик на чикагския вестник „Златорог”, писателя Георги Витанов-Богат, президент на Съюза на българските писатели в САЩ и по света, известен със сборника разкази „Козомания”, Ник от Пловдив, който от десетилетия първи посреща ВИП персоните в Чикаго, като Далай Лама, Мохамед Али, Хенри Кисинджър, Ричард Дейли, Бойко Борисов, Христо Стоичков, Димитър Бербатов и други.
Като една хармонично развита личност на 29 януари 2011 година Слави отпразнува своя юбилей всред своите многобройни приятели в ресторант Авеню БГ. Домакини на тържеството бяха неговата съпруга Нина Филипова Славова, неговият по-голям син Пламен, завършил Harper College в Чикаго и малкият му син Филип, студент по финанси и международни икономически отношения в престижния University of Illinois at Chicago. Всред гостите бяха групата от родния град на Слави – Сливен, в състав Радостин Желязков и съпругата му Дарина, Ангел Силвестров, Петър Жечков, Пенчо, Венета и Иван Цоневи, група от родния град на съпругата му Шивачево, група от Пловдив, начело с популярния в Чикаго Димо Пенев (съсобственик на един от седемте български автосервиза в града), Ник, групата от „Билдингите на бай Досю”, Диана и Евгени от Велико Търново, семейство Бучукови и семейство Венчеви, семейство Бонка и Христо Атанасови и други. През време на тържествената вечер Слави често предлагаше „От пиле мляко да искате, след минути е до Вас”, тъй като това е във възможностите на собствениците на ресторанта Пламен и Кольо. На видио стената на ресторанта се появяваха клипове от най-популярната българска музика, осигурена от музикалния експерт DJ Емо.
И накрая няколко думи за произхода и житейския път на Слави. Той е роден на 24 януари 1961 година в града на стоте войводи. Майка му Певка и баща му Пенчо Пенчеви са популярни и уважавани граждани на Сливен. Неговият чичо Христо Пенчев е един от известните сливенски скулптори. Слави завършва гимназия в родния си град, а висшето му образование е със специалност Икономика на труда. Това означава, че тук в Prospect, той работи по специалността си, която е практикувал през време на дългия си професионален път и като ръководител е с най-дълъг управленчески стаж в компанията. Когато го запитат – трудно ли ти е да ръководиш такъв голям международен екип от сътрудници със специфични национални характери, той отговаряше – в България екипът ми по численост беше десетократно повече.
Слави е често гост и на популярните „Дискусионни сесии на Българо-Американска Асоциация”, които се провеждат през време на Фестивала „Български дни в Чикаго” през месеците май и октомври. По случай юбилея и за неговия принос като ръководител на многонационален екип, Българо-Американска Асоциация отбеляза събитието с връчването му на специален Кристален Плакет от най-престижната фирма за награди в света Crown Awards. Кристалът е във вид на многоъгълник, на който, с главни букви е написано „SLAVEY SLAVOV FIFTY YEARS DYNAMIC AND JOYFUL LIFE”. Като фон на този надпис е изобразена картата на Съединените Американски Щати. Борда на Директорите на Асоциацията се надява, че на 1 май 2011 година Слави ще присъства на „Открита пролетната сесия на Българо-Американска Асоциация”, където всяка година специалния панел „Награден фонд” събира наградените през годините българи в Чикаго. Слави получи и многобройни подаръци от своите гости. Ангел и Петър му подариха „Портрет на семейство Славови”, нарисуван от художничката Ваня Начева, За съжаление никой от неговите приятели не се сети да му подари т. н. „Кит за ДНК тест” и Слави все още не знае от коя хаплогрупа е неговия род. Надяваме се, че на следващото тържество той ще бъде зарадван от компанията www.23andMe.com . Пътят на Слави като ръководител, събеседник и организатор на семейни тържества е пример за развитие на „Модерната балансирана личност”.
За многая лета Слави.
Slav11-1-29t