България ще информира европейските институции за груповото спиране на български граждани, желаещи да преминат границата със Сърбия, съобщи външният министър Николай Младенов.
Според него такива инциденти не са допустими, още повече, че не е първият случай.
Младенов посочи още, че е нужна сериозна дискусия с европейските ни партньори за тези практики на Балканите, които веднъж завинаги да бъдат прекратени.
Инцидентът е в навечерието на деня, в който честваме паметта на най-големия български революционер, чието наследство надминава границите на България, и носи символизъм, граничещ с целия Балкански полуостров, каза още министърът.
Той информира, че вчера след като във външно министерство е постъпила информация за отказ на полицейските власти в Босилеград да допуснат шествие и поклонение пред паметника на Васил Левски, в министерството е бил извикан сръбският посланик.
Пред него българските власти са изразили позицията, че подобно решение на сръбската полиция да откаже поклонението, което се е превърнало в традиция, е неприемливо решение.
Обяснението от сръбска страна било свързано със съмнение на босилеградската полиция за провокации, които да доведат до безредици. Затова полицията решила да не разрешава шествие, а само поклонение пред паметника, обясни Младенов.
Той информирал посланика, че европейската практика между съседни държави е, когато подобни съмнения съществуват, да бъдат информирани официалните институции, за да могат да се вземат превантивни мерки и да не се формират решения на базата на спекулации.
За съжаление тази сутрин, в началото на деня, станахме свидетели на една практика, която не е характерна за страни от ЕС или искат да бъдат члренове и това е груповото спиране на хора, които искат да минат през границата, каза Младенов.
След серия от срещи на граничните власти от двете страни е било уточнено, че това е недопустимо и преминаването беше възстановено, обясни министърът. Той напомни, че този инцидент не е първият.
По думите на Младенов това е изключително неприятно, защото става в навечерието на посещението на премиера на Сърбия, с която България иска да развива нормални добросъседски отношения и има много стратегически проекти, като магистралата София-Ниш, която ще се ползва от българите зад граница.
––––––
Информацията от вчера 17 февруари 2011:
Сръбската полиция забрани поклонението за Васил Левски в Босилеград
Поклонението пред паметника на Левски в Босилеград се провежда редовно от 2005 година и досега не е имало забрани.
Министерството на вътрешните работи на Р Сърбия, с Решение на Областната дирекция на полицията във Враня подписано от командира на полицейския отдел в Босилеград Новица Стоянов, забранява поклонението пред паметника на Левски в центъра на Босилеград, поискано за 18 февруари в 12 часа местно време, съобщиха за Frognews.bg от Босилеград.
В решението си полицията се позовава на член 11. Алинея 1, от Закона за събирането на гражданите на Р Сърбия според който надлежните органи могат да забранят събрание ако с него се пречи на движението, застрашава се здравето, обществения морал и сигурността на хората и имуществото.
Поклонението пред паметника на Левски в Босилеград се провежда редовно от 2005 година и досега не е имало подобни забрани от страна на сръбската полиция, съобщават българите от Босилеград. / Frognews.bg/
–––––––
София иска обяснение от Сърбия за отменено честване на В. Левски
Зам.-министърът на външните работи Димитър Цанчев се е срещнал с посланика на Сърбия в София, за да поиска обяснение за отменено отбелязване в Босилеград на 138-мата годишнина от обесването на Васил Левски, съобщи МВнР.
Сърбия забрани на българите в Босилеград да отбележат годишнината от гибелта на Апостола с мотивите, че това може да пречи на движението, да застраши здравето, обществения морал и сигурността на хора и имущество.
Честването се организира всяка година от Културно-информационния център на българите в Босилеград. На паметника на Левски в града местните българи поднасят цветя в знак на почит към делото му.
Зам.-министър Цанчев е поиска обяснение за решението на сръбските власти, което е в разрез с наложилата се традиция през последните години.
Подчертавайки, че най-добрият начин за гарантиране на правата на българското национално малцинство в Сърбия, както и на всички сръбски граждани, е скорошната интеграция на страната им в ЕС, той отбеляза че подобни инциденти не допринасят за добросъседските отношения.
България иска да развива отношенията със съседите си на базата на европейските ценности и подходи. Почитането на паметта на фигури от ранга на Васил Левски трябва да е повод, който обединява, а не разделя народите на Балканите, заяви Цанчев.
На срещата българската страна е била информирана, че планираното поднасяне на венци и цветя пред паметника на Апостола в Босилеград на 18 февруари не е забранено.
Сръбските власти са отказали разрешение единствено за провеждане на шествие, което щяло да блокира града за 4 часа.
Междувременно външният министър Николай Младенов написа в профила си във Фейсбук: Забраната на честването на Левски в Сърбия е срам за народ, който заедно с България се е борил за свободата си. Няма да остане без последствия.
Подобни административни “хватки” и “забрани” са неща, които трябва да оставим в миналото. Както и истеричните реакции, призовава министърът.
Ако искаме Балканите да не са пример за хаос, престъпност, административен произвол и конфликти – трябва да е ясно върху какви ценности си градим обществата. Всички страни в региона без изключения, завършва той. /Кафене.нет/