Автор: Петър Божинов
След земетресението в Япония от 11 март тази година, отново възникна въпросът за безопасността на ядрената енергетика и в Еврпейската общност поискаха проверки на всички ядрени реактори. В България противниците на атомната енергетика насочиха усилията си за спиране строежа на АЕЦ Белене. В шумотевицата се чуха доста мнения, изказаха се доста неистини, та затова реших да се включа и аз и от позицията на човек имащ съответен опит и образование да поразсъждавам за това – да я бъде или не АЕЦ „Белене“.
Необходима ли е АЕЦ Белене, след като няма персепектива за нарастването на потреблението на ел. енергия? По програмите ни за увеличаване на производството излиза, че не е. При икономически растеж 3-5% икономиката ни ще се удвои след около 20 години, от там и потреблението на електроенергия вероятно ще се удвои след около 20 години. Моето мнение е, че потреблението на електроенергия ще се повишава и от нарастването на цената на течните горива, което ще води до нарастване на търсенто й. Може и да не съм прав, но бих казал за тези, които свързват потреблението на електроенергия с икономическото развитие – това няма особено значение, защото производството на електроенергия е бизнес. Днес ядрената енергетика произвежда най-евтината електро енергия – ако и това не можем да продаваме, Бай Ганьо би се превъртял няколко пъти в гроба си.
Аварията във Фукошима е в резултат на земетресение с най-голяма сила от регистираните до сега – стигна се до изхвърляне на радиоактивни газове и радиационно замърсявяне. Истината обаче е, че реакторите във Фукошима отреагираха перфектно на по-силно земетресение отколкото са предвидени. Проблемът дойде от последвалото го цунами и отпадането на захранването (това най-много ме учуди), в резултат на което системите за охлаждане спряха работа и последваха всички останали проблеми. В това отношение ВВЕР 1000 е много по-стабилен реактор, лично съм участвал в експеримент с пълно прекъсване на захранването (при пускането на 6-ти блок на АЕЦ Козлодуй). Доколкото си спомням температурните параметри не се промениха от нормалните, но съм сигурен в това, че бяха далеч от граничните.
Излязоха и публикации, че Белене е върху разлом и има опасност от голямо земетресение. Е не съм на ти с геофизиката и не зная доколко сериозно се приема сред геофизици и геолози това твърдение. Не мога да се сетя за земетресение от миналото с епицентър Белене. Имаше през 1977 земетресение с епицентър във Вранча Румъния, като най-засегнатият град в България беше Свищов с около 200 жертви. Причината според мен бе некачественото строителство, защото църквата с въртящите се колони – строена от Уста Кольо Фичето остана здрава. А и да не забравяме, че устойчивостта на ядрените централи срещу земетресение е най-висока от почти всички други съоръжения. А да се появи цунами, като в Япония вероятноста е нулева, но ако все пак се случи да прехвърли Стара планина, или Карпатите, или заобиколи през Черно море – няма да си струва да говорим за сигурността на каквото и да е.
Максимално възможната авария в една атомна електроцентрала може да бъде нещо ужасявящо и няма нищо ненормално хората да се интерисуват и притесняват за безопасността на всяка атомна електроцентрала. Безопасността на всяко едно съоражение, без значение дали е ядрен реактор, мост, автомобил или каквото и да е друго се състои от две съставки – техническа и организационна. Техническата се прави още при проектирането – блоковете, които договарят за АЕЦ Белене, са проектирани да издържат на удара на 400 тонен самолет, част от техническата съставка на безопасността. Организационната е, че не се допускат въздушни коридори да минават над която и да е АЕЦ. За терористите обаче коридорите не са задължителни, затова и наоколо се разполага и звено от противовъздушната отбрана. За съжаление, всички по-известни аварии са от недостатъчни организацинни мероприятия.
Тук искам да подчертая, че ролята на екологичните организации може да бъде много по-важна и ефективна за предотвратяване на големите аврии в АЕЦ. Но вместо да искат тотално отричане на атомната енергетика, би трябвало да изискват по голяма публичност и отчетност пред обществото по отношение на ядрената беопасност. И досега съм на мнение, че ако имаше такива активни граждански организации в бившия СССР, Чернобил и до днес можеше да е работеща АЕЦ.
Да се строи или да не се строи АЕЦ Белене? Зависи как ще се подходи – ако се прави с разум, със защита на собствените ни интереси и с максимална прозрачност относно сигурността – да. За съжаление политиците, като че ли предпочитат да си правят реклама или заемат позиции жертвайки дори националните ни интереси. В същото време журналистите често задават въпроси наливащи вода в мелницата на Атомстройекспорт, а еко-организациите признават само тоталното отричане. Ако към всичко това се прибави и „сталинистко-съветска“ организация на строителството – с много тайни и секретност, с неясно финансиране и икономическа изгода – по-добре да не се прави.
–––––––
* Петър Божинов работи от дълги години в Чикагския университет, в България е бил физик в АЕЦ“Козлодуй“.